Ostrzelany teren instytutu naukowego w Charkowie. Pocisk trafił także w wieżę telewizyjną

Autor:
tas/b
Źródło:
PAP
Rosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem (zdjęcia z 06.03.2022 r.)
Rosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem (zdjęcia z 06.03.2022 r.)NEXTA TV
wideo 2/21
NEXTA TVRosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem (zdjęcia z 06.03.2022 r.)

Niedziela jest jedenastym dniem inwazji Rosji na Ukrainę. W Charkowie rosyjskie wojsko ostrzelało teren instytutu naukowego, na którym jest badawcza instalacja jądrowa. Pociski trafiły także w budynek prokuratury obwodowej oraz w wieżę telewizyjną.

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) poinformowała w niedzielę, że terytorium Narodowego Centrum Naukowego "Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny, na którym znajduje się instalacja jądrowa "Źródło neutronów", został ostrzelany z wyrzutni rakietowych Grad.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

"Po raz kolejny rosyjsko-terrorystyczne wojska prowadzą punktowe uderzenia w jądrowe obiekty Ukrainy" - podała w komunikacie SBU.

Również w niedzielę ukraińskie media poinformowały, że płonie budynek prokuratury obwodowej w Charkowie, a w kierunku miasta lecą rosyjskie śmigłowce. Według doniesień Rosja może próbować wysadzić desant.

Dziennikarz specjalizujący się w tematyce militarnej Jurij Butusow uważa jednak, że Rosjanie nie mają szans na udane wysadzenie desantu w nocy w Charkowie. Jak stwierdził, śmigłowce lecą po to, by znaleźć pilota samolotu szturmowego, zestrzelonego w niedzielę przez ukraińskie siły.

Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że wojsku ukraińskiemu udało się  przesunąć linię wroga z Charkowa
Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że wojsku ukraińskiemu udało się przesunąć linię wroga z Charkowa5.03 | Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy podał w piątek, że wojska rosyjskie skupiają się na okrążeniu Kijowa. Miasto Pokrowsk zostało ostrzelane bombami kasetowymi, w obwodzie donieckim zabito siedmioro cywilów. Ukraiński wywiad informuje, że w ciągu minionych dwóch dni w Hostomlu zabito ponad 50 rosyjskich żołnierzy. TVN24

Skarga po ostrzelaniu wież telewizyjnych

Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) wniosła w niedziele skargę przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Karnego za umyślny ostrzał wież telewizyjnych, co stanowi zbrodnię wojenną - poinformowała w niedzielę turecka agencja Anatolia za oświadczeniem organizacji.

Jak stwierdzono w komunikacie RSF, od początku inwazji Rosjanie celowo ostrzeliwują instalacje medialne na terytorium Ukrainy. Organizacja podkreśla, że wieże telewizyjne to infrastruktura cywilna, nieprzeznaczona do celów wojskowych.

Zniszczenia po ostrzale w CharkowiePaństwowa służba Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych

"Wojna informacyjna odcięła dostęp do ukraińskich mediów, a tym samym pozbawiła ludność cywilną możliwości pozyskiwania wiadomości z kraju" - napisała organizacja w oświadczeniu. RSF powołało się na doniesienia z Melitopola i Chersonia, w których to miastach siły rosyjskie zablokowały ukraińską telewizję i radio i zaczęły nadawać "prokremlowski kanał propagandowy".

Według oświadczenia od 1 marca celem rosyjskich ataków były cztery wieże radiowo-telewizyjne, jednak w niedzielę wieczorem poinformowano o trafieniu pociskiem rakietowym w kolejną wieżę, tym razem znajdującą się w Charkowie.

"Umyślny ostrzał wielu instalacji medialnych stanowi zbrodnię wojenną i ukazuje siłę wojny wszczętej przez (prezydenta Rosji Władimira) Putina przeciwko prawu do informacji. Te zbrodnie są tym bardziej poważne, że stanowią część planu, strategii, i są przeprowadzane na wielką skalę. Wzywamy prokuraturę Międzynarodowego Trybunału Karnego do włączenia zbrodni przeciwko mediom i dziennikarzom do centrum śledztwa, jakie rozpoczęła 28 lutego" - przekazał Christophe Deloire, dyrektor RSF. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Państwowa służba Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych

Pozostałe wiadomości