Wołodymyr Zełenski weźmie udział w zaprzysiężeniu Javiera Mileia na prezydenta Argentyny

Źródło:
PAP

Wizyta w Argentynie, to będzie pierwsza podróż ukraińskiego przywódcy do Ameryki Południowej od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji w 2022 roku. W drodze do Buenos Aires Zełenski spotkał się z premierem Republiki Zielonego Przylądka.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę w mediach społecznościowych, że jest w drodze do Argentyny, gdzie w niedzielę weźmie udział w zaprzysiężeniu Javiera Mileia na nowego prezydenta tego kraju.

Zełenski w Argentynie

Pobyt w Argentynie będzie pierwszą wizytą Zełenskiego w Ameryce Południowej od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie w 2022 roku.

Czytaj też: Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA: możemy w pełni zrozumieć, czemu Polacy są zaniepokojeni

"W drodze do Argentyny spotkałem się z premierem Republiki Zielonego Przylądka Ulissesem Correią. To było pierwsze spotkanie przywódców w historii naszych dwustronnych stosunków. Głos Republiki Zielonego Przylądka jest głosem demokracji i wsparcia dla nas w ONZ, popierającym rezolucje, które są kluczowe dla Ukrainy" - napisał Zełenski na platformie X (dawniej Twitter).

"Podziękowałem premierowi za wsparcie inicjatywy humanitarnej 'Ziarno z Ukrainy' i zaprosiłem Republikę Zielonego Przylądka do przyłączenia się do realizacji ukraińskiej formuły pokoju" - oświadczył Zełenski.

Juan Gonzalez, doradca prezydenta USA Joe Bidena i dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego na półkulę zachodnią, powiedział, że nie potwierdzono żadnego spotkania delegacji USA w Buenos Aires z Zełenskim, który stara się zwiększyć poparcie dla Ukrainy w trwającej 21 miesięcy wojnie z Rosją. Prawdopodobne jest jednak nieformalne spotkanie prezydenta Ukrainy z szefową delegacji USA, sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

Nowy prezydent Argentyny Javier Milei

Javier Milei, który 19 listopada zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich w Argentynie, obejmie urząd w niedzielę. Zełenski już w drugiej połowie listopada rozmawiał z prezydentem elektem. Milei zaoferował wtedy Zełenskiemu, że Argentyna może być gospodarzem szczytu Ukraina-Ameryka Łacińska.

Czytaj też: Ołena Zełenska: jeśli świat zmęczy się pomaganiem Ukrainie, zostawi nas na śmierć

Milei ma po inauguracji wdrożyć szereg środków mających na celu ograniczenie wydatków państwa. Będzie to plan terapii "szokowej", który, jak mają nadzieję jego zwolennicy, ustabilizuje gospodarkę, ale będzie bolesny dla Argentyńczyków przynajmniej w krótkiej perspektywie .

Milei, który zadeklarował proamerykańskie podejście w polityce zagranicznej, jest krytyczny wobec Chin. Zostanie zaprzysiężony w niedzielę w obecności między innymi premiera Węgier Wiktoar Orbana. Będzie tam także były prawicowy przywódca Brazylii Jair Bolsonaro, który spotkał się z Milei w piątek.

Autorka/Autor:bp//mrz

Źródło: PAP