Ponad dwa miliony dzieci ofiarami głodu w północno-wschodniej Nigerii

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Save the Children z siedzibą w Londynie poinformowała, że ponad dwa miliony dzieci i nastolatków padło ofiarą klęski głodu w północno-wschodniej Nigerii. Z kolei w opinii Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) kryzys klimatyczny w połączeniu z niepewnością, konfliktem i pandemią COVID-19 mogą doprowadzić region na skraj "katastrofy żywnościowej".

Tereny północno-wschodniej Nigerii w ostatnich miesiącach są regularnie nawiedzane przez dżihadystów, których ataki zmuszają rolników do ucieczki i tym samym doprowadziły do kryzysu żywnościowego w tej części kraju.

W trwającym od dekady konflikcie w Nigerii zginęły setki tysięcy ludzi, a miliony zostały zmuszone do przesiedlenia. Teraz poważne niedobory w zaopatrzeniu w żywność mogą zagrozić głodem wielu milionom obywateli tego najludniejszego państwa Afryki.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ponad dwa miliony niedożywionych dzieci

Save the Children szacuje, że pośród wskazywanych 2,3 miliona niedożywionych jest aż 700 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia. "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, że doprowadzi to do jeszcze większego kryzysu żywnościowego na północnym-wschodzie kraju" - powiedziała Shannon Ward, dyrektor organizacji Save the Children na Nigerię.

Z kolei w opinii Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), kryzys klimatyczny w połączeniu z niepewnością i pandemią COVID-19 mogą doprowadzić powyższy region na skraj "katastrofy żywnościowej".

Ponad cztery miliony ludzi zagrożone brakiem żywności

W opinii koordynatora ds. humanitarnych ONZ w Nigerii Edwarda Kallona, 4,4 mln osób jest zagrożonych krytycznymi brakami żywności. Ekspert twierdzi, że bez pomocy humanitarnej w stanach Borno, Adamawa i Yobe miliony ludzi będą miały problem z wyżywieniem się.

- Rodzice zabierają swoje dzieci ze szkół, by żebrać na przeżycie - powiedział Kallon. - Kobiety mówią, że uciekają się nawet do jedzenia trawy - dodał.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP