Wiceprezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner skazana na sześć lat więzienia za korupcję

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Wiceprezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner została skazana na sześć lat więzienia za korupcję związaną z przetargami na roboty publiczne w czasach, gdy była głową państwa. Prokuratura żądała dla wiceprezydent 12 lat więzienia i dożywotniego zakazu pełnienia funkcji publicznych. Wyrok nie jest prawomocny.

Federalny sąd w Argentynie skazał we wtorek obecną wiceprezydent tego kraju Cristinę Fernandez de Kirchner na sześć lat więzienia za korupcję związaną z przetargami na roboty publiczne w czasach, gdy była ona głową państwa.

De Kirchner jest oskarżona o kierowanie organizacją przestępczą, która podczas jej prezydentury w latach 2007-2015 zdefraudowała z państwowego budżetu miliard dolarów poprzez przydzielanie zamówień publicznych magnatowi budowlanemu Lazaro Baezowi, blisko związanemu z rodziną obecnej wiceprezydent.

De Kirchner chroniona immunitetem

Projekty przetargowe, według argentyńskiej prokuratury, często zawierały zawyżone koszty prac i w wielu przypadkach nigdy nie zostały zrealizowane. Natomiast firma Baeza zniknęła po wygaśnięciu kadencji prezydenckiej de Kirchner.

Prokuratura żądała dla wiceprezydent 12 lat więzienia i dożywotniego zakazu pełnienia funkcji publicznych.

Według agencji Reutera jest mało prawdopodobne, aby de Kirchner odsiedziała jakikolwiek wyrok w najbliższym czasie, ponieważ jest chroniona immunitetem oraz prawdopodobnie złoży odwołanie od wyroku, a proces apelacyjny może trwać latami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości