Bandera - bohater razi Żydów

 
wikipedia.orgStepan Bandera zwalczał Polaków i Żydów

Tytuł Bohatera Ukrainy dla Stepana Bandery skonsternował nie tylko Polaków. Decyzję prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki skrytykowało też Centrum Szymona Wiesenthala.

W liście do Ołeha Szamszura, ambasadora Ukrainy w Waszyngtonie, Mark Weitzman z Centrum wyraził "głęboką dezaprobatę wobec niedawnego odznaczenia Stepana Bandery, który kolaborował z nazistami w początkach II wojny światowej, a którego stronnicy mieli związek ze śmiercią tysięcy Żydów i innych osób".

"To z pewnością farsa, że taki tytuł został nadany w czasie, gdy świat zatrzymuje się, by 27 stycznia wspomnieć ofiary Holokaustu", głosi list założonego w 1977 roku Centrum Wiesenthala, międzynarodowej organizacji broniącej praw człowieka z siedzibą w Los Angeles, której celem jest zachowanie pamięci o Holokauście i walka z antysemityzmem m.in. poprzez edukację.

Juszczenko nagradza bohatera

Decyzję o przyznaniu tytułu Banderze Juszczenko ogłosił w ubiegłym tygodniu w czasie uroczystości z okazji obchodzonego na Ukrainie Dnia Jedności.

Bandera - przywódca jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarczana jest odpowiedzialnością za czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w 1943 r. uzyskał tytuł bohatera "za niezłomny duch w służbie idei narodowej, bohaterstwo i poświęcenie w walce o niezależne państwo ukraińskie".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org