TVN24 | Świat

Biden: jeżeli republikanie wygrają wybory, będą dążyć do ogólnokrajowego zakazu aborcji

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Protesty w sprawie prawa do aborcji przed Sądem Najwyższym USA
Reuters ArchiveProtesty w sprawie prawa do aborcji przed Sądem Najwyższym USA

Jeżeli Partia Republikańska zwycięży w listopadowych wyborach do Kongresu, będzie dążyła do ogólnokrajowego zakazu aborcji - ocenił prezydent Joe Biden. Jak dodał, zabraniające lub ograniczające prawo do aborcji stany będą mogły próbować aresztować kobiety chcące przerwać ciążę w stanie, w którym to jest dozwolone.

Amerykański prezydent ostrzegał przed wprowadzeniem ogólnokrajowego zakazu aborcji i aresztowaniami kobiet w trakcie wirtualnego spotkania z demokratycznymi gubernatorami z dziewięciu stanów. - Nie sądzę, aby ludzie wierzyli, że tak się stanie. Ale tak się stanie - zaznaczył Joe Biden.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. gubernatorzy Kathy Hochul z Nowego Jorku i JB Pritzker z Illinois, którzy zezwalają na przerywanie ciąży w swoich stanach i zapowiadają ułatwienie tych zabiegów kobietom z innych stanów.

Obecnie wyjazdy poza granice stanu w celu aborcji nie są nielegalne.

Zaślepka materiału TVN24GO
Historia aborcji w USA
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Po uchyleniu przez Sąd Najwyższy USA dopuszczającego aborcję orzeczenia Roe przeciwko Wade z roku 1973, regulowanie prawa do przerywania ciąży leży w gestii władz stanowych. Niektóre już zaostrzyły, lub niemal wyeliminowały, prawo do aborcji. Inne zapowiadają, że zrobią to wkrótce.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości