Media: znany zoolog przyznał się do 60 zarzutów, w tym zoofilii i zabijania zwierząt. "Perwersyjne i okrutne"

Autor:
wac//am
Źródło:
Sky News Australia, BBC
Mcminns Lagoon, Australia
Mcminns Lagoon, Australia
Google Earth
Google EarthMcminns Lagoon, Australia

Znany z programów telewizyjnych brytyjski zoolog przyznał się do 60 stawianych mu zarzutów, dotyczących m.in. zoofilii, jak też do posiadania materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci, informuje BBC. Prowadzący rozprawę sędzia, ze względu na opisy "perwersyjnych i okrutnych" czynów oskarżonego, które "mogą wywołać wstrząs", poprosił publiczność o opuszczenie sali.

W poniedziałek Adam Britton, brytyjski ekspert specjalizujący się w badaniu krokodyli, przyznał się przed Sądem Najwyższym Terytorium Północnego Australii do 60 stawianych mu zarzutów – przekazały media. Chodzi o znęcanie się nad psami w "pokoju tortur" na terenie posiadłości McMinns Lagoon w pobliżu miasta Darwin. Jak podkreśla BBC, niemal wszystkie zwierzęta zmarły. Zarzuty obejmują też posiadanie i rozpowszechnianie materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci.

ZOBACZ TEŻ: "Co najmniej 30 martwych psów" w domu. Policja zatrzymała dwie osoby

Zarzuty torturowania i zabijania zwierząt, nagrania udostępniał w internecie

Podczas poniedziałkowego przesłuchania prowadzący rozprawę sędzia Michael Grant ostrzegł publiczność, że opisywane czyny są zbyt drastyczne, by szczegóły przedstawiać publicznie i poprosił ją o opuszczenie sali. Co rzadkie, zezwolił na to również niektórym funkcjonariuszom i urzędnikom sądowym - podkreślają media. Jak pisze Sky News Australia, sędzia Grant stwierdził, że opisy "groteskowo perwersyjnych i okrutnych" czynów "mogą wywołać wstrząs". Zresztą już podczas wcześniejszego przesłuchania inny sędzia - Alan Woodcock - zdecydował o niepublikowaniu szczegółów tej sprawy, ponieważ "naruszałoby to dobre obyczaje".

Cytowany przez Sky News prokurator Marty Aust mówił o "sadystycznych zainteresowaniach seksualnych" oskarżonego. Według relacji BBC w ciągu 18 miesięcy miał on "pozyskać" 42 psy różnych ras i w różnym wieku, by znęcać się nad nimi. 39 z nich nie żyje. Portali opisuje, że 52-latek nawiązywał w internecie kontakt z osobami, które z różnych losowych przyczyn - jak wyjazd czy zmiana pracy - musiały rozstać się ze swoimi pupilami. Nawiązywał z nimi relacje, a następnie przejmował opiekę nad zwierzętami. Gdy właściciele czworonogów chcieli dowiedzieć się, co dzieje się z ich psami, opowiadał "nieprawdziwe historie" i wysyłał stare zdjęcia, informuje BBC. Z ustaleń prokuratury wynika, że mężczyzna miał znęcać się nad zwierzętami, a gdy traciły życie, pozbywał się ich ciał. Według portalu robił to w kontenerze znajdującym się na terenie jego posesji, wyposażonym w sprzęt rejestrujący. Jak usłyszał sąd, on sam nazwał go "pokojem tortur". Następnie miał w internecie udostępniać pod pseudonimami nagrania swoich czynów. Jeden z filmów został przekazany policji Terytorium Północnego, która w kwietniu 2022 roku zatrzymała Brittona. Od tej pory przebywa on w areszcie. Sąd o wyroku zdecyduje podczas rozprawy zaplanowanej na grudzień tego roku.

ZOBACZ TEŻ: Kobiety skazane na więzienie za zabicie papugi. Pijane wrzuciły ptaka do pralki, chciały nakarmić nim psa

Kim jest Adam Britton. Przyznał się do 60 zarzutów

Sky News Australia - informując, że zoolog przyznał się do 56 zarzutów zoofilii, torturowania i zabijania psów, a także do czterech zarzutów posiadania i przesyłania materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci - jednocześnie nazywa Adama Brittona "wybitnym brytyjskim ekspertem zajmującym się krokodylami".

BBC przypomina, że naukowiec urodził się w Wielkiej Brytanii, a do Australii przeprowadził się ponad 20 lat temu. Rozgłos zyskał dzięki swojej specjalistycznej wiedzy w zakresie zoologii. Był nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Karola Darwina w Darwin, pracował też przy produkcjach BBC i National Geographic. W swojej posiadłości w McMinns Lagoon hodował krokodyle. Gościł na niej samego Davida Attenborough, który kręcił tam część swojego programu.

ZOBACZ TEŻ: Włamał się do domu milionera i ukradł jamnika

Autor:wac//am

Źródło: Sky News Australia, BBC

Źródło zdjęcia głównego: wisely / Shutterstock