Amal Clooney ze specjalną misją dla brytyjskiej dyplomacji

Świat

ShutterstockAmal Clooney została pełnomocniczką brytyjskiej dyplomacji ds. o wolności mediów

Aktywistka na rzecz praw człowieka i prawniczka Amal Clooney została specjalną pełnomocniczką Foreign Office, czyli brytyjskiego resortu spraw zagranicznych. Ma działać na rzecz wolności mediów.

Biuro prasowe Foreign Office ogłosiło, że Amal Clooney będzie wspomagała szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy'ego Hunta w działaniach, aby "przeciwdziałać drakońskim rozwiązaniom prawnym, które utrudniają pracę dziennikarzom". Hunt ocenił przy tym, że obecnie na świecie przemoc wobec reporterów osiągnęła "poziom alarmujący".

Obrończyni praw człowieka, jak podaje BBC News, nie będzie otrzymywać wynagrodzenia za swoją pracę. Podkreśliła, że jest zaszczycona powierzeniem jej tej funkcji.

Reporterzy na celowniku

- Pracując jako prawniczka broniąca dziennikarzy widziałam na własne oczy, jak reporterzy stają się celem i trafiają do więzień, co ma ich uciszyć i przeciwdziałać wolności mediów - podkreśliła Clooney.

Jak wyjaśnił Hunt, Amal Clooney wykorzysta swoją wiedzę i doświadczenie, aby stanąć na czele zespołu prawników, który ma opracować i promować mechanizmy prawne zapobiegające nadużyciom wobec mediów.

BBC News, powołując się na dane Foreign Office, przypomina, że w 2018 roku na świecie zginęło 99 reporterów, 348 zostało zatrzymanych, a 60 wzięto jako zakładników.

Światowej sławy prawniczka

Clooney to obrończyni praw człowieka, zaangażowana między innymi w pomoc uchodźcom.

Reprezentowała także założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a i ukraińską polityk Julię Tymoszenko. Pracowała Kofiego Annana, gdy był on sekretarzem generalnym ONZ. Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej wnosiła o uznanie prześladowań Ormian w 1915 roku za ludobójstwo.

Żona George'a Clooneya

Amal Clooney jest z pochodzenia Libanką. Wraz z rodzicami wyemigrowała do Wielkiej Brytanii podczas wojny domowej. Jest żoną aktora filmowego, George'a Clooneya.

Razem działają w organizacji International Rescue Committee. W 2016 roku założyli też Foundation for Justice (Fundacja dla Sprawiedliwości). Organizacja ta w połowie marca ogłosiła, że planuje uruchomienie w tym roku projektu TrialWatch. W jego ramach ma monitorować procesy sądowe, w których na ławie oskarżonych zasiadają przedstawiciele mniejszości bądź krytycy władz danego kraju.

Amal Clooney podkreśliła, że ważne jest ujawnienie skali niesprawiedliwości oraz sporządzenie listy krajów, których rządy wykorzystują wymiar sprawiedliwości jako narzędzie represji.

Autor: tmw//rzw / Źródło: BBC News, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock