Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie szykują prowokację. "Możliwe zrzucenie broni chemicznej"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Kreml o "kolosalnym ryzyku" dla państw zachodnich. Biden odpowiada
Kreml o "kolosalnym ryzyku" dla państw zachodnich. Biden odpowiadaWhite House
wideo 2/2
Kreml o "kolosalnym ryzyku" dla państw zachodnich. Biden odpowiadaWhite House

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 458 dni. Ukraiński wywiad wojskowy poinformował w sobotę, że przechwycone rozmowy Rosjan świadczą, iż przygotowują oni prowokację. W nagraniach, które opublikował HUR w serwisie Telegram mowa jest o "możliwym zrzuceniu broni chemicznej". Celem tych działań miałoby być zrzucenie odpowiedzialności na stronę ukraińską. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:08

    Szwedzkie wielozadaniowe samobieżne działa artyleryjskie FH77 BW L52 Archer kal. 155 mm trafią na Ukrainę latem - poinformowało na Telegramie ukraińskie ministerstwo obrony.

  • 2:27

    Co najmniej jedna osoba zginęła a trzy zostały ranne w nocy z soboty na niedzielę w rosyjskim ataku dronów na Kijów - poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko.

  • 22:13

    Ukraina będzie kontynuowała nakładanie sankcji w związku z rosyjską agresją i przygotowuje kolejne, jeszcze szersze restrykcje - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, który w sobotę podpisał dekret nakładający sankcje na 51 osób fizycznych i 220 prawnych związanych z Rosją.

    Odnosząc się w wieczornym wystąpieniu wideo do podpisanego tego dnia dekretu oświadczył, że większość spośród objętych sankcjami osób i firm "działa na rzecz terroru". Chodzi o przedsiębiorstwa kompleksu zbrojeniowego, związane z nimi firmy i osoby uczestniczące w zarządzaniu tymi podmiotami. Nie wszystkie z nich działają na terytorium Rosji, ale wszystkie znajdą się pod "globalną presją" - podkreślił Zełenski.

    Jak poinformowano w sobotę w Kijowie, Zełenski podpisując dekrety o sankcjach zatwierdził propozycje Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Na czarnej liście znalazło się 51 Rosjan, w tym naukowcy i dyrektorzy zakładów. Sankcje dotyczą też m.in. podmiotów podległych Rosyjskim Kolejom Państwowym oraz białoruskich i rosyjskich zakładów remontowych.

  • 19:14

  • 18:07

    Armia ukraińska ostrzelała pozycje wojsk rosyjskich w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy. Okupanci ponieśli znaczne straty - poinformowały w sobotę w serwisie Telegram miejscowe władze lojalne wobec Kijowa.

    Krótki komunikat odnosi się do eksplozji w Berdiańsku, o których najpierw poinformowały media. "Nasi żołnierze trafili w pozycje Rosjan w Berdiańsku" - głosi komentarz. Mowa jest w nim o "bardzo licznych" zabitych w wyniku ataku, nie podano jednak konkretnych liczb.

    Wcześniej w sobotę w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o ostrzale zakładów Azowkabel. Inne doniesienia mówiły o atakach na ośrodki wypoczynkowe w miejscowości Nowopetriwka pod Berdiańskiem, gdzie również stacjonowali Rosjanie.

    Berdiańsk, 100-tysięczny port nad Morzem Azowskim, znajduje się pod okupacją rosyjską od 27 lutego 2022 roku.

  • 17:31

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył w sobotę, że dyplomaci europejscy nie potwierdzają, by wysłannik władz Chin Li Hui nakłaniał ich do uznania za część Rosji terytoriów ukraińskich będących pod okupacją. Wcześniej o takich żądaniach pisał "Wall Street Journal".

    "Skontaktowałem się bezzwłocznie z moimi kolegami w stolicach, które on (wysłannik władz ChRL - red.) odwiedził. Nikt z nich nie potwierdza, że pojawiły się głosy, czy wręcz dyskusje o uznaniu za część Rosji tych terytoriów, które teraz Rosja zajęła na Ukrainie"


    Zapewnił, że "nikt nie zrobi niczego przeciwko Ukrainie za jej plecami".

    Kułeba zapowiedział, że Ukraina będzie prowadzić dialog z Chinami oparty na stanowisku uznania integralności terytorialnej.

  • 16:14

    Ukraiński wywiad wojskowy poinformował w sobotę, że przechwycone rozmowy Rosjan świadczą, iż przygotowują oni prowokację dotyczącą broni chemicznej. Celem tych działań - według HUR - miałoby być zrzucenie odpowiedzialności na stronę ukraińską.

    Wywiad powołuje się na dialogi między Rosjanami, które przechwycono w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy. W nagraniach, które opublikował HUR na serwisie Telegram mowa jest o "możliwym zrzuceniu broni chemicznej". Wywiad ostrzegł, że skutkiem prowokacji będą ofiary wśród oddziałów rosyjskich, a ślady takiego ataku chemicznego Rosjanie wykorzystają jako fałszywy dowód przeciwko Ukrainie. "Ukraina nie stosuje broni chemicznej!" - zapewnił HUR.

  • 16:00

    Nawet jeśli Rosja przegra na Ukrainie, pozostanie zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii i innych krajów NATO i to niezależnie, czy Władimir Putin utrzyma się u władzy, czy nie - ostrzegł w sobotę ustępujący w czerwcu dowódca Królewskich Sił Powietrznych (RAF) marszałek Mike Wigston.

    W wywiadzie udzielonym dziennikowi "Daily Telegraph" Wigston powiedział, że Rosja przez wiele lat pozostanie "jednym z trwałych zagrożeń" dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, bo będzie chciała się zemścić za porażkę na Ukrainie.



    - Ideologię, która obecnie wyraźnie kieruje Putinem (...) można prześledzić aż do jego okresu pracy w KGB. To dyktator, który jest gotów prowadzić brutalną wojnę w imię tego, czym Rosja powinna być w jego mniemaniu. Ale pokazuje to również, że chodzi o coś więcej niż tylko jedną osobę. Za Putinem stoi cała struktura i hierarchia. Nawet jeśli zniknie on ze sceny, to na jego miejsce może pojawić się niezliczona liczba innych osób, które mogą być równie brutalne i okrutne wobec własnego narodu i sąsiednich państw - powiedział Wigston.

    Ostrzegł, że upokarzające wycofanie się Rosji z Ukrainy może nawet zaostrzyć to zagrożenie i Zachód powinien być na to gotowy.

    "Kiedy konflikt na Ukrainie dobiegnie końca, a Ukraina przywróci swoje granice, tak jak musi (to nastąpić), będziemy mieli zniszczoną, mściwą i brutalną Rosję, której sposobami na wyrządzenie nam krzywdy są atak powietrzny, atak rakietowy i atak podwodny"

  • 14:27

    Kilkuset niemieckich urzędników, w tym dyplomaci, nauczyciele i pracownicy Instytutu Goethego, będzie musiało opuścić Rosję - poinformowała w sobotę gazeta "Sueddeutsche Zeitung".

    Zapytane o sprawę niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w związku ze zmniejszeniem obecności rosyjskich służb wywiadowczych w Niemczech rosyjski MSZ podjął w kwietniu decyzję o wprowadzeniu górnego limitu liczby pracowników niemieckich placówek dyplomatycznych i organizacji w Rosji.

    "Ta granica ustalona przez Rosję od początku czerwca wymaga poważnych cięć we wszystkich obszarach naszej obecności w Rosji". Była to "jednostronna, nieuzasadniona i niezrozumiała decyzja" Rosji - podkreśliło MSZ.

  • 14:19

    Rosysjkie media donoszą o serii ataków ukraińskich dronów na instalacje naftowe położone głęboko w Rosji. Jednym z celów miała być stacja obsługująca rurociąg "Przyjaźń", jeden z największych rurociągów na świecie łączący Syberię z Europą Środkową. Stacja znajduje się w regionie Tweru, na północny zachód od Moskwy.

    Agencja Reutera zaznacza, że w ostatnim czasie ukraińskie ataki dronami na terytorium Rosji przybrały na sile. "New York Times" podał niedawno, że według amerykańskiego wywiadu to Ukraina stoi za atakiem dronów na Kreml, do którego doszło na początku tego miesiąca.

    Władze w Kijowie nie przyznają się publicznie do przeprowadzania ataków na cele w Rosji - zauważa Reuters dodając, że ukraiński resort obrony nie odpowiedział do tej pory na prośbę agencji o komentarz w sprawie sobotnich ataków.

  • 14:10

  • 13:30

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w sobotędekret nakładający sankcje na 51 osób fizycznych i 220 prawnych związanych z Rosją. Ograniczenia dotyczą m.in. rosyjskich i białoruskich zakładów remontowych.

    Zełenski, podpisując dekret, zatwierdził propozycje dotyczące sankcji od Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

    Restrykcje objęły 51 Rosjan, w tym uczonych i dyrektorów zakładów. Sankcje dotyczą też m.in. podmiotów podległych Rosyjskim Kolejom Państwowym oraz białoruskich i rosyjskich zakładów remontowych.

  • 12:31

    Nie przekazaliśmy Rosyjskiemu Korpusowi Ochotniczemu ani jednej sztuki broni od amerykańskich partnerów - zapewnił Andrij Czerniak z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany w sobotę przez Radio Swoboda.

    "Istnieją bardzo dokładne mechanizmy kontroli nad bronią przekazaną Ukrainie. Była przekazana wyłącznie do wykorzystania przez Siły Zbrojne Ukrainy, więc regularne formacje ukraińskiego wojska" - powiedział Czerniak. Jak dodał, takie kontrole sprawują przedstawiciele krajów, które przekazały stronie ukraińskiej broń.

  • 12:06

  • 11:26

    Rosyjskie wojska zmniejszyły aktywność działań szturmowych na odcinku bachmuckim w związku z dużymi stratami, a Siły Zbrojne Ukrainy przesunęły się o ok. 400 metrów naprzód pod Bachmutem - poinformował w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

    "Obserwujemy mniejszą dynamikę aktywności wroga na bachmuckim odcinku. W ciągu ostatniej doby były dwa starcia, w minionych dniach od jednego do trzech. To dużo mniej w porównaniu z ostatnimi miesiącami" - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne.

    Rzecznik przekazał, że rosyjska armia wciąż aktywnie ostrzeliwuje pozycje ukraińskich obrońców.

  • 11:19

  • 11:05

    Ukraina nie odda żadnego terytorium Rosji - oświadczył Mychajło Podolak, doradca biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

    "Spada deszcz pocisków na szpitale. Mówienie teraz o kompromisie przyniesie tylko dalsze ofiary na Ukrainie" - powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera".

  • 10:56

    Od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie stracili 206200 żołnierzy, z czego 480 w ciągu ostatniej doby - podał w sobotę ukraiński Sztab Generalny.

    Ukraińskie dowództwo odnotowało, że Rosjanie w ciągu ostatniej doby stracili także między innymi trzy czołgi, siedem bojowych wozów piechoty, 24 systemy artyleryjskie, w tym wyrzutnie wieloprowadnicowe, 31 dronów oraz 10 pocisków manewrujących.


  • 10:51

    Siły rosyjskiej najemniczej Grupy Wagner prawdopodobnie zaczęły wycofywać się z niektórych swoich pozycji wokół Bachmutu w Donbasie i przekazywać je wojskom rosyjskiego ministerstwa obrony - poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 25 maja właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powiedział, że wycofywanie jego sił z Bachmutu już się rozpoczęło i przekazywanie pozycji rosyjskiemu ministerstwu obrony potrwa do 1 czerwca, a rotację sił na obrzeżach miasta potwierdził również ukraiński wiceminister obrony.

    Według stanu z 24 maja siły tzw. Donieckiej Republiki Ludowej prawdopodobnie wkroczyły do miasta, aby rozpocząć operacje oczyszczania.

    Dodano, że w ostatnich tygodniach elementy 31. brygady rosyjskich sił powietrznodesantowych WDW prawdopodobnie przeniosły się z obszaru Swatowe-Kreminna, aby wzmocnić flanki Bachmutu, gdzie do 16 maja siły ukraińskie zajęły 20 km kw., a rotacja sił Grupy Wagnera prawdopodobnie będzie kontynuowana w kontrolowanych fazach, aby zapobiec załamaniu się w enklawach wokół Bachmuta.

    "Pomimo trwającego sporu Prigożyna z rosyjskim ministerstwem obrony, siły Grupy Wagnera, po ich odtworzeniu, zostaną prawdopodobnie wykorzystane do dalszych operacji ofensywnych w Donbasie" - oceniono.

  • 9:52

    W rosyjskim obwodzie pskowskim przy granicy z Białorusią doszło do ataku dwóch dronów, w wyniku którego uszkodzony został budynek administracyjny ropociągu - przekazał gubernator Michaił Wiediernikow, cytowany przez agencję Reutera.

    Jak dodał, nie odnotowano żadnych ofiar, a na miejscu zdarzenia pracują służby, które przedstawią końcowe ustalenia.

  • 9:22

    Ukraina jest gotowa do rozpoczęcia kontrofensywy - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) tego kraju Ołeksij Daniłow, cytowany w sobotę przez BBC.

    Daniłow nie podał daty rozpoczęcia kontrataku, zaznaczył jedynie, że operacja może zacząć się "jutro, pojutrze albo za tydzień". - To by było dziwne, gdybym podał daty rozpoczęcia tych czy innych wydarzeń. Tego nie można robić - dodał.

    Sekretarz powiedział, że ukraińskie władze "nie mają prawa do błędu", jeśli chodzi o decyzję dotyczącą kontrofensywy, ponieważ jest to "historyczna szansa", której nie mogą zaprzepaścić.

    Siły zbrojne rozpoczną kontratak, kiedy dowódcy uznają, że w danej chwili możliwe jest osiągnięcie najlepszych rezultatów - zaznaczył.

  • 8:44

    Ukraińskie służby ratunkowe poinformowały w sobotę rano o zakończeniu usuwania gruzów ostrzelanej przez rosyjskie siły kliniki w Dnieprze w środkowo-wschodniej Ukrainie. W ataku zginęły dwie osoby, a 32 zostały ranne. Los trzech osób jest nieznany.

  • 8:11

    Kreml znów próbuje wpływać na Zachód, by skłonił Ukrainę do ustępstw i podjęcia negocjacji na warunkach korzystnych dla Rosji - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Możliwe, że Kreml wzmacnia narrację o swoim rzekomym zainteresowaniu negocjacjami przed planowaną ukraińską kontrofensywą, by zniechęcić Zachód do kontynuowania wsparcia dla Ukrainy - ocenia ISW.

    Analitycy zaznaczają, że według Kremla w piątek Władimir Putin w rozmowie z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lula da Silvą wyraził "otwarcie rosyjskiej strony na dialog na politycznej i dyplomatycznej ścieżce", która, jak stwierdził, "blokowana jest przez Kijów i zachodnich sponsorów".

    Słowa Putina nie wskazują na to, że Rosja jest zainteresowana prowadzeniem negocjacji z Ukrainą; Kreml nie stworzył żadnych poważnych podstaw do negocjacji ani nie porzucił swojego celu zakładającego kapitulację ukraińskiego rządu - podkreślają eksperci.

    Think tank zaznacza, że w piątek do Moskwy przybył wysłannik Chin ds. Ukrainy Li Hui. Według analityków Chiny mogą próbować skłonić Zachód do wywarcia wpływu na Ukrainę, aby ta zaakceptowała zawieszenie broni.

  • 7:51

    20 byłych więźniów zdezerterowało z rosyjskiej armii w pobliżu miasta Swatowe w okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy - informuje w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "W rosyjskich wojskach okupacyjnych coraz częściej dochodzi do przypadków niewykonywania rozkazów dowódców i dezercji" - pisze sztab w porannym komunikacie.

    Minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły przeciwko Ukrainie 20 ataków rakietowych i 68 lotniczych oraz 89 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. W atakach są zabici i ranni cywile.

  • 6:14

  • 5:53

    Spośród ponad 150 ofiar prześladowań motywowanych politycznie na tymczasowo okupowanym Krymie co najmniej 38 jest poważnie chorych lub niepełnosprawnych, twierdzi organizacja praw człowieka CrimeaSOS - poinformował w sobotę Ukrinform.

    Jak zauważono w raporcie CrimeaSOS, nieludzkie warunki panujące w miejscach przetrzymywania powodują zaostrzenie chorób przewlekłych wśród ofiar prześladowań.

  • 5:51

    ISW przekazało, że 25 maja Rosjanie wysadzili tamę na zbiorniku karliwskim, znajdującym się 19 kilometrów na zachód od Awdijiwki, doprowadzając do zalania terenów w dół rzeki Wowczy.

  • 4:28

    Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn stwierdził, że jego siły nadal przekazują pozycje w Bachmucie rosyjskiemu ministerstwu obrony i wycofują się z miasta – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

    Amerykański think tank poinformował, powołując się na ukraińskie źródła, że siły Wagnera są nadal obecne w Bachmucie, a tempo rosyjskich operacji ofensywnych wokół miasta nadal maleje.

  • 4:02

    Pełne wdrożenie czarnomorskiego porozumienia zbożowego nie zostało jeszcze zapewnione, pomimo oświadczenia Rosji o jego przedłużeniu - poinformował Ukrinform.

  • 2:55

    Prezydent USA Joe Biden powiedział, że "wyjątkowo negatywnie" zareagował na doniesienia, że Rosja poczyniła postępy w realizacji planu rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.

    Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin podpisali w czwartek umowę formalnie przyspieszającą rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. Szojgu zaznaczył, że Rosja zachowa kontrolę nad tym uzbrojeniem.

  • 2:40

    Kanada zakończy w najbliższych tygodniach dostawę około 5 tys. broni strzeleckiej i miliona sztuk amunicji z pakietu pomocy wojskowej ogłoszonego w kwietniu - poinformował Ukrinform.

    "Dostawa ogłoszonego w kwietniu pakietu z bronią strzelecką i amunicją przebiega zgodnie z harmonogramem. Karabiny maszynowe, karabiny szturmowe, zestawy czyszczące i magazynki zostały już dostarczone na Ukrainę, a 1 milion nabojów 5,56 mm i 4,8 tys. karabinów szturmowych ma dotrzeć na Ukrainę w nadchodzących tygodniach" - poinformował Ukrinform.

    W sumie pakiet pomocowy przyznany przez Kanadę zawiera 21 000 sztuk broni strzeleckiej i 2,4 miliona sztuk amunicji.

  • 2:30

  • 1:48

    Podróżujący obecnie po USA były brytyjski premier Boris Johnson spotkał się z byłym prezydentem tego kraju Donaldem Trumpem, by "omówić sytuację w Ukrainie i kluczowe znaczenie ukraińskiego zwycięstwa" - poinformował rzecznik Johnsona.

  • 1:37

    67-letnia mieszkanka wsi Stepowa Dołyna na południu Ukrainy używa wykrywacza metali do wyszukiwania min na swoim polu. Nagranie opublikowała agencja Reutera.

    Wieś położona jest na pograniczu obwodów mikołajowskiego i chersońskiego. 67-letnia Hanna Płychczyńska jest jedną z nielicznych mieszkańców wioski, zniszczonej przez Rosjan - poinformowały ukraińskie media.

  • 1:07

    Przedstawiciele Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolność Rosji wciąż są w obwodzie biełgorodzkim w Rosji - poinformował Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego.

    Rosyjscy ochotnicy uznają za swoje zadanie "wyzwolenie obwodu biełgorodzkiego i w ogóle Rosji spod reżimu rosyjskiego dyktatora Władimira Putina" - powiedział Jusow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

    Powiadomił, że "zasięg ich działań powiększa się, rośnie też liczba ochotników".

  • 0:20

    Siły rosyjskie przygotowują prowokację na okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - ostrzegł ukraiński wywiad wojskowy. Celem operacji jest powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy.

    W komunikacie wywiadu podano, że "rosyjskie siły przygotowują dużą prowokację w najbliższych godzinach polegającą na imitacji awarii w elektrowni". "W tym celu zostanie przeprowadzone uderzenie bezpośrednio na terytorium obiektu. Następnie okupanci mają ogłosić awaryjny wyciek substancji promieniotwórczych. Odpowiedzialność za te działania będzie zrzucona na Ukrainę" - dodał ukraiński wywiad wojskowy.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: