Czujniki bicia serca i dodatkowe drony na granicy austriacko-węgierskiej. Mają ograniczyć przemyt ludzi

Źródło:
PAP
Granica austriacko-węgierska
Granica austriacko-węgierska
Google Earth
Granica austriacko-węgierskaGoogle Earth

Szef MSW Austrii Gerhard Karner poinformował w piątek o wprowadzeniu nowych technologii na granicy z Węgrami, które mają ograniczyć przemyt migrantów. To między innymi detektory bicia serca czy dodatkowe drony – informuje agencja APA. Decyzję podjęto, mimo że liczba wniosków azylowych w Austrii spadła.

Z danych MSW wynika, że w pierwszej połowie 2023 roku w Austrii złożono prawie 23 tysiące wniosków o azyl. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to spadek o około 30 procent. W najbardziej dotkniętym zjawiskiem kraju związkowym Burgenland, graniczącym z Węgrami, liczby te spadły najbardziej – podkreślił szef MSW. Zaznaczył jednak, że mimo poprawy bilansu należy nadal przeciwdziałać przemytowi ludzi. - Musimy aktywnie działać w kierunku hamowania azylu – podkreślił.

Gerhard Karner potwierdził, że z powodu dotychczasowych kontroli szlaki przemytu zmieniły się, obecnie trasy te prowadzą przez Słowenię i Włochy. Straży granicznej w pracy pomagać mają technologie. Jak poinformował minister, prowadzony jest zakup siedmiu pojazdów, wyposażonych w systemy termowizyjne, a flota 300 dronów zostanie zwiększona o kolejne 50.

Granica austriacko-węgierskaRobsona90/AdobeStock

Kontrole za pomocą czujników bicia serca

Do Austrii przez granicę z Węgrami każdego dnia wjeżdża około 2700 ciężarówek, w których często ukryci są migranci – pisze APA. "Ciężarówki przekraczające granicę mają być sprawdzane pod kątem obecności przemycanych ludzi za pomocą czujnika bicia serca. Detektory mogą mierzyć wibracje w zamkniętym pomieszczeniu, a bicie serca człowieka, nawet jeśli się nie porusza, wystarczy do aktywizowania czujnika" – opisuje dziennik "Kurier".

Korzystanie z czujników oszczędzi funkcjonariuszom na granicy czasochłonnego rozładowywania pojazdu – w ciągu 2-3 minut wskażą one, czy w pojeździe znajdują się ludzie. Czujniki te mają być używane na granicy już od soboty - potwierdził szef austriackiego MSW.

Autorka/Autor:js/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Robsona90/AdobeStock