Do siedziby głównej partii opozycyjnej Albanii, centroprawicowej Partii Demokratycznej (PDSh), wtargnęły w sobotę setki demonstrantów. Interweniowała policja, używając armatek wodnych i gazu łzawiącego. Kilka osób zostało zatrzymanych.
Grupa kierowana przez byłego lidera PDSh Salego Berishę użyła żelaznych prętów i młotów do wyważenia głównych drzwi siedziby ugrupowania. Pracownicy użyli gazu łzawiącego, aby uniemożliwić im wtargnięcie, zanim zainterweniowała policja na żądanie władz partyjnych. Część osób funkcjonariusze usunęli siłą z miejsca zdarzenia. Co najmniej jedna osoba została ranna, kilka zostało zatrzymanych przez policję.
Berisha chce usunięcia Lulzima Bashy ze stanowiska lidera Partii Demokratycznej. Oskarża go o bycie "zakładnikiem" premiera Ediego Ramy z Partii Socjalistycznej.
- Dziś Demokraci (członkowie PDSh - red.) i albańscy demokraci przemienią bunkier zakładnika Bashy w dom wolności - skomentował Berisha, zapowiadając kontynuowanie protestów.
PDSh przekazała w oświadczeniu, że "dzisiejsze akty przemocy skierowane przeciwko Partii Demokratycznej potwierdzają ostateczną izolację Salego Berishy i haniebne usunięcie (go - red.) ze sceny politycznej".
Berishę wyrzucono z partii po oskarżeniach o korupcję
Obecny szef PDSh wyrzucił Berishę z partii we wrześniu 2021 r., kilka miesięcy po tym, jak sekretarz stanu USA Antony Blinken w oświadczeniu oskarżył go o korupcję i nepotyzm w trakcie pełnienia funkcji premiera Albanii w latach 2005-2013. Według Blinkena "korupcyjne procedery" Beriszy "zagrażały demokracji w Albanii".
Berisha jest jednym z kilku czołowych albańskich polityków, którym zakazano wjazdu do Stanów Zjednoczonych z powodu zaangażowania w korupcję. W grudniu zastępca asystenta sekretarza stanu USA Gabriel Escobar przekazał, że należy liczyć się z "konsekwencjami", jeśli PDSh wybierze na lidera osobę uznaną przez władze w Waszyngtonie za persona non grata.
Jak zauważyła agencja Associated Press, walka z korupcją jest piętą achillesową postkomunistycznej Albanii, co silnie wpływa na demokratyczny, gospodarczy i społeczny rozwój kraju.
Źródło: PAP