Eva Kaili pozostanie w areszcie. Kłopoty księgowej eurodeputowanego Antonio Panzeriego

Źródło:
PAP
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli
Reuters Archive
Służby badają sprawę skandalu korupcyjnego w Parlamencie EuropejskimReuters Archive

Sąd w Belgii przedłużył areszt oskarżonej o korupcję byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evie Kaili. Z kolei włoski sąd zdecydował, że w areszcie domowym w Mediolanie umieszczona zostanie księgowa rodziny byłego włoskiego eurodeputowanego Antonio Panzeriego, Monica Rossana Bellini.

Oskarżona o korupcję była już wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili, zatrzymana 9 grudnia w Brukseli, musi pozostać w areszcie jeszcze co najmniej miesiąc - zdecydował w czwartek sąd w Belgii.

Według belgijskich sędziów dalszy areszt jest konieczny ze względu na ryzyko ucieczki i mataczenia. Obrona Kaili, cytowana przez media, argumentuje zaś, że nie ma takiego zagrożenia.

Ponadto jej obrońcy Mihalis Dimitrakopoulos i Andre Risopoulos oświadczyli w czwartek, że Kaili została w minionym tygodniu poddana "średniowiecznym torturom". Za takie uznali to, że od 3 do 13 stycznia przebywała ona w izolacji, w zimnie, pozbawiona ciepłych ubrań i nie mogła się myć.

Księgowa rodziny Panzerich trafiła do aresztu domowego

W areszcie domowym w Mediolanie umieszczona została w czwartek księgowa rodziny byłego włoskiego eurodeputowanego Antonio Panzeriego, Monica Rossana Bellini - podała agencja Ansa.

Księgowa najpierw trafiła do aresztu w mediolańskim więzieniu San Vittore. Następnie sędzia utrzymał decyzję o ograniczeniu jej wolności, a jako środek zapobiegawczy zarządził areszt domowy.

Kobieta prowadziła sprawy finansowe członków rodziny Panzerich, którzy zostali zatrzymani. Były eurodeputowany jest w areszcie w Brukseli i zadeklarował gotowość współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Jego żona i córka, również oskarżone o udział w korupcyjnym procederze, przebywają w areszcie domowym w Lombardii. Włoski sąd zgodził się na przekazanie ich do Belgii.

Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim

Prowadzący dochodzenie w sprawie korupcji w PE twierdzą, że to księgowa stworzyła system podmiotów, przez które przechodziły i były "prane" korupcyjne pieniądze otrzymywane przez Panzeriego.

Jeden z oskarżonych w skandalu, Francesco Giorgi, miał według mediów zeznać przed sędziami w Belgii, że Bellini z Panzerim pojechała do Kataru podczas niedawnych piłkarskich mistrzostw świata.

Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim, w który zamieszany jest też między innymi były włoski eurodeputowany lewicy Antonio Panzeri, dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych od Kataru w zamian za korzystne dla tego kraju decyzje.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP