Były minister obrony Alireza Akbari skazany na śmierć. Zaprzecza przyznaniu się do winy

Źródło:
PAP

Irańska państwowa agencja informacyjna IRNA opublikowała w czwartek nagranie wideo mające udowodnić, że skazany na śmierć były minister obrony Alireza Akbari był uwikłany w zabójstwo w 2020 roku szefa irańskiego programu jądrowego Mohsena Fachrizadeha. Skazany twierdzi jednak, że przez miesiące był torturowany i wymuszono na nim przyznanie się do zbrodni, których nie popełnił.

Na udostępnionym filmie Akbari przyznaje się do brania udziału w zabójstwie naukowca, jednak w nagraniu głosowym, opublikowanym w środę przez BBC Persian, Akbari powiedział, że przez miesiące był torturowany i wymuszono na nim przyznanie się do zbrodni, których nie popełnił - opisała agencja Reutera.

Akbari, który posiada podwójne brytyjsko-irańskie obywatelstwo, został w środę skazany na śmierć za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii - poinformowała półoficjalna agencja Tasnim. Rząd w Londynie uznał karę śmierci dla Akbariego za motywowaną politycznie i wezwał do jego natychmiastowego uwolnienia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Iran. Kara śmierci za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Żona Alirezy Akbariego o przygotowaniach do egzekucji

Akbari a śmierć czołowego irańskiego naukowca

Były minister był bliskim współpracownikiem Alego Szamchaniego, szefa irańskiej najwyższej rady bezpieczeństwa. Szamchani sprawował urząd ministra obrony w latach 1997-2005, gdy Akbari był jego zastępcą.

Akbari "był jednym z najważniejszych agentów brytyjskiego wywiadu w Iranie, który miał dostęp do niektórych bardzo wrażliwych informacji" - oświadczyło irańskie ministerstwo ds. wywiadu, dodając, że były minister świadomie dostarczał informacje "służbom wywiadowczym wroga".

Czołowy irański naukowiec Mohsen Fachrizadeh, zamordowany w 2020 roku w okolicy Teheranu, stał na czele programu nuklearnego, który zdaniem Izraela i Zachodu był operacją wojskową mającą na celu zbadanie możliwości stworzenia broni jądrowej. Teheran temu zaprzecza. Pierwotnie Iran oskarżał Izrael o zamordowanie naukowca.

Autorka/Autor:ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock