TVN24 | Świat

Świetlisty Szlak terroryzował Peru. Nie żyje jego przywódca Abimael Guzman

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kab
Źródło:
BBC, Reuters

Abimael Guzman, założyciel maoistycznej partyzantki Świetlistego Szlaku, zmarł w wieku 86 lat. Były profesor filozofii, od 1992 roku odsiadywał wyrok dożywocia za terroryzm. Celem kierowanej przez niego organizacji było dokonanie zamachu stanu w Peru i przejęcie władzy.

Abimael Guzman urodził się na południowym wybrzeżu Peru w pobliżu miasta Mollendo w grudniu 1934 roku jako syn zamożnego kupca, który wychowywał go po śmierci matki. Uczęszczał do prywatnej katolickiej szkoły, a potem na uniwersytet w Arequipie, drugim co do wielkości miastem w Peru. Tam jedną ze swoich prac naukowych poświęcił niemieckiemu filozofowi Immanuelowi Kantowi.

Podczas studiów zainteresował się marksizmem. W 1962 objął posadę profesora filozofii na San Cristobal of Huamanga University w Ayacucho. W trakcie podróży do Chin w 1965 roku Guzman inspirował się komunistycznym przywódcą Mao Zedongiem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W 1969 roku, wraz z jedenastoma innymi osobami, założył jedną z najstraszliwszych partyzantek latynoamerykańskich, Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso). Nazwa była ukłonem w stronę peruwiańskiego komunisty Jose Carlosa Mariategui, który mawiał, że "marksizm-leninizm jest świetlistą ścieżką przyszłości".

Świetlisty Szlak

Niegdyś potężna maoistyczna partyzantka Świetlistego Szlaku, której przewodził Guzman, przez całe lata 80. prowadziła wojnę z władzami Peru, chcąc dokonać tam rewolucji komunistycznej. W konflikcie zginęło około 70 tysięcy osób.

Najkrwawszym atakiem przeprowadzonym przez Świetlisty Szlak był zamach bombowy na ulicy Tarata w Limie w lipcu 1992 roku. Zginęło wtedy 25 osób, a 155 zostało rannych. Wybuch zniszczył ponad 180 domów i ponad 60 samochodów.

Zamach stanowił część starań organizacji, aby przenieść działania zbrojne z peryferiów do stolicy kraju. Rezultatem okazało się jednak wzmocnienie ówczesnego prezydenta Peru Alberta Fujimoriego i wzrost poparcia dla jego walki z rebeliantami.

Abimael Guzman został schwytany przez peruwiańską policję w tym samym roku. Odsiadywał karę dożywotniego pozbawienia wolności za terroryzm. Jego aresztowanie przyczyniło się do rozbicia organizacji w znacznej mierze, jednak do dziś funkcjonują jej resztki, w formie organizacji przestępczej. Zajmują się głównie produkcją kokainy.

Guzman w lipcu zmagał się z problemami zdrowotnymi, przez co został przeniesiony z więzienia o zaostrzonym rygorze do szpitala.

Członkowie Świtlistego Szlaku, 1984 rokBettmann/Getty Images

Autor:akw/kab

Źródło: BBC, Reuters