Generał Załużny: Putin użyje broni jądrowej? Dzieciaków, które giną, to nie obchodzi

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Stoltenberg: do tej pory nie odnotowaliśmy żadnych zmian w kontekście rosyjskich sił i rozmieszczenia broni jądrowej
Stoltenberg: do tej pory nie odnotowaliśmy żadnych zmian w kontekście rosyjskich sił i rozmieszczenia broni jądrowej NATO
wideo 2/25
Stoltenberg: do tej pory nie odnotowaliśmy żadnych zmian w kontekście rosyjskich sił i rozmieszczenia broni jądrowej NATO

Piątek jest 506. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W wywiadzie dla amerykańskiej gazety "Washington Post" naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny stwierdził, że jeśli "partnerzy Kijowa boją się używania ich broni do ataków w Rosji, Ukraińcy będą używać własnej". - Dlaczego miałbym prosić kogoś o pozwolenie, co mam robić na terytorium wroga? Z jakiegoś powodu muszę myśleć, że nic mi tam nie wolno. Dlaczego? Bo Putin użyje broni jądrowej? Dzieciaków, które giną, to nie obchodzi - wyjaśnił generał Załużny. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:32

    Ministerstwo obrony Białorusi oświadczyło, że "opracowało i przygotowało" z najemnikami formacji Grupa Wagnera "mapę drogową" dotyczącą szkoleń i przekazywania doświadczenia żołnierzom białoruskim.

    Resort nie podał szczegółów.

    Wcześniej w piątek ministerstwo obrony w Mińsku przekazało, że najemnicy Grupy Wagnera rozpoczęli szkolenie żołnierzy białoruskich wojsk obrony terytorialnej w Osipowiczach (w obwodzie mohylewskim).

    Wagnerowcy w roli "instruktorów". Szkolą białoruskich żołnierzy

  • 22:06

    Były więzień Kremla, ukraiński pisarz i reżyser Ołeh Sencow, który został niedawno ranny na wojnie, poinformował, że w sobotę wraca na front - podała agencja Ukrinform.

    - Przyjechałem tu z frontu i jutro (w sobotę red.) wracam, bo teraz moje miejsce jest tam, obok moich pobratymców, tych, którzy z bronią w ręku obecnie bronią naszej wolności - powiedział Sencow podczas odbierania francuskiego orderu Legii Honorowej w Kijowie.

    Dziękując za odznaczenie, zaznaczył, że jest to też nagroda dla tych, którzy są obecnie na froncie, w szpitalach wojskowych czy w rosyjskiej niewoli oraz tych, którzy zginęli, wierząc w zwycięstwo.

  • 21:49

    Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny powiedział w wywiadzie dla gazety "Washington Post", że "gdy tylko Ukraina będzie miała środki, chciałby wyzwolić zaanektowany przez Rosję Krym".

    Generał stwierdził, że nie "powstrzymają go zachodni urzędnicy, którzy boją się reakcji rosyjskiego przywódcy Władimira Putina".

    - Mam to gdzieś - nikt mnie nie powstrzyma - oznajmił Załużny.

    Walerij Załużny w otoczeniu wojskowych

  • 21:03

    Ukraińska policja zatrzymała mieszkańca Krymu, który od stycznia 2023 roku walczył przeciwko Ukrainie w szeregach wojsk rosyjskich - poinformowała prokuratura generalna w Kijowie.

    Mężczyzna został zatrzymany w czasie walk w obwodzie zaporoskim.

    Zatrzymany mieszkaniec Krymu

  • 20:34

    W obwodzie chersońskim ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła trzy rosyjskie drony szturmowe Lancet - poinformowało dowództwo Południe.

  • 20:16

    Podczas szczytu NATO w Wilnie kraje Sojuszu znów obiecały Ukrainie broń, ale ich rezerwy są na wyczerpaniu, a baza przemysłowa zbyt uszczuplona, by szybko je uzupełnić. Szczególnie trudna sytuacja jest w Europie - podała agencja Bloomberga.

    Jak podkreśliła, "nawet Stany Zjednoczone mają poważne trudności z tym, by nadążyć z dostawami broni na Ukrainę i zmuszone są pożyczać lub kupować konwencjonalną amunicję artyleryjską w Korei Południowej, by wywiązywać się z obietnic wobec Kijowa".

    Krytykowana decyzja Waszyngtonu o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej wynika z tego, że USA niewiele już mogłyby tam wysłać w trybie natychmiastowym - wyjaśniła agencja.

    Amerykańska amunicja kasetowa

    Amerykańka amunicja kasetowa

  • 20:12

    Jeśli nasi partnerzy boją się używania ich broni do ataków w Rosji, będziemy używać własnej - stwierdził naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny w wywiadzie dla dziennika "Washington Post".

    - Aby uratować mój naród, dlaczego miałbym prosić kogoś o pozwolenie, co mam robić na terytorium wroga? Z jakiegoś powodu muszę myśleć, że nic mi tam nie wolno. Dlaczego? Bo Putin użyje broni jądrowej? Dzieciaków, które giną, to nie obchodzi - powiedział Załużny cytowany przez gazetę. Jak zadeklarował, do Ukrainy należy decyzja, "w jaki sposób zabijać wroga".

  • 20:04

    Minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że Dania przekazała Ukrainie sześć dronów do skanowania min.

    "Są one wykorzystywane do nietechnicznej inspekcji terenów, w szczególności zbiorników wodnych, pod kątem obecności materiałów wybuchowych. To najnowsze innowacyjne podejście do obserwacji terytoriów" - napisał na Twitterze ukraiński minister.

  • 19:46

    Na kierunkach melitopolskim i berdiańskim siły obronne Ukrainy kontynuują operację ofensywną i okopują się na osiągniętych pozycjach - poinformował w piątkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Wojskowi poinformowali, że na wschodzie kraju trwają ciężkie walki.

  • 19:40

    Rosyjskie siły na południu i wschodzie Ukrainy robią wszystko, żeby zatrzymać naszych żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Szef państwa oznajmił na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu, że "każdy tysiąc metrów naprzód, każdy sukces każdej bojowej brygady zasługuje na wdzięczność".

  • 19:14

    Po przeprowadzeniu kolejnej rotacji na Białorusi praktycznie nie ma już rosyjskich żołnierzy - poinformowała ukraińska straż graniczna. Jej rzecznik Andrij Demczenko oznajmił: Sytuacja jest pod kontrolą. Nie widzimy, by po drugiej stronie granicy wróg miał ugrupowanie, które mogłoby przeprowadzić wtargnięcie.

    Również prezydent Wołodymyr Zełenski po naradzie najwyższego dowództwa oświadczył, że obecnie nie ma ryzyka ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.

  • 18:58

    Władze RPA nie chcą, by prezydent Rosji Władimir Putin przyjechał na lipcowy szczyt BRICS w Johannesburgu - relacjonują tamtejsze media.

    Potwierdził to w rozmowie z dziennikiem "Mail & Guardian" wiceprezydent tego kraju Paul Mashatile. Rząd RPA chciał uniknąć wizyty prezydenta Rosji, by uchylić się od obowiązku zatrzymania go zgodnie z nakazem Międzynarodowego Trybunału Karnego.

    - Nie możemy zaprosić kogoś i aresztować go (...) bylibyśmy szczęśliwi, gdyby (Putin) nie przyjechał - wyjaśnił Mashatile.

    Kreml odrzucił jednak propozycję południowoafrykańskich władz, by na czele rosyjskiej delegacji na szczyt, który odbędzie się w dniach 22-24 sierpnia, stanął szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

    Mashatile powiedział też, że Brazylia, Indie i Chiny odrzuciły propozycję zorganizowania szczytu w formule online, a Indie i Brazylia nie zgodziły się na jego przeniesienie do Chin.

  • 18:00

    Na terenie całej Ukrainy został ogłoszony alarm przeciwlotniczy - poinformowały po godzinie 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce) media w Kijowie.

    Siły powietrzne kraju ostrzegły, że istnieje zagrożenie atakami rakietowymi z powodu startu z lotniska w obwodzie niżnonowogrodzkim myśliwca MiG-31, zdolnego do przenoszenia pocisków hipersonicznych Kindżał.

    Alarm przecilotniczy został odwołany po godzinie 19 czasu ukraińskiego.

    Kijowski wieżowiec uszkodzony podczas rosyjskiego ataku rakietowego

  • 17:21

    Najszybszym sposobem na zakończenie wojny jest pozbawienie Putina złudzeń, że może przeczekać Ukrainę i kraje, które ją wspierają - powiedział szef dyplomacji USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej po szczycie ASEAN w Dżakarcie.

    Blinken wskazał na podjętą na szczycie NATO deklarację długoterminowych zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa i gospodarki Ukrainy jako "najlepszy sposób na pozbawienie Władimira Putina pomysłów, że może w jakiś sposób przeczekać Ukrainę i przeczekać tuziny krajów wspierających Ukrainę".

    - I to jest prawdopodobnie najszybszy sposób na zakończenie tej wojny, bo tak długo, jak Putin uważa, że może po prostu kontynuować to w nieskończoność - mimo niezwykłych szkód, które wyrządza własnemu krajowi (...) - prawdopodobnie będzie to kontynuował - powiedział Blinken.

    Antony Blinken na szczycie ASEAN w Dżakarcie

  • 16:50

    Rząd Łotwy od marca zdecydował o przekazaniu Ukrainie ponad 150 samochodów skonfiskowanych kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu - podał portal LSM.

    W czwartek łotewskie władze zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnych 11 skonfiskowanych pojazdów. Trafią one m.in. do ukraińskiego resortu obrony i straży granicznej.

  • 16:33

    Ukraińskie siły zbrojne kontynuują natarcie w kierunku okupowanych miast w obwodzie zaporoskim, Berdiańska i Melitopola - poinformował przedstawiciel wojsk ukraińskich na odcinku południowym Walerij Szerszeń.

  • 15:53

    Najemnicy formacji Grupa Wagnera rozpoczęli szkolenie białoruskich wojsk obrony terytorialnej w charakterze instruktorów - poinformował resort obrony w Mińsku. Szkolenia odbywają się na poligonie pod Osipowiczami w obwodzie mohylewskim.

    "Nasi żołnierze doskonalą umiejętności poruszania się na polu bitwy i strzelania taktycznego oraz zdobywają wiedzę z zakresu szkolenia inżynierskiego i medycyny taktycznej" - przekazał białoruski resort.

    Najemnicy Grupy Wagnera na białoruskim poligonie

    Najemnicy Grupy Wagnera na białoruskim poligonie

    Najemnicy Grupy Wagnera na białoruskim poligonie

  • 14:48

    Mieszkańcy Kijowa - mimo trwającej wojny - chcą żyć normalnie. Fotograf Sergiej Dolżenko uchwycił młodą parę wychodzącą z Monastyru Michajłowskiego o Złotych Kopułach. W tle widoczne są zniszczone rosyjskie pojazdy opancerzone.

    Nowożeńcy w Kijowie, w tle zniszczone rosyjskie pojazdy

  • 14:19

    Korea Południowa zamierza przeznaczyć na odbudowę Ukrainy pomoc finansową o wartości 52 mld dolarów - powiadomił południowokoreański dziennik "Korea Herald".

    W Polsce z trzydniową wizytą przebywa obecnie prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol. W czwartek podpisano m.in. polsko-południowokoreańską umowę w sprawie współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.

    Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol z żoną Kim Keon-hee oraz prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą

    Kancelaria prezydenta Republiki Korei Yoona Suk Yeola oszacowała, że całkowita wartość projektów na rzecz odbudowy Ukrainy, które będą realizowane w ramach partnerstwa sektorów publicznego i prywatnego, wyniesie około 52 miliardów dolarów - poinformował w piątek Choi Sang-mog, główny doradca ekonomiczny głowy państwa.

    Wartość projektów realizowanych za pośrednictwem międzyrządowych kanałów koordynacji to około 20 miliardów dolarów.

    "Wcześniej, w maju, Ukraina zwróciła się do nas z prośbą o udział w ponad 5 tysięcy projektów odbudowy o wartości 20 mld dolarów za pośrednictwem współpracy międzyrządowej" - powiedział Choi Sang-mok, cytowany przez "Korea Herald".

    Choi dodał, że wsparcie zostanie rozszerzone na projekt odbudowy prowadzony przez sektor prywatny. Wartość inwestycji jest obecnie wyceniana na około 32 miliardy dolarów. Projekt obejmuje różne sektory, w tym: elektrownie jądrowe z małymi reaktorami modułowymi (SMR), odbudowę lotnisk, maszyny budowlane, pojazdy kolejowe i technologie informacyjne.

    Rząd planuje również przekazać pomoc techniczną na odbudowę infrastruktury wodnej w uzupełnieniu zaoferowanej już pomocy humanitarnej, która będzie przeznaczona na likwidację skutków powodzi wywołanej zniszczeniem przez Rosjan hydroelektrowni w Nowej Kachowce.

    "Planujemy utworzenie platformy odbudowy Ukrainy w Polsce w celu szybkiej wymiany informacji i współpracy między sektorem prywatnym i rządem. Powstanie stosowne biuro w Warszawie" - poinformował Choi.

    "Przy okazji mojej wizyty w Polsce zdecydowaliśmy się uruchomić wsparcie na pełną skalę, aby zaangażować się w pomoc Ukrainie poprzez dwustronny szczyt i spotkanie firm współpracujących przy odbudowie tego kraju" - oznajmił Choi Sang-mok.

  • 13:25

    W Rosji zwolniono już 15 oficerów powiązanych z Grupą Wagnera; najemnicy oddali ministerstwu obrony swoją broń ciężką - oznajmił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dowódca centrum wywiadowczego sił obronnych Estonii płk Margo Grosberg.

    - Los generała Siergieja Surowikina pozostaje niejasny już trzeci tydzień. Surowikin najprawdopodobniej został zatrzymany. Zwolniono też bliskich Jewgienijowi Prigożynowi (właścicielowi Grupy Wagnera) dwóch innych generałów i byłego wiceministra obrony Rosji generała Michaiła Mizincewa - ogłosił Grosberg.

    - Putin ma już najpewniej listę osób i plan dotyczący tego, co zrobić z ludźmi, którym nie może ufać - dodał.

    Dowódca estońskiego wywiadu powiadomił, że najemnicy z Grupy Wagnera oddali już ministerstwu obrony broń ciężką, a większość z nich znajduje się na okupowanych obszarach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, jednak nie bierze udziału w walkach. - W okolicach Woroneża w Rosji zauważono konwoje autobusów przewożących prawdopodobnie wagnerowców z Ukrainy na Białoruś - poinformował Grosberg.

  • 12:34

    Ciała 62 ukraińskich żołnierzy, którzy polegli w wojnie z Rosją, zostały przekazane władzom w Kijowie przez rosyjską armię - poinformowało na Telegramie ukraińskie ministerstwo reintegracji.

    Zwłoki obrońców Ukrainy zostały odesłane z okupowanych przez Rosjan terytoriów kraju - przekazało ministerstwo.

    Czterech z nich zginęło "w niewoli wroga w rezultacie obrażeń, chorób i nieodpowiedniej opieki medycznej" - dodano.

    Po identyfikacji ciał ukraińskich żołnierzy zostaną one przekazane ich bliskim, by umożliwić ich "godny pochówek"

  • 12:17

    Rada Najwyższa zatwierdziła nowy termin święta Bożego Narodzenia. Odtąd będzie ono obchodzone nie 7 stycznia, ale 25 grudnia, czyli zgodnie z kalendarzem gregoriańskim - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Zmianie uległy też daty kilku świąt świeckich.

    Z 28 lipca na 15 lipca przeniesiono obchody Dnia Państwowości Ukraińskiej, a Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy świętowany będzie teraz 1 października, a nie 14 października - czytamy w powiadomieniu.

  • 12:09

    Rosja. Władimir Putin i Jewgienij Prigożyn - spotkanie na Kremlu. Komentarz rosyjskiego przywódcy

  • 11:11

    Rosjanie używają bomb wyposażonych w systemy uniemożliwiające ich wykrycie przez nasze systemy walki radioelektronicznej - poinformował ukraiński portal mil.in.ua, zajmujący się zagadnieniami wojny i wojskowości.

    Bomby FAB-250 i FAB-500 wyposażone są w system "Kometa-M", dzięki któremu mogą być niewidoczne dla radarów.

    Portal przywołał opinię eksperta w dziedzinie radioelektroniki Serhija Flesza. "Rosjanie wyposażają te bomby w elementy, dzięki którym mogą one zostać zrzucone za linią frontu, a potem przelecieć w sposób niezauważony 10 kilometrów, celnie rażąc nasze pozycje. Jest to straszna broń - 500 kilogramów materiałów wybuchowych" - przekazał.

    Bomba FAB-250

  • 10:13

    Siły ukraińskie zestrzeliły sześć dronów Shahed wystrzelonych przez Rosjan w nocy w stronę obwodu dniepropietrowskiego, jednak nie udało się wyeliminować wszystkich. Pociski trafiły w cele w Krzywym Rogu, rodzinnym mieście prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował szef administracji regionu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

  • 9:55

    Elina Switolina po odpadnięciu w półfinale Wimbledonu w przesłaniu do rodaków zwróciła uwagę, żeby nie przestawali marzyć.

    - Wierzcie w siebie i róbcie wszystko, żeby wasze marzenia się spełniły - podkreśliła ukraińska tenisistka.

  • 9:51

    Brak udziału okrętów o napędzie atomowym rosyjskiej Floty Północnej w dorocznym przeglądzie floty z okazji Dnia Marynarki Wojennej w Petersburgu może być związany z obawami o bezpieczeństwo, będącymi efektem niedawnego buntu Grupy Wagnera - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w środę rosyjskie media państwowe poinformowały, że okręty podwodne o napędzie atomowym rosyjskiej Floty Północnej nie wezmą udziału w głównym przeglądzie floty z okazji Dnia Marynarki Wojennej w Petersburgu zaplanowanym na 30 lipca. Dodano, że od kiedy obecny format Dnia Marynarki Wojennej został ustanowiony w 2017 roku, byłby to pierwszy rok, w którym nie uczestniczyłyby w nim okręty podwodne z napędem atomowym.

    "Zmiana jest prawdopodobnie spowodowana przede wszystkim umożliwieniem konserwacji i zachowaniem dostępności operacji i szkoleń. Istnieje również realna możliwość, że do decyzji przyczyniły się obawy o bezpieczeństwo wewnętrzne od czasu próby buntu Grupy Wagnera" - napisano.

  • 9:20

    W ciągu ostatnich dziesięciu dni czerwca stworzyliśmy 30 przeciwczołgowych pól minowych i zapór, wykorzystując ponad 5,8 tys. min. Wzdłuż granicy zbudowano około 5 tys. metrów transzei i 6,5 tys. metrów rowów przeciwczołgowych - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.

    "Zbudowaliśmy też 80 zamaskowanych okopów, schronów i stanowisk strzeleckich, w tym dla ciężkiej artylerii" - przekazał za pośrednictwem jednego z komunikatorów społecznościowych.

    Generał poinformował, że wszystkie te działania mają zapobiec przenikaniu wrogich grup dywersyjnych i przekraczaniu granicy przez pojazdy wojskowe.

    "Rozumiemy, że jeszcze długo nie będziemy potrzebować granicy państwowej z naszymi północnymi sąsiadami, bo po drugiej nie mamy przyjaciół. Dlatego naszym zadaniem jest uczynienie obszaru granicznego nieprzejezdnym dla wroga" - dodał.

  • 8:29

    W czwartek z Ukrainy do Polski przyjechało 32 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 28,5 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna.

  • 8:22

    W ciągu minionej doby na froncie doszło do około 30 starć bojowych. Ukraińskie siły skutecznie odparły ataki wroga pod Berchiwką w rejonie bachmuckim i w rejonie pierwomajskim - podał ukraiński sztab.

    Przekazano też, że w wyniku udanej operacji bojowej Sił Obronnych Ukrainy zniszczono dwa pociski manewrujące Kalibr i 20 dronów wroga.

  • 8:05

    Ukraiński sztab opublikował najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat w Ukrainie. Według danych okupanci stracili ostatniej doby na froncie 550 ludzi oraz pięć czołgów.

  • 7:06

    Konsekwencji takiego incydentu nie da się przewidzieć, dlatego naszym wezwaniem jest, aby strony tego konfliktu przestały igrać z ogniem i chroniły ważną infrastrukturę, która zawiera to, co prawo międzynarodowe nazywa "niebezpiecznymi siłami”, aby najgorszy scenariusz się nie wydarzył – powiedziała PAP.PL Ariane Bauer, dyrektor regionalna Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża dla regionu Europy i Azji Środkowej o potencjalnym zagrożeniu związanym z katastrofą w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

  • 6:56

    Szczyt NATO w Wilnie, gdzie Ukraina nie dostała jasnego sygnału, co do perspektywy członkostwa, przyniósł rozczarowanie, jednak Kijów nie ustanie w wysiłkach na rzecz wejścia do Sojuszu – ocenił w rozmowie z PAP Wołodymyr Horbacz, analityk w kijowskim Instytucie Współpracy Euroatlantyckiej.

  • 6:05

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 5:57

    ISW podał, że ukraińskie siły kontynuowały kontrofensywę na co najmniej trzech odcinkach linii frontu w dniu 13 lipca i zdobyły niektóre obszary, w szczególności na zachodzie obwodu zaporoskiego i w okolicach Bachmutu.

  • 4:43

    - Nie widzimy, by siły Grupy Wagnera uczestniczyły w walkach na Ukrainie - powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder. Uczestniczący w spotkaniu z dziennikarzami gen. Douglas Sims z Kolegium Połączonych Szefów Sztabów poinformował też, że na Ukrainę dotarła już ofiarowana przez USA amunicja kasetowa DPICM.

    Odnosząc się do kwestii F-16 dla Ukrainy, ocenił, że warunki do działań tych samolotów na polu bitwy są obecnie "prawdopodobnie nieidealne" ze względu na znaczącą obronę powietrzną Rosjan.

    Dodał jednak, że różnicę mogą zrobić natomiast czołgi Abrams, które mają trafić na Ukrainę jesienią. Przestrzegł jednak, że ani Abramsy, ani DPICM nie będą "świętym Graalem" dla Ukrainy.

  • 4:35

    Instytut Studiów nad Wojną podał, że były dowódca 58. Armii Sił Połączonych generał major Iwan Popow twierdził w ujawnionym nagraniu, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zwolnił go za wyrażanie uporczywych skarg na problemy na zachodnim froncie na Zaporożu. Ośrodek ocenił, że takie zdarzenia obrazują kruchość rosyjskiej armii i dowództwa.

    Nagranie głosowe wyciekło do serwisu Telegram z konta generała Andrieja Gurulewa. Popow uznał w nim, że Szojgu zwolnił go, ponieważ jego szczerość we wskazywaniu różnych problemów w rosyjskim wojsku zagrażała rosyjskiemu dowództwu. Popow uznał, że postanowił "nazywać rzeczy po imieniu". Rosyjskie źródła twierdziły wcześniej, że szef sztabu rosyjskiej armii gen. Walerij Gierasimow zwolnił Popowa za wyrażanie zaniepokojenia z powodu rotacji wojsk w obwodzie zaporoskim we wschodniej Ukrainie w obliczu ukraińskiej kontrofensywy.

    Popow był najprawdopodobniej świadomy, że odbiorca jego wiadomości może przekazać do mediów jego nagranie - ocenił ISW. W następstwie tego wycieku, część rosyjskich nacjonalistów uznała, że Gurulew upublicznił nagranie, by upolitycznić sytuację i wzmocnić swój wizerunek publiczny.

    Gurulew w przeszłości krytykował podejście rosyjskiego ministerstwa obrony do wojny, więc było prawdopodobne, że przekaże dalej informację Popowa - stwierdził ISW. Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych uznał, że Popow celowo wypuścił nagranie, aby pokazać, że nie obawia się wściekłości rosyjskiego dowództwa wojskowego.

  • 4:03

    Siły ukraińskie szkolą się w usuwaniu min lądowych za pomocą granatów zrzucanych z dronów.

  • 3:32

    Prezydent Joe Biden podpisał w czwartek rozporządzenie o możliwości powołania 3 tys. rezerwistów do czynnej służby, by mogli oni uczestniczyć w operacji Atlantic Resolve w Europie - przekazał Biały Dom. Według Pentagonu ma to pozwolić na "dostęp do większej liczby żołnierzy" w ramach zwiększonej obecności sił USA na kontynencie.

    Operacja Atlantic Resolve została rozpoczęta w 2014 r. w reakcji na rosyjską aneksję Krymu i inwazję na Donbas. W jej ramach USA zwiększyły liczbę swoich sił na kontynencie, w tym w Polsce, na zasadzie rotacyjnej.

  • 3:20

    Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

    Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

    Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

  • 2:43

    Iwan Fedorow, były mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, przebywający obecnie na terenach kontrolowanych przez rząd w Kijowie, poinformował na kanale Telegram, że podczas niedawnego ataku na również okupowane miasto Tokmak została trafiona rosyjska baza. Miał zginąć w niej komendant oraz do 200 rosyjskich żołnierzy.

    Jak twierdzi brytyjski portal telewizji Sky News, o ile nie można zweryfikować tych doniesień, to informacje o serii eksplozji pojawiły się również ze strony funkcjonariuszy okupacyjnych.

    Siły ukraińskie regularnie atakują Tokmak, ponieważ jest to ważny węzeł rosyjskiej obrony.

    Tokmak znajduje się pod okupacją rosyjską od ponad roku - został zajęty w pierwszych dniach marca 2022 roku. Miasto jest dużym węzłem kolejowym i podczas okupacji stało się ważnym ośrodkiem logistycznym wojsk rosyjskich, ze względu na połączenia z okupowanym Mariupolem, Berdiańskiem i Krymem. Leży obecnie zaledwie 24 km od linii frontu w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy.

  • 2:26

    Rosja więzi tysiące cywilów ukraińskich na swym terytorium i na terenach okupowanych i chce tę liczbę jeszcze zwiększyć: planuje bowiem budowę 25 nowych kolonii karnych na okupowanych ziemiach Ukrainy - informuje agencja Associated Press.

    AP dotarła do dokumentu, zgodnie z którym rząd rosyjski planuje powstanie 25 nowych kolonii karnych i sześciu innego rodzaju ośrodków penitencjarnych na okupowanym terytorium Ukrainy. Mają one powstać do 2026 roku. Ponadto w maju br., jak przypomina agencja, Władimir Putin podpisał dekret, który przewiduje wysyłanie ludzi z terenów objętych stanem wojennym - czyli z ziem okupowanych - do miejsc, gdzie nie ma stanu wojennego. W praktyce umożliwia to deportację w głąb Rosji tych Ukraińców, którzy sprzeciwiają się okupacji. AP udokumentowała już wiele takich przypadków.

    Agencja opisuje, że Ukraińcy w niewoli rosyjskiej są zmuszani np. do kopania okopów na linii frontu czy grobów zbiorowych - dla tych więźniów, którzy nie przeżyli. Za odmowę mogą być zastrzeleni na miejscu. Wielu więźniów jest pozbawionych praw w świetle przepisów rosyjskich.

    Dziennikarze AP rozmawiali z 20 osobami, które przeszły niewolę rosyjską, w tym z byłymi jeńcami wojennymi, jak również z rodzinami więzionych cywilów, z przedstawicielami wywiadu ukraińskiego i negocjatorem z ramienia rządu w Kijowie. "Ich relacje, jak również zdjęcia satelitarne, media społecznościowe, dokumenty rządowe i kopie listów dostarczonych przez Czerwony Krzyż potwierdzają istnienie zakrojonego na szeroką skalę rosyjskiego systemu przetrzymywania i wykorzystywania cywilów, stanowiącego jawne naruszenie konwencji genewskich" - informuje AP.

    Cywile są często zatrzymywani za fikcyjne naruszenia, np. po prostu za mówienie po ukraińsku. Przetrzymywani są często nawet bez żadnych zarzutów. Rosja wykorzystuje setki ludzi do niewolniczej pracy, przy której już rutyną stało się torturowanie więźniów - bicie czy rażenie prądem. Rosja przy tym zaprzecza nawet temu, że przetrzymuje cywilów - podkreśla AP.

    Jako jedno z co najmniej 40 miejsc w Rosji i na Białorusi, gdzie więzieni są cywile, agencja wymienia rozbudowaną od wybuchu wojny kolonię karną nr 2 w obwodzie rostowskim. Na terytoriach okupowanych działają 63 doraźne i sformalizowane ośrodki penitencjarne. W niedawnym raporcie ONZ znalazła się informacja o 37 więzieniach w Rosji i na Białorusi i 125 na terenach okupowanych.

    Władze ukraińskie szacują, że w niewoli może przebywać nawet 10 tysięcy cywilów.

  • 2:12

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do przedłużenia umowy, zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

    Szefowa KE podkreśliła, że konsekwencją nieprzedłużenia przez Rosję umowy zbożowej będzie globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego.

    - Piłka jest teraz po rosyjskiej stronie, cały świat to obserwuje - powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej w Brukseli.

    17 lipca wygasa umowa, gwarantująca bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne, zawarta w lipcu 2022 roku przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ. Porozumienie było kilkakrotnie przedłużane, jednak MSZ Rosji oświadczyło 4 lipca, że nie widzi możliwości kontynuowania tej inicjatywy.

  • 1:58

    W okupowanym przez Rosjan rejonie heniczeskim (obwód chersoński) rozpoczęły się wywózki lokalnych mieszkańców, którzy nie zgodzili się na przyjęcie rosyjskich paszportów. Deportowane są nawet rodziny z dziećmi i osoby starsze - zaalarmował sztab generalny ukraińskiej armii.

    Ukraińców z Heniczeska i okolic tego miasta zmusza się do wyjazdu do Rosji, a na ich miejsce sprowadza się głównie przedstawicieli mniejszości etnicznych oraz ludzi z najuboższych warstw rosyjskiego społeczeństwa - dodali ukraińscy wojskowi.

    Nagranie po ataku na rosyjską bazę w Heniczesku

  • 0:50

    Rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę burzącą na Wyspę Węży na Morzu Czarnym - poinformowało dowództwo operacyjne Południe. Stało się to zaledwie pięć dni po wizycie w tym miejscu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - skomentowała komunikat armii agencja Ukrinform.

    Zełenski udał się na Wyspę Węży 8 lipca, w 500. dniu rosyjskiej agresji. Przywódca uczcił pamięć wojskowych, którzy walczyli o wyspę, odbitą z rąk rosyjskich okupantów w czerwcu zeszłego roku.

    Wołodymyr Zełenski na Wyspie Węży

  • 0:11

    Pierwsza grupa naszych wojskowych jest już gotowa rozpocząć szkolenia z obsługi amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Są to nie tylko piloci, ale też żołnierze innych specjalności - poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez rządowy portal ArmiaInform.

    Pułkownik podkreślił, że ćwiczenia w państwach Zachodu należy postrzegać w perspektywie długookresowej, a celem tego przedsięwzięcia nie będzie tylko opanowanie obsługi F-16. Zadanie jest dużo bardziej ambitne, ponieważ wiąże się z przekwalifikowaniem ukraińskiego lotnictwa z samolotów produkcji sowieckiej na maszyny zgodne ze standardami NATO.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: