"ACTA będzie prawdopodobnie pogrzebana przed latem"

 
Pomysł wprowadzenia w życie ACTA wywołał protesty w całej Europiewikipedia.org

Komisja PE ds. handlu międzynarodowego uznała we wtorek, że nie będzie czekać na opinię Trybunału Sprawiedliwości UE o umowie ACTA, lecz zgodnie z kalendarzem przegłosuje swe stanowisko w końcu maja. Dzięki temu już w czerwcu nad ACTA mógłby zagłosować cały Parlament Europejski.

ACTA będzie prawdopodobnie pogrzebana przed latem. eurodeputowany Bernd Lange

Bez skierowania ACTA do trybunału

O wydanie opinii, czy ACTA jest zgodna z prawami podstawowymi i prawem UE, do Trybunału Sprawiedliwości UE zwróciła się Komisja Europejska; miał się też zwrócić Parlament Europejski. Na wtorkowym posiedzeniu komisji ds. handlu międzynarodowego europosłowie stwierdzili jednak, że nie będą kierować ACTA do trybunału i będą się trzymać pierwotnego grafiku.

Dzięki temu nie trzeba będzie czekać długie miesiące na decyzję Trybunału Sprawiedliwości i możliwe będzie - na co wszystko wskazuje - odrzucenie umowy już w czerwcu.

- Niektórzy sądzili, że moja propozycja skierowania ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE była politycznym trikiem, by opóźnić decyzję. Przeciwnie, moją intencją było rzucenie trochę światła, co by pomogło członkom PE podjąć decyzję. Ponieważ pokazali dziś, że są gotowi głosować, cieszę się, że kalendarz jest jasny i sprawy pójdą szybko - oświadczył po posiedzeniu komisji sprawozdawca ACTA w PE socjaldemokrata David Martin.

Niektórzy sądzili, że moja propozycja skierowania ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE była politycznym trikiem, by opóźnić decyzję. Przeciwnie, moją intencją było rzucenie trochę światła, co by pomogło członkom PE podjąć decyzję. Ponieważ pokazali dziś, że są gotowi głosować, cieszę się, że kalendarz jest jasny i sprawy pójdą szybko. sprawozdawca ACTA w PE socjaldemokrata David Martin

De facto "martwa"

Niedawno komisarz UE ds. handlu Karel de Gucht apelował do krajów UE, by wstrzymały się z ostateczną decyzją o ACTA do czasu wydania opinii o niej przez trybunał, co potrwa najpewniej ok. 1,5 roku. Tymczasem, by ACTA weszła w życie w UE - bez względu na podpisanie umowy przez kraje UE - konieczna jest zgoda europarlamentu. Już w połowie lutego lider największej, chadeckiej frakcji w PE Joseph Daul mówił, że ACTA jest "martwa".

ACTA to międzynarodowa umowa handlowa o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Zawiera zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które zdaniem krytyków ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu. ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne; nie podpisały jej dotąd Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. Do tej pory ratyfikację ACTA zawiesiły: Austria, Polska, Rumunia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Słowenia.

Liczne stowarzyszenia obywatelskie i organizacje społeczne, począwszy od polskich, protestowały przeciwko kontrowersyjnemu porozumieniu od czasu jego podpisania. Przeciwnicy ACTA złożyli też w lutym petycję do PE z blisko 2,5 mln podpisów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org