Hamas: mamy tylu zakładników, by zmusić Izrael do uwolnienia wszystkich Palestyńczyków

Źródło:
PAP, Reuters

Mamy na tyle dużo izraelskich zakładników, by zmusić Izrael do uwolnienia z więzień wszystkich przebywających tam Palestyńczyków - przekazał zastępca szefa Hamasu Saleh al-Arouri. Bojownicy Hamasu w sobotnim ataku na Izrael porwali nieznaną bliżej liczbę osób, wśród których mają być zarówno cywile, jak i żołnierze.

Nie wiadomo ile dokładnie osób wzięto jako zakładników. Zastępca szefa Hamasu Saleh al-Arouri mówił w rozmowie z Al Jazeerą o "dużej liczbie". Przekazał, że wśród porwanych są wysocy rangą izraelscy urzędnicy i stwierdził, że liczba zakładników jest na tyle duża, że wystarczy, by zmusić Izrael do zwolnienia z więzień wszystkich przebywających tam Palestyńczyków.

ZOBACZ TEŻ: Świat reaguje na "przerażające ataki" Hamasu na Izrael

Według wcześniejszych ustaleń, terroryści z Hamasu mieli przetrzymywać w jednej ze stołówek w kibucu Beeri na południu kraju około 50 osób.

Część zakładników miała być również uwięziona w prywatnym domu w mieście Ofakim. Żołnierze Sił Obronnych Izraela uwolnili przetrzymywanych tam trzech zakładników - poinformował "Jerusalem Post". Jak dodano, podczas operacji, w ramach której zlikwidowano terrorystów, jeden z żołnierzy został ciężko ranny.

Do Hamasu przyłączyła się palestyńska grupa zbrojna Islamski Dżihad, która z kolei poinformowała o wzięciu kilku izraelskich żołnierzy w charakterze zakładników.

ZOBACZ TEŻ: Hamas zaatakował Izrael z morza, lądu i powietrza. Walki w miastach, setki rannych i zabici Na nagraniach wideo udostępnionych przez CNN widać Izraelczyków prowadzonych do niewoli w Strefie Gazy. Są wśród nich żołnierze. Na jednym z filmów, nagranych prawdopodobnie w Shejaiya w Gazie, bosa kobieta zostaje wyciągnięta z bagażnika Jeepa przez terrorystę, a następnie wepchnięta na tylne siedzenie samochodu. Jej twarz krwawi, a ręce ma związane za plecami. Jeep ma tablice rejestracyjne sił zbrojnych Izraela, co sugeruje, że został skradziony wojsku.

Inny film, pokazujący bojowników Hamasu biorących do niewoli wiele osób, nagrany został - według CNN - w kibucu Beeri. Trzy kolejne filmy pokazują żołnierzy izraelskich w rękach bojowników Hamasu: na dwóch z nich żołnierze leżą nieruchomo na ziemi, na trzecim terroryści kopią leżącego żołnierza. Reporterom nie udało się ustalić, gdzie i kiedy te filmy zostały nagrane. 

Autorka/Autor:mm, ads//mm

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: