Finlandia przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Fińskie lotnictwo
Fińskie lotnictwoFińskie Siły Obronne
wideo 2/8
Fińskie Siły ObronneFińskie lotnictwo

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 456 dni. Prezydent Finlandii Sauli Niinisto zatwierdził 16. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 110 milionów euro - poinformowała kancelaria rządu w Helsinkach. - Finlandia w dalszym ciągu wspiera Ukrainę, razem ze swoimi zagranicznymi partnerami - oświadczył minister obrony narodowej Antti Kaikkonen. Tradycyjnie ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono, co dokładnie wchodzi w skład najnowszego pakietu. Podkreślono, że wsparcie uwzględnia potrzeby Ukrainy oraz stan zasobów fińskiej armii. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:14

  ISW: gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow ogłosił, że rosyjscy urzędnicy utworzyli siedem batalionów obrony terytorialnej w jego obwodzie, w celu zaangażowania się w obronę rosyjskich obszarów przygranicznych po ataku, do którego doszło 22 maja.

 • 4:06

  Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę, wobec uzgodnionych już przez uczestników szczytu G7, którego Japonia była gospodarzem - poinformował główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno.

  Jak powiedział Matsuno na konferencji prasowej, Japonia potępia też decyzję Moskwy rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi jako prowadzącą do dalszej eskalacji sytuacji wokół Ukrainy.

  - Jako jedyne państwo, które doświadczyło bombardowań atomowych podczas wojny, Japonia nigdy nie zaakceptuje rosyjskich gróźb nuklearnych, nie mówiąc już o użyciu tej broni - oświadczył Matsuno.

 • 2:56

  Instytut Studiów nad Wojną: Prigożyn ogłosił 25 maja, że Grupa Wagnera zaczęła przekazywać swoje pozycje w Bachmucie rosyjskiemu ministerstwu obrony i zapowiedział, że 1 czerwca jego bojownicy całkowicie wycofają się z miasta.

 • 1:28

  Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy - powiedział Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w tym zakresie.

 • 23:56

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 22:35

 • 22:10

  W czwartek na placu Leidseplein w Amsterdamie otwarto wystawę prezentującą zniszczony rosyjski czołg T-72. Wystawę otworzyła burmistrz stolicy Femke Halsema i będzie ona dostępna dla zwiedzających do 4 czerwca br.

  Ekspozycja czołgu jest związana z Forum Kultury Europejskiej zorganizowanym przez amsterdamskie centrum debat De Balie. Organizatorzy podkreślają, że symbolizuje on zagrożenie dla demokracji w Europie. Czołg został zniszczony przez ukraińskich żołnierzy podczas bitwy we wsi Dmitriwka koło Buczy, gdzie Rosjanie dokonali zbrodni wojennych na niewinnych cywilach.

  "Ważący 44 tony czołg był używany przez rosyjską jednostkę z Ułan-Ude, miasta położonego blisko granicy z Mongolią, 6,3 tys. km od Kijowa" - czytamy w komunikacie prasowym.

  Pojazd był wcześniej wystawiany w Berlinie na Unter den Linden oraz w Muzeum Wolności w Groesbeek we wschodniej części Holandii.

 • 21:58

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Radzie UE za decyzję o zawieszeniu na kolejny rok ceł importowych na ukraińskie produkty rolne. - To wzmacnia nas wszystkich w Europie - ocenił szef państwa.

  W czwartek Rada UE, czyli państwa członkowskie wspólnoty, przyjęła rozporządzenie, które przedłuża do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł, kontyngentów i środków ochrony na ukraiński eksport do UE, w tym produkty rolne.

  - To nowy etap sektorowej integracji naszej gospodarki - Ukrainy i całej Unii Europejskiej. To jest to, co jednoznacznie wzmacnia nas wszystkich w Europie - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.

  - W ramach naszego ruchu w stronę UE taką liberalizację - na razie tymczasową - musimy przekształcić w stałą i nie może być wobec niej żadnych wyjątków i ograniczeń - podkreślił.

  Zełenski podziękował partnerom za tę decyzję. - Każdy, kto chce siły i mocy dla całej Europy, podejmuje właśnie takie decyzje - dodał.

  - Musimy być świadomi tego, że też po tym istnieje ryzyko, że pewne ograniczenia i tak mogą pozostać. Jeśli nacisk pewnych rządów na UE będzie utrzymany. Ale wewnętrzna polityka nie powinna przesłaniać wspólnych europejskich celów - kontynuował szef państwa.

  - Więc jestem pewien, że zdołamy znaleźć takie rozwiązanie, w tym dla rolników na Ukrainie i w niektórych krajach sąsiednich, które będzie odpowiadać naszym wspólnym europejskim interesom i standardom - oznajmił Zełenski.

 • 21:15

  Rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs został uszkodzony na Morzu Czarnym i wymaga naprawy - informuje ukraiński portal Suspilne, powołując się na źródła w kręgach wojskowych. Według nich w ataku byli ranni.

  W środę ministerstwo obrony Rosji poinformowało o próbie ataku przeprowadzonej przez ukraińskie siły zbrojne za pomocą trzech dronów na rosyjski okręt. Resort stwierdził, że jednostka nie została uszkodzona.

  W czwartek pojawiła się jednak informacja, że jeden z morskich bezzałogowców trafił w okręt Iwan Churs.

  - Jest trafienie w korpus i sprzęt. Są ranni, okręt wymaga naprawy - przekazał rozmówca Suspilnego.

  Jak napisał ukraiński portal wojskowy Defense Express, okręt zwiadowczy Iwan Churs został zaatakowany na Morzu Czarnym przez "morskie drony". Do ataku miało dojść w środę nad ranem 74 km na północ od cieśniny Bosfor i 400 km od terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę.

  Iwan Churs to jeden z dwóch rosyjskich okrętów zwiadowczych typu 18280 i jedyna jednostka tego rodzaju we Flocie Czarnomorskiej. Został zwodowany w 2017 r. i wprowadzony do służby w 2018 r. Okręt jest wyposażony w sprzęt służący do wywiadu radioelektronicznego i przeznaczony m.in. do penetrowania systemów obrony powietrznej.

 • 21:08

  Stany Zjednoczone planują ogłosić pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości ok. 300 milionów dolarów. Pakiet ma składać się głównie z amunicji - podał Reuters, powołując się na dwa oficjalne źródła.

  Pomoc zostanie ogłoszona być może już w piątek, ale nie jest wykluczone, że zostanie zakomunikowana po święcie Dnia Pamięci w Stanach Zjednoczonych (29 maja).

  Pakiet ma zawierać precyzyjne rakiety (GMLRS) do wyrzutni HIMARS oraz amunicję do obrony przed rosyjskimi atakami.

  Sprzęt byłby sfinansowany za pośrednictwem prezydenckiego programu Drawdown Authority (PDA), który umożliwia Waszyngtonowi w sytuacji kryzysowej szybkie przesyłanie sprzętu i materiałów z amerykańskich zapasów bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

  Reuters zaznacza, że zawartość i wielkość pakietu pomocowego może się zmienić, dopóki plan nie zostanie podpisany przez prezydenta.

 • 20:38

  Kanada przekaże Ukrainie pociski rakietowe AIM-9 i powiększy grupę szkoleniowców medycznych, którzy w Polsce prowadzą szkolenia dla ukraińskich żołnierzy - poinformowała w komunikacie minister obrony Anita Anand.

  Kanada przekazuje Ukrainie 43 pociski rakietowe AIM-9 z wyposażenia kanadyjskiej armii. Anand podkreśliła, że pomoże to ukraińskiej obronie powietrznej w związku z trwającymi rosyjskimi atakami.

  AIM-9 Sidewinder - to naprowadzane na podczerwień produkowane w USA pociski rakietowe powietrze-powietrze, które mogą być wyposażeniem samolotów myśliwskich i śmigłowców.

  Ponadto Kanada wyśle do Polski dodatkowych pięciu instruktorów medycznych, którzy dołączą do już prowadzących od marca br. szkolenia z medycyny pola walki siedmiu kanadyjskich szkoleniowców w ramach operacji UNIFIER – przekazała Anand, która razem z szefem sztabu kanadyjskiej armii generałem Wayne Eyre, uczestniczyła w wirtualnym 12. spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

  Według wcześniejszych informacji, kanadyjski personel medyczny podczas trwających około miesiąca szkoleń koncentruje się na umiejętnościach przeżycia.

  Anand poinformowała też, że od połowy maja trwają wspólnie prowadzone przez kanadyjskich i łotewskich instruktorów szkolenia dla ukraińskich młodszych oficerów, w ramach operacji UNIFIER na Łotwie. Od 2015 r., gdy Kanada zaczęła prowadzić szkolenia wojskowe dla ukraińskiej armii, wzięło w nich udział ponad 36 tys. ukraińskich żołnierzy, w tym 2,4 tys. od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku.

 • 19:13

  W nadchodzących tygodniach wraz z Danią i Holandią stworzymy wspólne ramy szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach F-16 - poinformował szef Pentagonu Lloyd Austin podczas konferencji prasowej po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Jak dodał, do pomocy w inicjatywie zgłosiły się też Norwegia, Belgia, Portugalia i Polska.

  CZYTAJ WIĘCEJ:

 • 18:28

  Prezydent Sauli Niinisto zatwierdził kolejną transzę wsparcia militarnego dla Ukrainy, o wartości blisko 110 mln euro. 16. fiński pakiet pomocowy zawiera m.in. amunicję oraz sprzęt do obrony powietrznej - poinformowała kancelaria rządu.

  - Finlandia w dalszym ciągu wspiera Ukrainę, razem ze swoimi zagranicznymi partnerami - oświadczył minister obrony narodowej Antti Kaikkonen, pełniący obowiązki w tymczasowym rządzie premier Sanny Marin.

  Łącznie, od początku rosyjskiej agresji, Finlandia przekazała Ukrainie materiały i sprzęt wojskowy o wartości ok. 1,1 mld euro.

  Tradycyjnie ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono, co dokładnie wchodzi w skład najnowszego pakietu. Podkreślono, że wsparcie uwzględnia potrzeby Ukrainy oraz stan zasobów fińskiej armii. Wcześniej, w lutym i w marcu, na zasadzie wyjątku w polityce informacyjnej władz podano, że Fińskie Siły Zbrojne dostarczą Ukrainie kilka czołgów Leopard pełniących funkcje czołgów-trałów przeciwminowych.

 • 18:12

  Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało mapę mającą przedstawiać aktualną sytuację na froncie.

 • 17:40

  Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka poinformował, że rozpoczął się proces instalowania na Białorusi rosyjskiej taktycznej broni jądrowej - podaje Reuters za rosyjską państwową agencją TASS.

  Reuters informuje, że wcześniej tego samego dnia Moskwa podpisała umowę z Mińskiem o rozmieszczeniu broni atomowej na Białorusi. Głowice jądrowe mają być przechowywane w specjalnym obiekcie, którego budowa ma być ukończona za ponad miesiąc.

  Plan rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej został ogłoszony przez prezydenta Rosji Władimira Putina w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej 25 marca. Białoruś stałaby się pierwszym krajem po upadku Związku Radzieckiego, który posiadałby rosyjską broń atomową.

  Reuters podkreśla, że nie jest jasne, kiedy dokładnie rosyjska taktyczna broń nuklearna zostanie rozmieszczona na Białorusi, wiadomo tylko, że Moskwa ma zachować kontrolę nad tym arsenałem.

 • 17:04

  Rząd Szwecji zezwoli ukraińskim pilotom na testowe loty na szwedzkich myśliwcach Jas 39 Gripen - oświadczył przebywający na Ukrainie minister obrony Pal Jonson.

  Według cytowanego przez telewizje TV4 oraz SVT Jonsona, "szkolenia orientacyjne" mają pomóc Ukrainie w podjęciu w przyszłości decyzji o wyposażeniu armii w nowe myśliwce.

  Polityk podtrzymał jednocześnie swoje wcześniejsze stanowisko, że Szwecja nie może przekazać Ukrainie Gripenów. - Samoloty, którymi dysponujemy, są potrzebne do naszej własnej obrony - zaznaczył.

  Myśliwce Gripen są produkowane przez szwedzki koncern SAAB.

  Władze Ukrainy wielokrotnie zwracały się do Szwecji z prośbą o przekazanie myśliwców Gripen. Jak przypomina TV4, Ukraina wykorzystuje rosyjskie samoloty, ale stara się o pozyskanie amerykańskich F-16 oraz europejskich myśliwców Tornado.

  W ocenie szwedzkich mediów Gripeny są tańsze i łatwiejsze w obsłudze niż F-16.

  Jas 39 Gripen - oprócz Szwecji - są na wyposażeniu lotnictwa m.in. Czech i Węgier, które wyleasingowały takie maszyny od Szwecji.

 • 16:31

  Ukrinform opublikował nagranie mające przedstawiać 106 ukraińskich żołnierzy walczących na kierunku bachmuckim, którzy wrócili z rosyjskiej niewoli na mocy wymiany jeńców.

 • 16:14

  Rosyjscy ochotnicy są w obwodzie biełgorodzkim w Rosji i werbują tam swoich zwolenników - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Adrij Jusow.

  Jusow ocenił w telewizji, że ruch oporu w Rosji "nabiera obrotów" - podała agencja Ukrinform. Przekazał, że część przedstawicieli Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolność Rosji jest na terytorium Rosji, gdzie "kontynuuje walkę i rekrutację nowych zwolenników". Zwiększa się skala i geograficzny zasięg ich działań - dodał Jusow.

  Przedstawiciel HUR wskazał, że ostatnie wydarzenia w obwodzie biełgorodzkim, to najbardziej masowy zbrojny opór wobec reżimu Władimira Putina w Rosji.

  - Bardzo dobrze, że na terytorium Rosji są ludzie gotowi do walki o przyszłość własnych wspólnot, ludzi, o swoją przyszłość i do walki z oczywistym uzurpatorem i dyktatorem, który nie tylko okupuje część ukraińskiego terytorium, które zostanie z pewnością wyzwolone, ale też przeprowadził wewnętrzną okupację samej Rosji - stwierdził Jusow.

 • 16:05

  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Zuppi powiedział, że wojna na Ukrainie angażuje papieża Franciszka "aż do łez". Metropolita Bolonii, któremu papież powierzył niedawno zadanie poprowadzenia misji w sprawie Ukrainy, dodał, że będzie ona odbywać się w porozumieniu z Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej - tak jak inne inicjatywy "formalne i nieformalne w przeszłości".

  Na konferencji prasowej w Rzymie szef włoskiego episkopatu zaznaczył, że jego misja ma "przyczynić się do złagodzenia napięć w konflikcie na Ukrainie", który "angażuje" papieża - jak zapewnił - "aż do łez".

  CZYTAJ WIĘCEJ:

 • 16:00

  Relacje polsko-ukraińskie, w tym sprawy z zakresu dialogu historycznego, a także dalsza pomoc humanitarna i wojskowa oraz udział polskich przedsiębiorców w powojennej odbudowie Ukrainy były wśród tematów spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem.

  Informację o spotkaniu przekazało na Twitterze prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej. "Wśród tematów rozmowy m.in. relacje Polska-Ukraina, w tym sprawy z zakresu dialogu historycznego, dalsza pomoc humanitarna i wojskowa oraz udział polskich przedsiębiorców w powojennej odbudowie Ukrainy" - napisano.

  Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. W środę spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. W czwartek przemawiał w polskim Sejmie, a następnie spotkał się z prezydentem.

 • 15:54

  Państwa wspierające Ukrainę przekazały jej dotychczas broń o wartości prawie 65 mld dolarów - poinformował szef Pentagonu Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania online Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zaznaczył, że dalsze wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej jest głównym tematem rozmów.

  - Patrioty ratują życie, podobnie jak systemy obrony powietrznej jak IRIS-T i NASAMS, które ta grupa również dostarczyła. Pomogliśmy Ukrainie bronić nieba i nie przestaniemy. Rosji nie udało się zdominować ukraińskiej przestrzeni powietrznej i dlatego zdolności obrony powietrznej ponownie będą głównym tematem dzisiejszych dyskusji - powiedział Austin, otwierając 12. spotkanie ministrów obrony ponad 50 państw wspierających Ukrainę.

  Dodał, że obrona powietrzna jest obecnie najważniejszym priorytetem.

  Szef Pentagonu podsumował, że dotychczas członkowie grupy zainaugurowanej w bazie Ramstein w ubiegłym roku przekazali Ukrainie broń o wartości niemal 65 mld dolarów, zwracając uwagę m.in. na niedawno ogłoszone duże pakiety pomocy ze strony Niemiec i Danii. Dodał, że zarówno one, jak i zapowiedź szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16, które ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach, są dowodem na zaangażowanie sojuszników w budowę długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy.

  Austin podkreślił, że w tym celu państwa muszą "sięgać głębiej" i znajdywać kreatywne rozwiązania, by zwiększyć produkcję swoich przemysłów zbrojeniowych.

  - Będziemy wspierać wolną i suwerenną Ukrainę tak długo, jak trzeba - zakończył minister obrony USA.

 • 15:04

 • 14:32

  Szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował, że z rosyjskiej niewoli wróciło na Ukrainę 106 żołnierzy walczących na kierunku bachmuckim. Wśród nich jest ośmiu oficerów.

  "Walczyli za Bachmut i dokonali wyczynu, który uniemożliwił wrogowi dalsze posuwanie się na wschód naszego kraju. Każdy z nich jest bohaterem" - napisał na kanale Telegram Jermak.

  Urzędnik przekazał, że wśród tych, którzy zostali uwolnieni, wielu uznano wcześniej za zaginionych.

 • 13:37

  Żołnierze Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego poinformowali, że ponownie przekroczyli granicę Rosji. W nagraniu opublikowanym na kanale Telegram przekazali, że "znów dokonali niemożliwego i są w ojczyźnie". Z nagrania wynika, że znajdują się w wiosce Głotowo w obwodzie biełgorodzkim.

  W poniedziałek formacje wchodzące w skład ukraińskiej obrony terytorialnej - Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion Wolna Rosja - oznajmiły, że przekroczyły granicę Rosji i "wyzwalają" miejscowości przygraniczne. Strona rosyjska ogłosiła przy granicy "operację antyterrorystyczną", która - według zapewnień władz Rosji - zakończyła się we wtorek, a siły ochotnicze zostały "wyparte i pokonane".

 • 12:15

  Władze Ukrainy nie mają nic wspólnego z "dziwnym i bezcelowym" atakiem dronów na Kreml (do którego doszło 3 maja - red.) - przekazał agencji Reutera doradca biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując doniesienia dziennika "New York Timesa". Według amerykańskiej gazety atak był najprawdopodobniej zorganizowany przez ukraińskie służby specjalne.

  "Przedstawiciele amerykańskich służb wywiadowczych ustalili na podstawie przechwyconych rozmów ukraińskich i rosyjskich urzędników, że za atakiem prawdopodobnie stali Ukraińcy" - napisał w środę "New York Times". Gazeta zastrzegła jednak, że amerykański wywiad nie ma na razie wystarczających informacji, by określić jaka dokładnie jednostka mogła przeprowadzić atak i czy najwyżsi ukraińscy urzędnicy, w tym prezydent Wołodymyr Zełenski, wiedzieli o tej operacji.

 • 12:09

  Na flankach pod Bachmutem oddziały Grupy Wagnera są zastępowane regularnymi wojskami Rosji. W samym mieście najemnicy nadal są obecni - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Grupa Wagnera utrzymuje, że wycofuje się z Bachmutu.

  "Wróg ściąga na flanki dla wzmocnienia dodatkowe oddziały. Na przedmieściach Bachmutu wróg zastąpił oddziały Grupy Wagnera regularnymi jednostkami. W samym Bachmucie zaś są nadal wagnerowcy" - napisała wiceminister na kanale Telegram.

  Malar dodała, że wschodnia część Ukrainy pozostaje epicentrum działań wojennych.

  "Tam wróg atakuje na kilka kierunkach - awdijiwskim, marjinskim, łymańskim, kupiańskim i bachmuckim" - przekazała wiceminister obrony.

 • 11:59

  Od Oceanu Atlantyckiego do wschodniej granicy Ukrainy wyznajemy te same zasady w naszym życiu społecznym, w rządzeniu naszymi krajami - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo odtworzonym podczas posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

  - Przede wszystkim chciałbym podziękować za to, że w walce o wolną przyszłość Ukrainy i całej naszej Europy, bronimy się razem. Od wielu pokoleń Europejczycy marzyli o zjednoczeniu naszego kontynentu - o takim (zjednoczeniu), jakie ma miejsce dzisiaj, w obronie naszych podstawowych wartości - mówił Zełenski.

 • 11:49

  W okupowanym Melitopolu słychać eksplozje - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer tego miasta Iwan Fedorow. W rejonie lotniska był także widoczny gęsty dym - dodał urzędnik we wpisie na kanale Telegram.

 • 11:26

  Mychajło Podolak, doradca szefa biura prezydenta Ukrainy, powiedział w rozmowie z włoską telewizją Rai, że "kontrofensywa ukraińska trwa już od kilku dni".

  Podolak nie przekazał szczegółów, dodając jedynie, że "intensywna wojna toczy się na 1500 km granicy". Podkreślił także, że Ukraińcy "nie zamierzają atakować na terytorium Rosji, a zachodnia bron zostanie użyta do zniszczenia rosyjskich pozycji na terytoriach okupowanych przez Moskwę, w tym w Donbasie i na Krymie".

 • 10:39

  Szef rosyjskiej firmy najemniczej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że jego formacja zaczęła wycofywać pododdziały z ukraińskiego Bachmutu.

  Według Prigożyna wagnerowcy wycofują się na "tyły", przekazując pozycje bojowe regularnej rosyjskiej armii. Główne siły Grupy Wagnera mają opuścić Bachmut do 1 czerwca. W przyszłości - jak stwierdził Prigożyn, wagnerowcy "otrzymają nowe misje bojowe".

 • 10:34

  Korea Południowa przekazuje USA setki tysięcy pocisków artyleryjskich, amunicja trafia następnie na Ukrainę - podał dziennik "Wall Street Journal". To zmiana w polityce Seulu, która pozwoli na odciążenie USA w zaopatrywaniu Kijowa i pomoże w przeprowadzeniu ukraińskiej kontrofensywy - podkreśliła gazeta.

  Koreańska amunicja jest transportowana na Ukrainę przez terytorium USA na podstawie tajnej umowy - pisze "WSJ". Zarówno rząd amerykański, jak i południowokoreański odmówiły gazecie komentarza na ten temat.

 • 9:57

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podejrzewa Siergieja Skuratowa, szefa Uralskich Linii Lotniczych - jednego z większych przewoźników rosyjskich - że przekazał on samoloty cywilne do przerzucania wojsk, broni i amunicji w kierunku granicy z Ukrainą.

  SBU oświadczyła, że zebrała dowody świadczące o tym, iż Skuratow "przekazał sześć samolotów cywilnych, którymi następnie transportowano zmobilizowanych wojskowych, a także broń i amunicję".

 • 9:51

  Podczas ataku dronów w nocy ze środę na czwartek Rosjanie skierowali większość tych maszyn na zachodnie regiony Ukrainy - poinformował rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

  - Atakowano głównie regiony zachodnie. Nie dowiedzieliśmy się, jakie wróg miał cele, dlatego że wszystkie Shahedy zostały strącone - powiedział Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 9:01

 • 8:36

  W obwodach donieckim, chersońskim i sumskim, w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu ostatniej doby, zginęła jedna osoba, a co najmniej 12 osób zostało rannych - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na doniesienia władz lokalnych.

 • 8:00

  Ukraina otrzymała dotąd setki lekkich kartonowych dronów z Australii, których dostawy rozpoczęły się w lutym i marcu tego roku. Ich wykorzystanie w wojnie zwiększyło zainteresowanie tą konstrukcją - podał ukraiński portal mil.in.ua.

  Producent dronów nie ujawnił dokładnej liczby dostarczonych Ukrainie egzemplarzy ze względów bezpieczeństwa. Jednak w marcu mil.in.ua informował, powołując się na media australijskie, że armia ukraińska otrzymuje co miesiąc około 100 sztuk dronów.

  Kartonowy dron, który powstaje z tekturowych gotowych elementów wymagających jedynie złożenia, może przenosić ładunek o wadze od 3 do 5 kg w ciągu jednej do trzech godzin, na odległość od 40-120 km, w zależności od ciężaru.

 • 7:34

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 500 rosyjskich żołnierzy. Straty osobowe rosyjskiej armii od początku inwazji zbrojnej wynoszą 205 260 żołnierzy - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

 • 7:25

  Rosjanie przeprowadzili w nocy ze środy na czwartek zmasowany nalot na Kijów przy użyciu dronów Shahed, ale atak ten został odparty - poinformowały władze ukraińskiej stolicy. Jak przekazały, był to już dwunasty atak na Kijów od początku maja tego roku.

  "Przeciwnik nadal stosuje taktykę atakowania kilkoma falami, z przerwami pomiędzy grupami atakujących dronów. W ten sposób armia Kremla próbuje osiągnąć swój cel i wyczerpać naszą obronę przeciwlotniczą" - poinformowano w komunikacie. Władze Kijowa dodały, że "wszystkie cele powietrzne, które zmierzały w kierunku miasta, zostały zniszczone".

  Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk przekazał, że Rosja użyła do ataków 36 irańskich dronów kamikaze, z których wszystkie zostały zestrzelone. "Stuprocentowy wynik! 36 z 36. Dziękuję za pracę bojową dowództwom powietrznym "Zachód", "Centrum" i "Południe". Świetna robota!" - napisał na kanale Telegram.

 • 7:13

  Mianowane przez Rosję władze zaanektowanego Krymu poinformowały, że w nocy ich wojsko zestrzeliło dwa drony. Kilka kolejnych bezzałogowców zostało "unieszkodliwionych przy użyciu systemów obrony elektronicznej" - przekazał tak zwany mer Sewastopola Michaił Razwożajew na kanale Telegram.

  Według jego doniesień, do ataku doszło w rejonie lotniska Kacza.

 • 7:06

  Rosyjskie siły okupacyjne koncentrują swoje wysiłki na pięciu kierunkach: kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim - poinformował w czwartkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Dowódcy przekazali, że w ciągu ostatniej doby odparli blisko 30 wrogich ataków.

 • 6:29

  Siły rosyjskie nadal atakują ukraińskie pozycje na południu Ukrainy. Używają do tego bomb lotniczych FAB-500 – przekazał Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank wskazał, że geolokalizowane nagrania opublikowane 24 maja pokazują rosyjski atak przy użyciu FAB-500 na Kizomys, miejscowość położoną 20 kilometrów na południowy zachód od Chersonia.

 • 6:18

  Instytut Studiów nad Wojną: dyskusje na temat zgłoszonych rosyjskich strat w Bachmucie zdominowały prowojenną przestrzeń informacyjną w Rosji i przyćmiły propagandowy wydźwięk opanowania tego miasta.

 • 5:28

  W przyszłym miesiącu 2,35 mld funtów uzyskanych ze sprzedaży przez Romana Abramowicza klubu piłkarskiego Chelsea Londyn może trafić wreszcie do ofiar wojny na Ukrainę - powiedział dziennikowi "The Times" szef fundacji, która będzie nimi zarządzać.

  Mike Penrose przyznał, że proces przekazywania tych pieniędzy trwa znacznie dłużej niż się spodziewał, ale ma nadzieję, iż sprawa jest na ostatniej prostej.

 • 4:41

  Rada Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardu (FIS) postanowiła, że reprezentanci Rosji i Białorusi nadal nie będą mogli startować w zawodach pod jej egidą. To konsekwencja ubiegłorocznej agresji tych państw na Ukrainę.

 • 4:33

  Holandia chce zorganizować szkolenie Ukraińców w pilotowaniu amerykańskich myśliwców F-16 tak szybko jak to możliwe. Będzie ono koordynowane z Belgią, Danią i Wielką Brytanią - poinformowała holenderska minister obrony Kajsa Ollongren w piśmie do parlamentu.

  Ollongren dodała, że również inne państwa mogą dołączyć do projektu szkolenia ukraińskich pilotów.

 • 4:30

  Pojawienie się samolotów F-16 na Ukrainie będzie sygnałem, że rosyjski terror przegrał - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wyraził przekonanie, że ukraińscy piloci bardzo dobrze opanują obsługę tych maszyn.

  Prezydent podkreślił, że Kijów "robi wszystko", by doprowadzić do jak najszybszego pojawienia się na ukraińskim niebie nowych samolotów z ukraińskimi pilotami na pokładzie.

 • 4:27

  Norwegia rozważa różne sposoby przyczynienia się do edukacji i szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców F-16 - oświadczył norweski minister obrony Bjoern Arold Gram.

  Jak podkreślił w wydanym komunikacie, rząd Norwegii pozytywnie ocenił inicjatywę Stanów Zjednoczonych oraz kilku europejskich krajów, mającą na celu przygotowanie Ukraińców do obsługi samolotów F-16.

  "Wspólnie z sojusznikami i partnerami zastanawiamy się, w jaki sposób możemy przyczynić się do edukacji i szkoleń" - napisał w oświadczeniu szef norweskiego resortu obrony.

 • 4:27

  Ludność w obwodzie biełgorodzkim, w którym przeprowadzili operację rosyjscy ochotnicy, jest wobec nich lojalna - oświadczył Andrij Jusow z wywiadu wojskowego (HUR) Ukrainy. Weryfikowane są informacje na temat możliwego przerzucania rosyjskich sił z Ukrainy do obwodu biełgorodzkiego.

 • 4:01

  Jednym z celów ukraińskich służb specjalnych jest wyeliminowanie ukrywającego się Władimira Putina. Na tej samej liście jest też właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn – przyznał w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica" wiceszef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Wadym Skibicki. Rozmowa ukazała się także na portalu niemieckiego dziennika "Die Welt".

  Zdaniem Skibickiego, obecnie "Rosjanie toczą wojnę między sobą, walcząc o dojście do władzy. Ludzie tacy jak Jewgienij Prigożyn, Igor Girkin i inni, którzy krytykują rząd i armię".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook / Puolustusvoimat - Försvarsmakten

Pozostałe wiadomości