Hamas: każdy nowy atak bombowy skończy się egzekucją jednego z cywilnych jeńców

Źródło:
PAP

Każdy nowy atak bombowy na domy cywilów przeprowadzony przez Izrael bez ostrzeżenia skończy się egzekucją jednego z izraelskich zakładników - zagroziło zbrojne skrzydło palestyńskiego ugrupowania Hamas, Brygady al-Kassama. Szef izraelskiego MSZ Eli Cohen poinformował, że Hamas przetrzymuje ponad 100 osób, które wziął jako zakładników podczas ataku w weekend na terytorium Izraela.

Rzecznik Brygad al-Kassama Abu Ubaida powiedział, że zbrojne skrzydło palestyńskiego ugrupowania Hamas działa zgodnie z zaleceniami islamu i Izraelczycy są obecnie bezpieczni, a plany ich zabijania wynikają z intensywnych bombardowań izraelskich i zabijania cywilów w ich własnych domach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Atak na Izrael - najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

- Postanowiliśmy położyć temu kres i ogłaszamy, że jakiekolwiek ataki na naszych ludzi w ich domach bez uprzedzenia niestety doprowadzą do egzekucji jednego z cywilnych jeńców, których przetrzymujemy - oznajmił rzecznik.

Szef izraelskiego MSZ Eli Cohen poinformował, że Hamas przetrzymuje ponad 100 osób, które wziął jako zakładników podczas ataku w weekend na terytorium Izraela.

Biden: wśród zakładników prawdopodobnie są obywatele USA

Prezydent USA Joe Biden przekazał w poniedziałek, że Amerykanie prawdopodobnie są wśród zakładników porwanych przez Hamas. "Podczas gdy w dalszym ciągu zbieramy informacje o horrorach odrażającego ataku terrorystycznego przeciwko Izraelowi i setkach niewinnych cywilów, którzy zostali zamordowani, widzimy potężną skalę i zasięg tej tragedii. Niestety, teraz wiemy, że co najmniej 11 Amerykanów było wśród tych zabitych, z których wielu uczyniło Izrael drugim domem" - napisał w oświadczeniu prezydent.

Zaznaczył jednocześnie, że wciąż nie ma informacji o losie innych obywateli USA. Dodał, że polecił swojemu zespołowi współpracę z ich izraelskimi odpowiednikami "w każdym aspekcie kryzysu zakładników, w tym w zakresie dzielenia się informacjami wywiadowczymi i wysłaniem ekspertów z rządu USA, by konsultowali się i radzili Izraelczykom". Tym obywatelom, którzy chcą wyjechać z Izraela, Biden polecił transport drogowy lub loty komercyjne.

Biden przekazał też, że policja zwiększyła wzmocnienie bezpieczeństwa żydowskich ośrodków i synagog w USA i że rozkazał FBI i innym służbom być szczególnie wyczulonym na zagrożenia przeciwko amerykańskim Żydom. - Stany Zjednoczone i Państwo Izrael są nierozłącznymi partnerami i ponownie potwierdziłem premierowi Netanjahu, kiedy rozmawialiśmy wczoraj, że Stany Zjednoczone zapewnią, by Izrael miał to, czego potrzebuje, by bronić siebie i swoich mieszkańców - oznajmił.

ZOBACZ TEŻ: Choć nazwali się "ruchem oporu", trafili na listy terrorystów. Co trzeba wiedzieć o Hamasie

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: PAP