AI o wszczęciu procedury wobec Polski: pozytywny sygnał

Celem rozpoczęcia procedury przez KE ma być "dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów"Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | JLogan

"Stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie Polski to pozytywny znak dla praw człowieka w Unii Europejskiej" - tak rozpoczęcie pierwszego etapu procedury mającej "przeciwdziałać zagrożeniom dla państwa prawnego" ocenia organizacja Amnesty International.

"Ogłoszenie przez Komisję Europejską rozpoczęcia procesu wstępnej oceny sytuacji wokół zmian w Trybunale Konstytucyjnym w ramach unijnej procedury ochrony państwa prawnego stanowi ważny krok Unii Europejskiej w kierunku przestrzegania praw człowieka w regionie" - poinformowała Amnesty International.

Wezwania do działań

- Amnesty International w przeszłości wielokrotnie wzywała Komisję Europejską do podjęcia zdecydowanych działań w celu rozwiązania poważnych problemów związanych z prawami człowieka, zwłaszcza w przypadku Węgier - powiedziała Iverna McGowan, Dyrektorka Biura Amnesty International ds. Instytucji Europejskich w Brukseli.

- Gotowość Komisji do skorzystania z procedury ochrony państwa prawnego jest pozytywnym krokiem w kierunku bardziej zdecydowanego podejścia Unii Europejskiej do rozliczania państw członkowskich z naruszeń praw człowieka - podkreśliła McGowan.

Uruchomiona po raz pierwszy

Procedura reagowania na systemowe zagrożenia dla rządów państwa prawnego istnieje od marca 2014 roku. Uruchomiono ją po raz pierwszy. Celem tej procedury jest umożliwienie Komisji Europejskiej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne m.in. wartości demokratycznych.

Proces ten składa się z trzech etapów. Pierwszym jest ocena KE, podczas której gromadzone i oceniane są wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń.W kolejnym kroku, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez KE "zalecenia w sprawie państwa prawnego", by państwo członkowskie rozwiązało stwierdzone problemy w wyznaczonym terminie i poinformowało o tym Brukselę. W trzecim etapie KE monitoruje działania podjęte w odpowiedzi na jej zalecenia. Jeśli uzna, że nie są one wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art. 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

Dialog celem KE

- Komisja Europejska postanowiła w środę rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa - poinformował wiceszef Komisji Frans Timmermans. Podkreślił, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów, m.in. kwestię przestrzegania wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

- Zapewnienie, by praworządność była chroniona w całej UE, jest kluczową częścią kompetencji Komisji Europejskiej i innych instytucji unijnych. Rządy prawa są jedną z naszych fundamentalnych wartości - zaznaczył Timmermans na konferencji prasowej.

Wstępna ocena sytuacji

- Zdecydowaliśmy dziś, że Komisja Europejska przeprowadzi wstępną ocenę tej sytuacji na podstawie ram dotyczących rządów prawa - powiedział.

- Podejmujemy ten krok w świetle informacji, które są aktualnie dla nas dostępne, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że wiążące zasady dotyczące Trybunału Konstytucyjnego nie są obecnie przestrzegane, co - jak sądzę - jest poważną kwestią w każdym państwie prawa - wyjaśnił.

[object Object]
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższegotvn24
wideo 2/35

Autor: asz/ja / Źródło: Amnesty International, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | JLogan