Blinken odbył "szczerą i bezpośrednią" rozmowę z Ławrowem

Źródło:
Reuters, RIA Nowosti, PAP, tvn24.pl

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował w piątek, że przeprowadził rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - poinformowała agencja Reutera. Podała, że Blinken naciskał na Kreml, aby zaakceptował "istotną propozycję" Waszyngtonu w sprawie uwolnienia obywateli USA, przetrzymywanych w Rosji, Brittney Griner i Paula Whelana. Rozmowa telefoniczna była pierwszą od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę.

- Odbyliśmy szczerą i bezpośrednią rozmowę - powiedział Antony Blinken na konferencji prasowej w Departamencie Stanu. - Naciskałem na Kreml, aby zaakceptował istotną propozycję, którą przedstawiliśmy w sprawie uwolnienia Paula Whelana i Brittney Griner - dodał szef dyplomacji.

Stany Zjednoczone wcześniej ogłosiły, że kilka tygodni temu złożyły Rosji ofertę dotyczącą uwolnienia gwiazdy WNBA Brittney Griner i byłego amerykańskiego żołnierza piechoty morskiej Paula Whelana, nie ujawniły jednak, co oferują w zamian. Źródło zaznajomione z sytuacją powiedziało, że Waszyngton był skłonny w ramach porozumienia wymienić rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta, który odsiaduje 25 lat więzienia w Stanach Zjednoczonych - podała agencja Reutera.

Czytaj też: CNN: rząd USA zaoferował Moskwie wymianę handlarza bronią za dwoje Amerykanów

Dyskusja na temat Ukrainy

W swojej pierwszej rozmowie z Ławrowem od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Blinken przypomniał również szefowi rosyjskiej dyplomacji, że świat oczekuje od Rosji wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z zawartej w Turcji umowy z Ukrainą w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.

Blinken przekazał na konferencji prasowej, że ambasador USA w Ukrainie była w piątek w Odessie i potwierdziła, że statki są załadowane i gotowe do wypłynięcia. - Kluczowe jest, aby Rosja wypełniła swoje zobowiązanie wobec całego świata. Chcemy jak najszybciej zobaczyć działania w tym kierunku - dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

Blinken mówił również, że wyjaśnił Ławrowowi - w świetle ostatnich oświadczeń Kremla - dotyczących planów dalszej aneksji ukraińskich terytoriów, a także planu zastąpienia demokratycznie wybranego rządu Ukrainy, że działania te nigdy nie zostaną zaakceptowane. - Świat nie zaakceptuje aneksji. Jeśli do tego dojdzie, nałożymy dodatkowe sankcje na Moskwę - podkreślił sekretarz stanu USA.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

W komunikacie rosyjskie MSZ przekazało, że Blinken i Ławrow dyskutowali na temat Ukrainy. "Ławrow zaproponował Blinkenowi powrót do 'cichej dyplomacji' w kwestii wymiany więźniów, bez spekulacji i wrzutek" - podała agencja RIA Nowosti.

Autorka/Autor:tas

Źródło: Reuters, RIA Nowosti, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: