Brytyjskie ministerstwo obrony: najemnicy z Grupy Wagnera wysłani do wschodniej Ukrainy

Źródło:
PAP
Członkowie Grupy Wagnera walczyli między innymi w Libii. Wideo archiwalne
Członkowie Grupy Wagnera walczyli między innymi w Libii. Wideo archiwalne TVN24
wideo 2/4
Członkowie Grupy Wagnera walczyli między innymi w Libii. Wideo archiwalne TVN24

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że rosyjska firma wojskowa, tak zwana grupa Wagnera, została wysłana do wschodniej Ukrainy. Oczekuje się, że pojawi się tam ponad tysiąc najemników.

"Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera wysłała swoje siły na wschodnią Ukrainę. Oczekuje się, że do działań bojowych zostanie skierowanych ponad 1000 najemników, w tym wyżsi rangą przywódcy organizacji" – poinformowało w poniedziałek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

"Z powodu ciężkich strat i w dużej mierze zatrzymanej inwazji Rosja została najprawdopodobniej zmuszona do zmiany priorytetów dotyczących personelu Grupy Wagnera i skierowania go na Ukrainę kosztem operacji w Afryce i Syrii" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Ukraiński wywiad: Putin osobiście zlecił kolejną próbę zabicia Zełenskiego

Kolejni najemnicy związani z prywatną firmą wojskową, tak zwaną Grupą Wagnera, przybyli w niedzielę na Ukrainę, by zamordować najważniejsze osoby w państwie - poinformował ukraiński wywiad.  "Wszystkie poprzednie próby zamordowania (głowy państwa) zakończyły się niepowodzeniem i eliminacją terrorystów" - przekazały ukraińskie służby.

Prezydent Rosji Władimir Putin osobiście zlecił kolejną próbę zabicia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformowano. Na liście celów wagnerowców znaleźli się także premier Ukrainy Denys Szmyhal i szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana - według mediów - z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta". Działalność najemnicza jest w Rosji zakazana.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: