Atak Rosji na Ukrainę. "Przeżył tylko jeden Rosjanin". Doniesienia o rozbiciu kolumny najeźdźców

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Trwa dziesiąta doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski zachęcał w sobotę wieczorem swoich rodaków do wypędzania rosyjskich wojsk z ukraińskiej ziemi. - Trzeba walczyć. Za każdym razem, gdy jest taka możliwość trzeba wychodzić na ulice i wypędzać zło z naszych miast, z naszej ziemi - powiedział. Agencja Interfax-Ukraina podała wieczorem, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, że kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. Według Pentagonu Rosja zaangażowała już w inwazję około 90 proc. zgromadzonych wokół Ukrainy sił. > Ukraina apeluje do NATO o utworzenie nad jej terytorium strefy zakazu lotów, tzw. no-fly zone, by bronić się przed rosyjskimi atakami z powietrza. Co oznaczałoby wprowadzenie takiej strefy? Dlaczego zachodni przywódcy nie chcą zdecydować się na taki krok? > Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, wezwał Władimira Putina do "natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk". Jednocześnie podkreślił, że NATO nie będzie częścią konfliktu z Rosją na Ukrainie. > Zaporoska Elektrownia Atomowa została w nocy z czwartku na piątek zaatakowana i ostrzelana przez Rosjan. Doszło do pożaru na terenie przylegającym bezpośrednio do niej. Ukraiński dozór jądrowy i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zapewniały o braku zmian w promieniowaniu. MAEA poinformowała, że żaden reaktor w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie został uszkodzony. > Stany Zjednoczone nie zauważyły zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych po tym, jak w niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej" - przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby.

>> Tydzień inwazji Rosji na Ukrainę. Obszary kontrolowane przez agresora, liczba strat, skutki bombardowań <<

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:45

  Kanada zaleciła swoim obywatelom opuszczenie Rosji "dopóki są jeszcze dostępne środki komercyjne", dodając, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest nieprzewidywalna i może się pogorszyć bez uprzedzenia.

 • 23:38

  Biuro Borisa Johnsona poinformowało, że w poniedziałek przyjmie on na Downing Street premierów Kanady, Justina Trudeau oraz Holandii, Marka Rutte, a we wtorek szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Johnson spotka się z nimi zarówno wspólnie, jak i z każdym z premierów oddzielnie.

 • 23:36

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson: Putin musi ponieść porażkę i musi być widać, że poniósł porażkę w tym akcie agresji. Nie wystarczy wyrażenie naszego poparcia dla opartego na zasadach porządku międzynarodowego - musimy bronić go przed nieustanną próbą zmiany zasad przy użyciu siły militarnej. Świat patrzy. To nie przyszli historycy, ale naród ukraiński będzie naszym sędzią.

 • 23:33

  W konferencji prasowej wzięło udział dziesięciu żołnierzy, którzy dobrowolnie się poddali. Każdy z nich mówił o dobrym traktowaniu i możliwości kontaktu z bliskimi.

  Niektórzy z jeńców stwierdzili, że kategorycznie nie chcą wracać do Rosji, a teraz boją się o swoje rodziny.

 • 23:33

  Podczas konferencji prasowej w Kijowie wzięci do niewoli rosyjscy żołnierze zaapelowali do swoich rodaków o zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby zakończyć wojnę na Ukrainie.

  "Ani Ukraina, ani Rosja nie potrzebują tej wojny. Tylko Putin potrzebuje tej wojny" – powiedział na konferencji prasowej w siedzibie Interfax Ukraina Andriej Czuwatarewski, żołnierz w niewoli, który służył na podstawie kontraktu w obwodzie moskiewskim.

 • 22:48

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował o rozmowie z sekretarzem generalnym ONZ: Zgodziliśmy się, że Rosja musi natychmiast przerwać ogień i umożliwić stworzenie korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej. Wezwałem ONZ do zwiększenia pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Omówiłem wdrożenie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie "rosyjskiej agresji na Ukrainę".

 • 22:33

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze: Jestem wdzięczny szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za ważną decyzję o natychmiastowym przyznaniu prawa pobytu na terenie UE Ukraińcom, którzy przybywają do Europy z powodu rosyjskiej agresji. Pierwsza transza 500 milionów euro przekazana przez UE pomoże Ukraińcom w zapewnieniu godnych warunków życia.

 • 22:29

  Cała rozmowa Piotra Kraśki z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem

 • 22:27

  Luksusowe francuskie marki, takie jak LVMH, Kering, Hermes i Chanel, zamykają swoje sklepy i wstrzymują działalność w Rosji z powodu ataku tego kraju na Ukrainę.

  "Biorąc pod uwagę obecną sytuację w regionie, LVMH z przykrością ogłasza tymczasowe zamknięcie swoich sklepów w Rosji od 6 marca" – poinformowała Grupa LVMH, która posiada 124 sklepy w Rosji i zatrudnia około 3,5 tysiąca osób.

 • 21:49

  Kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

 • 21:45

  W ciągu trzech dni od otworzenia na Tajwanie specjalnego funduszu na pomoc dla Ukrainy zebrano 214 milionów dolarów tajwańskich (7,6 miliona dolarów amerykańskich) – poinformowała tajwańska fundacja Relief Disaster Fund.

 • 21:37

  Departament Stanu USA wydał nowe ostrzeżenie dla Amerykanów przebywających w Rosji, radząc im natychmiastowe opuszczenie tego kraju m.in. w związku z możliwym nękaniem przez rosyjskie władze. Na lotnisku w Moskwie zatrzymano w środę amerykańską koszykarkę Brittney Griner.

 • 21:25

  Siły ukraińskie zestrzeliły w sobotę, dziesiątym dniu rosyjskiej inwazji, dwa samoloty, pięć śmigłowców i jeden bezzałogowiec nieprzyjaciela – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Pod Browarami rosyjskie oddziały atakowano z powietrza. Trzej piloci zestrzelonych samolotów zostali wzięci do niewoli, jeden zginął – podano w komunikacie na Facebooku.

 • 21:10

  Następnie prezydent zwrócił się do ludności zamieszkującej Donbas. - Donbasie, pamiętaj, że mówiliśmy, że Donbas nie będzie na kolanach. To twój czas - powiedział Zełenski. - Zwracam się do wszystkich ludzi na tymczasowo okupowanych terenach. (...) Do tych, którym jeszcze nie zrobili wody z mózgu - walczcie o swoje prawa, o Ukrainę - nawoływał ukraiński przywódca. Jak powiedział, praca rosyjskich mediów to codzienne okłamywanie społeczeństwa. Wskazał, że wedle tych mediów to Ukraińcy niszczą miasta i mordują, podczas gdy w rzeczywistości zbrodni dopuszczają się Rosjanie. - Spójrzcie na zbombardowane szkoły, przedszkola... Spójrzcie na wszystko to, co na waszych oczach zrobiła Rosja i dlatego - brońcie się - zakończył swoje wystąpienie Zełenski.

 • 21:09

  - Ta okupacja jest sztuczna i tymczasowa - dodał Zełenski, po czym opisał działania Ukraińców, którzy wciąż się nie poddają, blokują drogi, wykrzykują do okupantów hasła "wracajcie do domu" i wypędzają Rosjan z ukraińskich terenów.

 • 21:08

  Prezydent Zełenski: trzeba walczyć. Za każdym razem, gdy jest taka możliwość trzeba wychodzić na ulice i wypędzać zło z naszych miast, z naszej ziemi

 • 21:06

  Jak bardzo świat zmienił się przez ostatnie 10 dni? Blinken: świat się zmienił, ale możliwe jest to, że zmienił się w sposób pozytywny. Bo w ostatnich latach demokracje cofnęły się kilka kroków do tyłu, natomiast teraz widzimy najpotężniejszą odpowiedź na autokrację. Jest zbyt wcześnie, żeby mówić jakie to da efekty w dłuższym czasie, ale może być tak, że będziemy umieli wyznaczyć linię. To właśnie może być moment pozytywnej zmiany, ale tylko wtedy, kiedy to podejście utrzymamy

 • 21:03

  Blinken: Rosjanie odczuwają sankcje na własnej skórze, na swoich rachunkach bankowych

 • 21:02

  Blinken: sankcje mają ogromny wpływ

 • 21:01

  Blinken: wszystko, co zrobił Putin, doprowadziło do stworzenia tego, czego Putin właśnie nie chciał osiągnąć

 • 21:01

  Blinken: sojusz zacieśnił się jak nigdy w historii

 • 21:00

  Blinken: będziemy bronić każdego cala terytorium NATO, artykuł 5 NATO jest święty dla prezydenta Bidena i dla Stanów Zjednoczonych, nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości

 • 20:58

  Blinken: uważałem, że to bardzo ważne, symboliczne, aby spotkać się z Dmytro Kułebą

 • 20:57

  Blinken: myślę, że siła naszego partnerstwa nigdy nie była większa

 • 20:57

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken w rozmowie z Piotrem Kraśką: jestem pod ogromnym wrażeniem otwartości, szczodrości polskiego narodu, jak zobaczyłem tę gościnność, to poczułem naprawdę wielkie wzruszenie, myślę, że to mówi o dużej solidarności, jaka jest między Polską a Ukrainą


 • 20:50

  Trzeba walczyć. Za każdym razem, gdy jest taka możliwość trzeba wychodzić na ulice i wypędzać zło z naszych miast, z naszej ziemi - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w kolejnym orędziu, odnosząc się do organizowania oporu cywilnego wobec Rosjan.

 • 20:44

  Grupa hakerów Anonymous zablokowała w sobotę dostęp do oficjalnej strony internetowej rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), o czym poinformowano na Twitterze. Na stronie FSB pojawia się komunikat o błędzie. Prawdopodobnie został przeprowadzony atak typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service) - informuje portal Ukrainska Prawda.

 • 20:39

  Czterech żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy zginęło w sobotę w wyniku zbombardowania przez siły rosyjskie obozu wojskowego w Charkowie. Władze informują o "brutalnych bombardowaniach" infrastruktury cywilnej w mieście. "Samolot wroga zrzucił bomby na miasteczko wojskowe w nocy z piątku na sobotę. Zginęło czterech wojskowych; są ranni" – poinformowała Ukrainska Prawda, powołując się na dowództwo Gwardii Narodowej. Władze obwodu charkowskiego informują również, że miasto jest brutalnie bombardowane.

 • 19:47

  Kułeba: Mam nadzieję, że mieszkańcy Ukrainy zobaczą te zdjęcia, naszych przyjaciół, którzy stoją ramię ramię z nami. Ukraina wygra tę wojnę tak czy inaczej. To jest wojna naszych ludzi o naszą ziemię. Bronimy słusznej sprawy, pozostaje pytanie, jaka będzie cena naszego zwycięstwa. Jeżeli nasi partnerzy będą podejmować dynamiczne i systemowe decyzje o zwiększeniu gospodarczego i politycznego nacisku na Rosję, jeżeli będą wysyłać nam broń, to cena ta będzie niższa. To ocali niezliczone życia na Ukrainie, niezliczone domy, unikniemy masy niepotrzebnego cierpienia.

 • 19:43

  Antony Blinken podczas spotkania z Dmytrem Kułebą na granicy ukraińsko-polskiej: Cały świat stoi ramię w ramię z Ukrainą. Widzieliśmy ogromne wsparcie z całego świata płynące dla Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji. Jesteśmy po kilku dniach spotkań z NATO, państwami G7. Nacisk na Rosję nie tylko będzie kontynuowany, ale będzie zaostrzany.

 • 19:33

 • 19:24

  Proponując zawieszenie broni w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, Rosja chciała zapewne uniknąć międzynarodowego potępienia, a zarazem przygotować wojska do nowej ofensywy - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony w opublikowanej w sobotę po południu aktualizacji wywiadowczej.
  "Zaproponowane przez Rosję zawieszenie broni w Mariupolu było prawdopodobnie próbą uniknięcia międzynarodowego potępienia i jednocześnie daniem sobie szansy na przygotowanie sił do wznowienia działań ofensywnych. Oskarżając Ukrainę o złamanie porozumienia, Rosja prawdopodobnie dąży do przeniesienia odpowiedzialności za obecne i przyszłe ofiary cywilne w mieście" - napisano w aktualizacji. Wcześniej rada miejska Mariupola poinformowała, że wokół miasta nadal prowadzony był ostrzał, co uniemożliwiało planowaną na przedpołudnie ewakuację cywilnych mieszkańców.

 • 19:14

  Szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez zaapelował do władz Polski, Słowacji, Rumunii i Bułgarii o przekazanie Ukrainie myśliwców pochodzących z czasów Związku Sowieckiego. To efekt wirtualnego spotkania kongresmenów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Apeluję do Rumunii, Słowacji, Bułgarii i Polski o natychmiastowe przekazanie myśliwców wyprodukowanych w epoce sowieckiej ukraińskim siłom powietrznym, które chronią cywilów przed powietrznymi atakami z Rosji" - napisał Menendez na Twitterze po wirtualnym spotkaniu senatorów i kongresmenów z Zełenskim, który apelował o dostarczenie samolotów.

 • 19:05

  Kułeba: chińska dyplomacja ma wystarczająco dużo narzędzi, żeby zmienić sytuację i wpłynąć na Rosję

 • 19:04

  Kułeba: ta wojna jest wbrew interesom ludzkości

 • 19:03

  Kułeba: jeżeli NATO będzie wierzyło, że jest odpowiednio silne, żeby stworzyć strefę zakazu lotów, przy założeniu, że Rosja nie odważy się wejść w konflikt z samolotami NATO, to wtedy ta strefa powinna powstać

 • 19:01

  Kułeba: wzywamy ONZ i Międzynarodową Agencję Energetyki Atomowej do zapewnienia bezpieczeństwa dla funkcjonowania elektrowni atomowych na terenie Ukrainy

 • 19:01

  Kułeba: stanowisko NATO w sprawie stworzenia strefy zakazu lotów jest frustrujące

 • 18:59

  Kułeba: mamy listę sankcji, które muszą być nałożone przez Zachód na Rosję

 • 18:57

  Kułeba: Ukraina przygotowała odpowiednie trasy przemieszczania się w korytarzach humanitarnych, rząd robi, co tylko może, aby pozwolić studentom z zagranicy opuścić kraj

 • 18:55

  Kułeba: Rosja powinna powstrzymać tą brutalną agresję

 • 18:54

  Kułeba: korytarze humanitarne i zawieszenie broni nie istnieją, ponieważ siły rosyjskie naruszają porozumienie

 • 18:50

  Kułeba: wzywam wszystkie korporacje do powstrzymania się od handlu z Rosją, każdy dolar zarobiony na handlu z Rosją jest splamiony krwią ukraińskich żołnierzy

 • 18:49

  Kułeba: rosyjska ropa pachnie w tych dniach ukraińską krwią

 • 18:48

  Kułeba: Ukraina żąda nowych sankcji wobec Rosji

 • 18:48

  Kułeba: Putin, zostaw Ukrainę w spokoju, nie wygrasz tej wojny

 • 18:47

  Kułeba: ukraińska dyplomacja będzie pracować cały czas, żeby zwiększać nacisk na Rosję

 • 18:47

  Kułeba: nawet w zajętych miastach, na przykład w Chersoniu, Rosjanie nie są w stanie zdusić ducha Ukraińców

 • 18:47

  Kułeba: nie mam cienia wątpliwości, że Ukraina zatriumfuje w tej wojnie

 • 18:47

  Kułeba: Rosjanie ponoszą koszmarne straty w terenie

 • 18:46

  Kułeba: cały świat jest zaskoczony odwagą, siłą i niezwyciężonością armii ukraińskiej, mit o niezwyciężonej armii radzieckiej/rosyjskiej leży w gruzach

 • 18:46

  Kułeba: Ukraina trwa, krwawi, ale nie upadła, stoi obiema nogami na ziemi, nasze siły bronią nas na wszystkich kierunkach

 • 18:43

  Głos zabiera szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 18:37

  Antony Blinken odwiedził centrum recepcyjne na Podkarpaciu

 • 18:35

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w sobotę telefoniczne z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem i premierem Słowacji Eduardem Hegerem - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.

 • 18:25

  Premier Izraela Naftali Bennett spotkał się na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby omówić sytuację na Ukrainie.

 • 18:18

  Lider demokratycznej większości w Senacie USA Chuck Schumer oświadczył, że zrobi wszystko, aby pomóc w dostarczeniu samolotów wojskowych na Ukrainę. - Te samoloty są bardzo potrzebne. I zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc administracji w ich dostarczeniu - ogłosił senator, cytowany przez agencję Reutera. Jak dodał, prezydent Zełenski podczas sobotniej rozmowy z amerykańskimi senatorami wystosował "rozpaczliwy apel" o dostarczenie Ukrainie samolotów wojskowych rosyjskiej produkcji.

 • 18:12

  Rosja i Ukraina przeprowadzą w poniedziałek trzecią rundę rozmów na temat zakończenia działań wojennych - przekazał ukraiński negocjator David Arachamija w poście na Facebooku. Nie podał jednak dalszych szczegółów.

 • 18:07

  W Nowopskowie ludzie próbowali zatrzymać Rosjan, a ci otworzyli ogień do nieuzbrojonych cywilów – poinformował na Facebooku szef władz obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj. Ranne zostały trzy osoby, wszyscy są w szpitalu – przekazał.

 • 17:51

  Sytuacja na granicy, exodus uchodźców z Ukrainy i konieczność wprowadzania dalszych sankcji na Rosję oraz wzmacnianie wschodniej flanki NATO - to kwestie, którym było poświęcone spotkanie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem - przekazał premier Mateusz Morawiecki.

 • 17:46

  Dwa rosyjskie samoloty bojowe zostały zestrzelone w sobotę nad obwodem odeskim na południu Ukrainy; ich pilotów wzięto do niewoli - poinformował szef władz regionu Maksym Marczenko w komunikatorze Telegram. Napisał, że jeden z myśliwców spadł do morza, a drugi - na północy obwodu odeskiego. "Piloci zostali już ujęci i są wiezieni na przesłuchanie" - dodał. Ze swej strony Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w rejonie Oczakowa, w obwodzie mikołajowskim, Marynarka Wojenna Ukrainy zestrzeliła rosyjski myśliwiec Su-25. Według komunikatu zamieszczonego na Facebooku piloci samolotu zostali ujęci. Myśliwiec startował z lotniska na anektowanym Krymie - dodał Sztab Generalny.

 • 17:33

  Kijowska rada miejska zaapelowała do społeczności międzynarodowej o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą - poinformował mer stolicy Witalij Kliczko, cytowany przez Interfax-Ukraina. Z podobnym apelem do NATO i państw zachodnich wystąpiły władze innych ukraińskich miast. "Dziewięć dni (sobota jest dziesiątym dniem wojny - red.) Rosjanie próbują unicestwić jeden z największych krajów w centrum Europy. Wbrew zasadom prowadzenia wojny, Rosja po barbarzyńsku atakuje właśnie z powietrza obiekty cywilne: domy mieszkalne, przedszkola i szkoły, szpitale, w tym szpitale położnicze" – napisano w apelu radnych.

 • 17:09

  Najbogatszy obywatel Ukrainy Rinat Achmetow publicznie nazwał Rosję agresorem, a prezydenta Władimira Putina - zbrodniarzem wojennym. "Rosja to kraj agresor, a Putin - zbrodniarz wojenny. Ukraina zawsze była krajem pokojowym i nigdy na nikogo nie napadała. Dziś w naszym kraju są niszczone wsie, miasta i infrastruktura, giną i umierają pokojowo nastawieni ludzie" - napisał oligarcha w odpowiedzi na prośbę portalu Ekonomiczna Prawda. Dodał też, że wszelkie kontakty między jego biznesem a Rosją zostały zerwane, nie prowadzi z nią żadnych interesów, ani nie ma na jej terytorium żadnych aktywów. Pytany przez portal, czy jako najbogatszy Ukrainiec pomaga ukraińskiej armii, Achmetow odpowiedział, że "pomaga Ukrainie, ukraińskiej armii bronić suwerenności naszego kraju i zwyciężać, a Ukraińcom przetrwać i wytrzymać".

 • 17:07

  Siły rosyjskie zostały wyparte z Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformowały miejscowe władze. Według MSW Ukrainy przy wjeździe do miasta wzięto do niewoli czterech rosyjskich zwiadowców. MSW oświadczyło na Facebooku, że grupa zwiadowcza została zniszczona "w czasie starcia przy punkcie kontrolnym przy wjeździe do Mikołajewa", żołnierze ukraińscy zniszczyli pojazd opancerzony Tigr i wzięli do niewoli czterech wojskowych, w tym oficera. "Jeńców przekazano funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)" - głosi komunikat.

 • 16:51

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedził centrum recepcyjne w Młynach, gdzie trafiają uchodźcy z przejścia granicznego w Korczowej na Podkarpaciu. Amerykański polityk rozmawiał zarówno z uciekinierami z Ukrainy, jak i wolontariuszami, którzy zjeżdżają tu z całej Polski i Europy.

 • 16:50

  Stowarzyszenia polonijne, Polska Misja Katolicka, parafie, Instytut Polski w Paryżu, francuskie miasta oraz indywidualni darczyńcy zbierają we Francji dary dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją.

 • 16:37

  Będziemy dalej wspierali wysiłki w celu pokojowego rozwiązania ukraińsko-rosyjskiego konfliktu - przekazał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w sobotniej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. Turcja jest państwem członkowskim NATO i ma granicę morską zarówno z Ukrainą, jak i z Rosją - przypomina agencja Reutera. Rzecznik prezydenta Erdogana przekazał, że turecki przywódca będzie rozmawiał w niedzielę z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

 • 16:29

  Od początku inwazji na Ukrainę zniszczono 1902 jednostki uzbrojenia i sprzętu wojskowego Rosji, których wartość wyceniono na 3 miliardy dolarów - poinformował portal ukraińskiej edycji czasopisma "Forbes".

 • 16:21

  Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono 351 ofiar śmiertelnych oraz 707 rannych wśród ukraińskich cywilów - poinformowało w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Podana przez organizację liczba ofiar cywilnych dotyczy okresu między godziną 4 rano 24 lutego a północą z 4 na 5 marca. Większość cywilów zginęło lub zostało rannych w wyniku użycia ładunków wybuchowych o szerokim polu rażenia, w tym ostrzału z ciężkiej artylerii i wyrzutni rakietowych, a także nalotów rakietowych i bombowych - poinformował organ ONZ.

 • 16:05

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał w rozmowie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi, że Rosja zapłaci wysoką cenę za inwazję na Ukrainę - poinformował w oświadczeniu amerykański Departament Stanu. "Świat wspólnie odrzuca rosyjską agresję i odpowiada na nią, a Moskwa zapłaci wysoką cenę za inwazję na Ukrainę" - przekazał rzecznik amerykańskiego resortu dyplomacji Ned Price, cytując słowa Blinkena. Głównym tematem rozmowy sekretarza stanu USA i szefa chińskiego MSZ była "zaplanowana, niesprowokowana i bezzasadna wojna Moskwy wszczęta przeciwko Ukrainie". "Sekretarz stanu podkreślił, że świat przygląda się temu, które kraje opowiedzą się za fundamentalnymi zasadami wolności, samostanowienia i niepodległości" - dodał Price w oświadczeniu.

 • 15:57

  Zgodnie z inicjatywą podjętą przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę ministrowie sprawiedliwości państw UE poparli wszczęcie śledztwa przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w sprawie zbrodni wojennych Rosji na terenie Ukrainy. Do Polski przyjedzie główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan - informuje w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości.

 • 15:50

  Włoska telewizja publiczna i radio RAI zawiesiły od soboty relacje swoich wysłanników i korespondentów z Rosji. To reakcja na przyjętą w tym kraju ustawę, zgodnie z którą za rozpowszechnianie "fałszywych" według władz w Moskwie informacji o rosyjskich siłach zbrojnych grozi nawet 15 lat więzienia. Zawieszenie relacji to "krok konieczny, by chronić bezpieczeństwo dziennikarzy na miejscu i maksymalną wolność informacji na temat kraju" - głosi nota kierownictwa RAI. Wcześniej także inne zagraniczne media zawiesiły działalność swoich redakcji w Rosji.

 • 15:49

  Rosawiacja zaleciła rosyjskim liniom lotniczym odwołanie wszystkich pasażerskich i transportowych lotów za granicę - podała agencja Interfax powołując się na oświadczenie rosyjskiego urzędu ds. lotnictwa cywilnego. Główny rosyjski przewoźnik Aerofłot zawiesił międzynarodowe rejsy.

 • 15:35

  Jedynie ok. 400 osób udało się ewakuować z oblężonego przez wojska rosyjskie ukraińskiego miasta Wołnowacha i okolicznych wsi - poinformował szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Według wcześniejszych planów z miasta miało wyjść ponad 15 tysięcy osób. - Byli to ludzie, którym udało się dotrzeć do miejsca, w którym dzień wcześniej zatrzymał się konwój pojazdów ewakuacyjnych - sprecyzował Kyryłenko. Wyjaśnił, że na sobotę planowano ewakuację znacznie większej liczby ludności, jednak ze względu na rosyjski ostrzał transport wstrzymano. - Przemieszczanie się w okolicy stało się niebezpieczne - zaznaczył szef administracji. Z okolic Wołnowachy planowano ewakuować ponad 15 tys. osób, jednak w godzinach południowych armia rosyjska rozpoczęła ostrzał miasta. - Rosja naruszyła umowę. Nawet przy mediacji Czerwonego Krzyża nie wypełnia swoich zobowiązań i ostrzeliwuje miasto - powiedział Kyryłenko.

 • 15:28
 • 15:28

  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) przekazał, że według jego informacji ewakuacja ludności cywilnej z oblężonych przez wojska rosyjskie ukraińskich miast Mariupol i Wołnowacha nie będzie mogła rozpocząć się w sobotę. "Prowadzimy dialog ze stronami dotyczący bezpiecznego przejścia ludności cywilnej z różnych miast dotkniętych konfliktem" - podał MKCK w komunikacie. "Dzisiejsze wydarzenia w Mariupolu i innych miastach rozdzierają serce. Każda inicjatywa stron konfliktu, która dałaby cywilom wytchnienie od przemocy i pozwoliłaby im dobrowolnie wyjechać na bezpieczniejsze tereny jest mile widziana" - dodano.

 • 15:22
 • 15:21

  Działania armii rosyjskiej wskazują, że przygotowuje się ona do długotrwałych walk, a coraz bardziej prawdopodobne jest, że Rosja spróbuje wymusić na Ukrainie uległość poprzez wywołanie kryzysu energetycznego - uważają analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk i Piotr Żochowski. Zaprzestanie przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zamieszczania w komunikatach informacji o sytuacji w poszczególnych rejonach walk – mimo że dotychczas były one ograniczone i nieprecyzyjne – uniemożliwia pełne zobrazowanie przebiegu starcia i pozycji zajmowanych przez walczące strony - oceniają autorzy komentarza OSW.

 • 15:19

  "Twierdzenia rosyjskiego ministerstwa obrony o tym, że rzekomo siły ukraińskie tworzą przeszkody dla ewakuacji mieszkańców otoczonych miast nie są zgodne z prawdą i są dezinformacją, której celem jest usprawiedliwienie przestępczych działań rosyjskiej armii" – wskazał Nikołenko. Rzecznik zarzucił stronie rosyjskiej "ignorowanie apeli organizacji międzynarodowych, w tym Czerwonego Krzyża" oraz łamanie konwencji genewskiej i dokonywanie zbrodni wojennych. "W związku z tym, że strona rosyjska nie przestrzega zawieszenia broni i kontynuuje ostrzały zarówno samego Mariupola, jak i jego okolic, dla zachowania bezpieczeństwa ewakuacja mieszkańców jest przełożona" - poinformowały wcześniej władze tego miasta.

 • 15:18

  Rosyjska armia kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na Mariupol, Wołnowachę i inne miasta, łamiąc ustalenia w sprawie korytarzy humanitarnych i ignorując apele organizacji międzynarodowych – oświadczyło w sobotę ukraińskie MSZ. "Trwające ostrzały uniemożliwiają otwarcie korytarzy humanitarnych, którymi można by było bezpiecznie ewakuować ludność cywilną i dostarczać leki oraz żywność" - poinformował rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko na Facebooku.

 • 15:00

  Polska przyjęła już kilkaset tysięcy ukraińskich uchodźców wojennych, możliwe, że wkrótce zamieszka z nami ponad milion obywateli tego kraju - powiedział polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk niemieckiemu portalowi RND.

 • 14:59

  Kijowska rada miejska poinformowała mieszkańców, że w sobotę zostanie wymieniona flaga Ukrainy, znajdująca się nieopodal położonego na wzgórzu posągu Matki Ojczyzny, w kompleksie pamięci poświęconym ofiarom II wojny światowej. Kijowian uprzedzono nieprzypadkowo, gdyż flaga jest widoczna z wielu miejsc w Kijowie i kilka minut jej nieobecności na maszcie podczas wojny mogłoby zdezorientować mieszkańców.

 • 14:44

  Nałożone na Rosję przez Zachód sankcje przypominają wypowiedzenie wojny - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z pracownicami rosyjskich linii lotniczych. Uzasadniając inwazję na Ukrainę powiedział, że "Rosja musiała bronić rosyjskojęzycznych mieszkańców wschodniej Ukrainy oraz własnych interesów". Putin powtórzył, że celem Rosji jest "demilitaryzacja" oraz "denazyfikacja" Ukrainy, która powinna - zdaniem rosyjskiego prezydenta - zachować neutralność.

 • 14:43

  Uchodźcy spotykają się z olbrzymią hojnością ze strony polskiego społeczeństwa i władz; priorytetem jest dostarczenie na Ukrainę żywności, wody i leków - powiedział sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) Jagan Chapagain.

 • 14:33

  Siły ukraińskie chcą przekształcić Kijów w twierdzę, a Rosjanie kontynuują operację okrążającą miasto. Szczególnie ciężkie walki toczą się w rejonie Browary-Boryspol, w okupowanych ukraińskich miastach trwają protesty mieszkańców - tak sytuację po dziewięciu dniach agresji Rosji na Ukrainę opisuje Ośrodek Studiów Wschodnich.

 • 14:12

  Setki tysięcy konsumentów zostało odciętych od dostaw gazu z powodu działań wojennych w sześciu obwodach Ukrainy - poinformował operator systemu przesyłu gazu GTS Ukraina. "W wyniku walk spółka zatrzymała pracę 16 stacji dystrybucji gazu w obwodach charkowskim, mikołajowskim, zaporoskim, kijowskim, donieckim i ługańskim. Setki tysięcy konsumentów w gospodarstwach domowych pozostają bez gazu" - czytamy w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie.

 • 14:11

  Ukraińskie siły zbrojne strąciły cztery rosyjskie śmigłowce w leżącym na południu kraju obwodzie mikołajowskim - poinformowała Marynarka Wojenna Ukrainy. Szef władz obwodu Witalij Kim przekazał natomiast, że w pobliżu Mikołajowa zestrzelono trzy śmigłowce. Dodał, że Ukraińcy zajęli też sprzęt przeciwnika.

 • 14:10

  "Możemy spodziewać się dodatkowej mobilizacji w Rosji, co znacznie skomplikuje wewnętrzną sytuację polityczną. Rosyjskie społeczeństwo zombie (...) nie jest gotowe umierać za fantazje Putina. W przeciwieństwie do Ukraińców, którzy są gotowi zabijać za swoją wolność i ziemię. Sytuację w Rosji pogarsza przybywanie do jej regionów transportów z zabitymi – skala strat wśród rosyjskich żołnierzy wywołuje szok i panikę. Nasilają się tendencje do odmowy i unikania uczestnictwa w działaniach wojennych na Ukrainie wśród wojskowych tego terrorystycznego państwa" - napisał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow. "Rosyjskie siły okupacyjne uciekają się do taktyki jawnego terroru, zadając putinowskie 'uderzenia punktowe' w cywilów i infrastrukturę krytyczną. Celem jest zastraszenie, wywołanie paniki, złamanie naszej woli oporu. Podły i podstępny wróg łamie zawarte porozumienia – blokuje otwarcie 'zielonych korytarzy', nie dopuszcza pomocy humanitarnej, ale jednocześnie próbuje stworzyć fałszywy obraz 'radosnego przyjmowania' okupantów przez miejscowych. Ale tanie sztuczki rosyjskiej propagandy zawodzą" - ocenił. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jest działającym przy prezydencie organem koordynacyjnym w sferze bezpieczeństwa narodowego i obrony. Koordynuje i kontroluje działalność organów władzy wykonawczej w tej sferze. Szefem Rady jest prezydent, który decyduje o jej składzie.

 • 13:59

  Policja federalna zarejestrowała w Niemczech 27 491 uchodźców wojennych z Ukrainy, poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zaznaczył jednocześnie, że "ponieważ nie ma kontroli granicznych, liczba uchodźców wojennych wjeżdżających do Niemiec może być znacznie wyższa". Według szacunków UNHCR (Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców) do piątku z Ukrainy uciekło ponad 1,25 mln osób, z czego większość trafiła do Polski.

 • 13:51

  Korytarze do ewakuacji ludności cywilnej oraz dostęp do zagranicznej pomocy muszą być zapewnione na terenie całej Ukrainy - zaapelował podczas konferencji prasowej w Baku minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Minister zaznaczył, że Turcja pracuje nad ewakuacją swoich obywateli drogą lądową.

  W miastach Mariupol i Wołnowacha otworzono w sobotę korytarze humanitarne mające służyć ewakuacji ludności cywilnej. Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował następnie, że w obwodzie zaporoskim w pobliżu trasy ewakuacji nadal trwają walki z Rosjanami. Władze Mariupola ogłosiły, że z powodu rosyjskiego ostrzału przekładają ewakuację.

 • 13:45

  W pobliżu strąconego przez ukraińskie siły pod Czernihowem na północy Ukrainy rosyjskiego samolotu znaleziono trzy bomby lotnicze. Trwa ewakuacja okolicznych mieszkańców - poinformowały w sobotę państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. W sobotę ok. godz. 12.40 (11.40 w Polsce) nad Czernihowem strącono wrogi samolot. Maszyna spadła na okolice prywatnego osiedla. Weryfikowane są informacje dotyczące poszkodowanych, uratowano dwie osoby. Strażacy gaszą pożar czterech domów i dwóch budynków gospodarczych. Na osiedlu znaleziono trzy bomby lotnicze FAB-500. Mieszkańcy są ewakuowani. Zatrzymano pilota, który katapultował się ze strąconego przez ukraińską obronę przeciwlotniczą rosyjskiego samolotu - pisze Ukrinform. Drugi pilot zginął.

 • 13:45

  W okupowanym przez siły rosyjskie Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy brakuje leków i jedzenia, ale mimo tego ludzie codziennie wychodzą na demonstracje przeciwko Rosjanom - powiedział mer miasta Iwan Fedorow.

  Według niego z każdym dniem protesty gromadzą coraz więcej ludzi, którzy chcą walczyć o prawo do życia w ukraińskim Melitopolu. Uczestnicy akcji skandują różne hasła, śpiewają hymn, mają ze sobą flagi państwowe - dodał Fedorow. Urzędnik przekazał, że podczas jednej z proukraińskich manifestacji rosyjski żołnierz strzelił do uczestnika akcji - pisze Ukraińska Prawda. Mer poinformował, że w Melitopolu jest problem z dostępnością żywności, kończą się też leki. Ludzie boją się - nie wiedzą, co będzie jutro. Fedorow zaznaczył, że władze bezskutecznie zwracały się do strony rosyjskiej o organizację korytarzy humanitarnych.

 • 13:20

  W podsumowaniu sytuacji operacyjnej sztab informuje, że na kierunku wołyńskim nie obserwuje "aktywnych działań wroga". Na kierunku poleskim siły rosyjskie nadal blokują Kijów od północy i częściowo od zachodu. Trwają działania ofensywne w kierunku Siewierodoniecka oraz przygotowania do działań ofensywnych w kierunku Charkowa. Na graniczącym z Ukrainą terytorium obwodu biełgorodzkiego Rosji, ukraiński sztab odnotował koncentrację do 3 tysięcy rosyjskich rezerwistów, którzy mają uzupełniać straty. "Morale i stan psychiczny rezerwistów jest niezwykle niski" - ocenił sztab. "Agresor nadal blokuje Mariupol, prowadząc ostrzał artyleryjski infrastruktury miejskiej i dzielnic mieszkalnych w celu zastraszenia ludności. (...) W strefach działań Morza Czarnego i Azowskiego wróg nadal przygotowuje się do operacji desantu morskiego" - dodano. "Wróg ponosi straty. Samoloty wroga nadal są zestrzeliwane nad Czernihowem. Obrona terytorialna zdobywa sprzęt, który jest wykorzystywany przeciwko rosyjskim siłom okupacyjnym" - podsumował sztab.

 • 13:18

  Jednostki rosyjskie nieudolnie prowadzą działania wojenne, więc uciekają się do zbrodniczych ostrzałów infrastruktury cywilnej - informuje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie opublikowanym na Facebooku. "Rozpoczął się dziesiąty dzień heroicznego sprzeciwu narodu ukraińskiego wobec rosyjskiej inwazji wojskowej. (...) Wskutek nieudolnych działań jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej nadal dopuszczają się zbrodniczych ostrzałów infrastruktury cywilnej, co prowadzi do dużych strat wśród ludności cywilnej. Okupanci nadal koncentrują swoje wysiłki na okrążeniu ukraińskich miast: Kijowa, Charkowa i Mikołajowa, dotarciu do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego oraz stworzeniu korytarza lądowego z Autonomiczną Republiką Krymu, ale stopniowo tracą potencjał ofensywny" - czytamy.

 • 12:59

  Blinken: administracja prezydenta Bidena zwróciła się do Kongresu o zgodę na przekazanie 2,75 miliarda dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce.

 • 12:46

  Blinken: Polska pokazała swoją hojność i zaangażowanie. Jesteśmy za to wdzięczni. Ludzie wiedzą, że w Polsce mogą znaleźć spokój.

 • 12:43

  Blinken: Polska wykonuje kluczową pracę, by reagować na ten kryzys.

 • 12:43

  Blinken: Polska i USA przeszły przez wiele wyzwań. Teraz trzymające nas razem ideały - demokracja, wolność, pokój, bezpieczeństwo - są zagrożone w tym rejonie Europy tak. Polacy i Amerykanie wiedzą jak ważne jest, by bronić wolności. Będziemy stać ramię w ramię, sprzeciwiając się niesprowokowanej, celowej inwazji ze strony Rosji.

 • 12:41

  Rau: Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych, które są wynikiem bezprawnej, niesprowokowanej agresji.

 • 12:41

  Rau: Wzywamy do zawieszenia broni i zakończenia rozlewu krwi.

Autorka/Autor:mjz

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: