Ajatollah Chamenei: Izrael to wściekły pies, drapieżny wilk

TVN24

Protest w IzraeluPAP/EPA
wideo 2/21

Najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei, nazwał we wtorek Izrael "wściekłym psem" i oskarżył ten kraj o dokonywanie ludobójstwa w Strefie Gazy. Świat islamu powinien dozbroić Palestyńczyków, by mogli stawiać opór wobec Izraela - oświadczył.

- Wściekły pies, drapieżny wilk (...) atakuje niewinnych ludzi i ludzkość powinna na to zareagować. To ludobójstwo, historyczna katastrofa - powiedział Chamenei. Jego przemówienie wygłoszone z okazji końca ramadanu było transmitowane na żywo przez państwową telewizję. Zwracając się do setek tysięcy ludzi w Teheranie duchowy przywódca Irańczyków skrytykował USA i kraje europejskie za - jak powiedział - próby ograniczenia wojskowych zdolności palestyńskich bojowników w Strefie Gazy. Izrael "ostrzeliwuje niewinnych ludzi w dzień i w nocy, a ci mężczyźni i te kobiety bronią się za pomocą minimalnych środków. Teraz Amerykanie i Europejczycy chcą im odebrać nawet to, (...) aby te bezlitosne bestie mogły uderzać bez skrupułów" - dodał.

Obama krytykowany

Chamenei skrytykował prezydenta USA Baracka Obamę za wypowiedź o demilitaryzacji Strefy Gazy. AFP przypomina, że w rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Obama ocenił, że "każde długoterminowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego" musi obejmować "rozbrojenie grup terrorystycznych i demilitaryzację Strefy Gazy". USA uznają Hamas, który kontroluje palestyńskie terytorium, za organizację terrorystyczną. Według Chameneia Stany Zjednoczone i kraje europejskie domagają się tej demilitaryzacji, by Izrael mógł atakować "Palestynę i Gazę w każdym momencie" oraz by Palestyńczycy "nie mogli odpowiedzieć na wszystkie te zbrodnie". - My mówimy inaczej: wszyscy, którzy mają takie możliwości, zwłaszcza w świecie islamu, powinni zbroić naród palestyński - zaznaczył Chamenei.

Iran przeciwko Izraelowi

Iran, który nie uznaje Izraela, wspiera palestyńskie ugrupowania islamistyczne - Hamas i Islamski Dżihad - przeciwko którym 8 lipca Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową. Kosztowała ona życie już ponad 1100 Palestyńczyków, a także 53 izraelskich żołnierzy oraz trzech izraelskich cywilów. Agencja AFP przypomina, że przedstawiciele irańskich władz przyznali, iż dostarczają Palestyńczykom technologie do produkcji pocisków, które są wystrzeliwane w kierunku izraelskich miast.

"Otoczeni na niewielkim terytorium"

W swoim przemówieniu duchowy przywódca Irańczyków pochwalił palestyńskie "siły oporu", które "bronią swoich praw". - Naród otoczony na niewielkim terytorium, z zamkniętymi granicami, pozbawiony wody i prądu. Ta ludność stawia czoło uzbrojonemu wrogowi takiemu jak syjonistyczny reżim. Ten naród nieustannie się broni. To lekcja dla wszystkich - podkreślał Chamenei.

Ofensywa przeciw Hamasowi

Władze Izraela 8 lipca rozpoczęły operację z powietrza, tłumacząc to koniecznością powstrzymania ostrzału rakietowego prowadzonego przez Hamas. Następnie rozszerzono operację o część lądową, by zniszczyć sieć tuneli wykorzystywanych przez palestyńskich bojowników.

Protest w IzraeluPAP/EPA
wideo 2/21

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: