Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek wieczorem przybyli do Gruzji. Z gruzińskimi przywódcami polski prezydent będzie rozmawiać między innymi o NATO i zbliżeniu Tbilisi z UE, ale główny akcent ma być położony na relacje dwustronne.
Prezydent podczas spotkań z władzami Gruzji omówi m.in. rozmowy na zeszłotygodniowym spotkaniu szefów państw i rządów NATO w Brukseli - poinformował szef gabinetu politycznego Krzysztof Szczerski. Według niego podczas ostatniego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Polska była jednym z krajów, które "upominały się o politykę otwartych drzwi" i kontynuowanie partnerstwa z takimi krajami jak Gruzja i Ukraina.
W Tbilisi prezydenci Andrzej Duda i Giorgi Margwelaszwili mają także przyjąć deklarację o polsko-gruzińskiej współpracy.
"Przykrywaliśmy relacje polsko-gruzińskie dyskusją o relacjach Unii"
W ocenie Szczerskiego wizyta polskiego prezydenta w Gruzji to "sygnał powrotu Polski do polityki w tamtym regionie świata". - Przez ostatnie lata ta polityka była trochę na marginesie, ponieważ Polska posługiwała się wyłącznie instrumentami polityki wspólnotowej Unii Europejskiej. Przykrywaliśmy relacje polsko-gruzińskie dyskusją o relacjach UE z Tbilisi, ministrowie poprzednich rządów jeździli do Gruzji pod flagą unijną, pan prezydent jedzie do Gruzji z polską flagą - podkreślił minister. Oficjalnym powodem wizyty Andrzeja Dudy jest 25. rocznica ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych po tym, gdy Gruzja uzyskała niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego.
Wizyta potrwa do środy
Prezydent wraz z małżonką rozpocznie oficjalną część wizyty we wtorek rano od powitania przez prezydenta Margwelaszwilego i jego małżonkę. Obaj prezydenci będą rozmawiać w cztery oczy, a następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji. Prezydent spotka się także z premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim oraz z szefem gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidze.
Prezydent złoży też wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi oraz pomnikiem Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji. Planowane jest spotkanie z korpusem dyplomatycznym, gruzińskimi intelektualistami i działaczami społecznymi. Wizyta polskiego prezydenta w Gruzji potrwa do środy. W środę prezydent spotka się z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami straży granicznej biorącymi udział w unijnej misji obserwacyjnej EUMM. Obecnie w misji uczestniczy blisko 20 Polaków. Para prezydencka weźmie także udział w otwarciu Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi. Prezydent Duda spotka się też z polskimi archeologami, którzy prowadzą badania na stanowisku w Fortecy Gonio niedaleko Batumi. Planowana jest także rozmowa Andrzeja Dudy z przewodniczącym rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze. Adżaria to autonomiczny rejon w Gruzji ze stolicą w Batumi. Zamieszkiwany jest przez Adżarów, określanych mianem muzułmańskich Gruzinów.
Autor: rzw / Źródło: PAP