Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poniedziałek jest 411. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W atakowanym przez rosyjskie siły Bachmucie na wschodzie Ukrainy trupy Rosjan leżą warstwami - przekazał ukraiński wojskowy Ołeksandr Jabczanka. W tym tygodniu do swoich rodzin powróciło kolejnych 31 dzieci, uprowadzonych z Ukrainy przez Rosjan w czasie wojny - poinformował portal dziennika "Welt". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Policja szuka dzieci ukrywanych przez rodziców przed ewakuacją w Awdijiwce, znajdującej się na linii frontu w obwodzie donieckim. Miasto jest pod ciągłym ostrzałem rosyjskiej armii. Policja wie o czwórce dzieci, która wciąż pozostaje w mieście, pomimo bardzo niebezpiecznych warunków.

> W atakowanym przez rosyjskie siły Bachmucie na wschodzie Ukrainy trupy Rosjan leżą warstwami - przekazał ukraiński wojskowy Ołeksandr Jabczanka, cytowany w niedzielę przez portal NV.ua. Wojskowy podkreślił, że walki o Bachmut i jego okolice są intensywne, ale przyznał, że od początku kwietnia ich dynamika spadła. "Ściągnęli tu wszystko. Atakują nasze pozycje faktycznie wszystkim: artylerią, czołgami, ciężkimi granatnikami przeciwpancernymi. Ciągle ataki. Próbują nas wypchnąć z naszych pozycji. Na razie, już od miesiąca, wychodzi im to tak sobie, mówiąc łagodnie" - relacjonował Jabczanka, porucznik Sił Zbrojnych Ukrainy z batalionu "Wilki Da Vinci".

> - Musimy wierzyć, że zło przegra i musimy przybliżać jego klęskę - oznajmił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Szef państwa przypomniał, że nocą z soboty na niedzielę rosyjska armia ostrzelała rakietami S-300 Zaporoże na południu Ukrainy. Trafiono w budynek mieszkalny. W ataku zginął mężczyzna i 10-letnia dziewczynka o imieniu Iryna. W ostrzelanym domu była też kobieta, która została ranna.

> Niektóre z dokumentów wywiadu USA, które zostały ujawnione w ostatnich dniach w mediach społecznościowych, zawierają informacje, z których wynika, że najemnicy Grupy Wagnera próbowali kupić broń w Turcji - poinformował "Washington Post".

> W tym tygodniu do swoich rodzin powróciło kolejnych 31 dzieci, uprowadzonych z Ukrainy przez Rosjan w czasie wojny. Była to już piąta tego typu akcja - poinformował portal dziennika "Welt". Mykoła Kułeba, założyciel organizacji Save Ukraine, potwierdził w Kijowie, że ukraińskie rodziny otrzymały pomoc przy organizacji podróży i transporcie. Członkowie ukraińskich rodzin muszą w takich sytuacjach odebrać dziecko w Rosji osobiście.

> Prezydent Francji Emmanuel Macron, wypowiadając się w niedzielę dla francuskich mediów, powiedział, że biorąc pod uwagę obecny rozwój wydarzeń, jest za wcześnie na rozmowy pokojowe. "Nie jest to czas na negocjacje, nawet jeśli je przygotowujemy, musimy wyznaczyć kamienie milowe" - powiedział Macron w rozmowie z francuskim dziennikiem "Les Echos". "Ukraińcy stawiają opór, a my im pomagamy" - dodał.

Autorka/Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: