Talibowie akceptują zawieszenie broni


Podpisanie porozumienia pokojowego z USA jest możliwe, rada afgańskich talibów zaakceptowała zawieszenie broni - taką informację podali w niedzielę przedstawiciele talibów. Nie wiadomo, kiedy rozejm miałby zacząć obowiązywać.

Oczekuje się, że zawieszenie broni, które musi jeszcze zatwierdzić przywódca talibów Hibatullah Akhundzada, miałoby trwać 10 dni.

USA na razie nie skomentowały tych informacji.

Talibowie chcą, by porozumienie z USA doprowadziło do stopniowego wycofania amerykańskich żołnierzy z Afganistanu, a w zamian zobowiązują się, że nie pozwolą działać w tym kraju organizacjom terrorystycznym i rozpoczną dialog z rządem w Kabulu.

Projekt porozumienia w tej sprawie został prawie uzgodniony na początku września, ale wówczas strona amerykańska zerwała trwające niemal rok negocjacje.

20 tysięcy żołnierzy NATO

Amerykański prezydent Donald Trump oskarżył wówczas talibów o chęć "wzmocnienia własnej pozycji przetargowej w negocjacjach" za pomocą aktów terroru. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo mówił wtedy, że rozmowy w sprawie przywrócenia pokoju w Afganistanie zawieszono, a Amerykanie będą wywierać nacisk na prowadzących działania zbrojne talibów, zapewniając militarne wsparcie afgańskim siłom rządowym.

Stany Zjednoczone zakończyły działania bojowe w Afganistanie w 2014 roku. Od tego czasu w kraju tym pozostaje w sumie 20 tysięcy żołnierzy z państw NATO, w tym około 12-tysięczny kontyngent amerykański.

Talibowie kontrolują prawie połowę terytorium Afganistanu. Ocenia się, że obecnie są najsilniejsi od czasu inwazji USA w 2001 roku. Z ich rąk w ciągu 18 lat zginęło ponad 2,4 tysiące amerykańskich żołnierzy i pracowników wojskowych.

W drugiej połowie października dowódca sił USA w Afganistanie generał Austin S. Miller poinformował, że mimo braku porozumienia pokojowego z talibami Stany Zjednoczone wycofały z Afganistanu w ciągu roku 2 tysiące żołnierzy. Amerykańscy i afgańscy urzędnicy anonimowo utrzymywali wówczas, że dalsze plany przewidują ograniczenie kontyngentu USA do około 8,6 tysiąca żołnierzy.

Cywilne ofiary konfliktu w AfganistaniePAP/Małgorzata Latos

Autor: lukl//now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty: