A jednak jeszcze małpka nie zginęła

Aktualizacja:
Rokselana tonkińska jest jednym z najrzadszych gatunków zwierzą na Ziemi
Rokselana tonkińska jest jednym z najrzadszych gatunków zwierzą na Ziemiwildlifedirect.org

Nową populację niezwykle rzadkiego gatunku małp odnaleźli naukowcy w lasach północno-wschodniego Wietnamu. Małpa ta znajduje się na liście najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

Biolodzy z organizacji Fauna and Flora International ogłosili, że odkryli liczącą około 20 osobników nieznaną dotąd populację małpy z gatunku rokselana tonkińska.

Gatunek ten od wielu lat był na celowniku biologów - poszukiwaczy. Zwierze to jest na tyle rzadkie, że do niedawna jedynym świadectwem jego istnienia były wypchane osobniki w muzeum w Hanoi oraz relacje tubylców. Odkryto jest dla świata nauki w 1990 roku.

Jest nadzieja

Obecnie pojawiła się nadzieja na zwiększenie populacje rokselany. Naukowcy zauważyli bowiem trzy młode osobniki co sugeruje, że małpy się rozmnażają i zwiększają liczbę osobników.

Do tej pory uważano, że całkowita liczba tych małp, to około 250 osobników.

Trzeba działać

- To odkrycie podkreśla jak ważne jest badanie gatunków którym grozi wymarcie. Jest ciągle czas by ratować te wyjątkowe małpy ale trzeba zacząć działać teraz - powiedział Le Khac Quyet- jeden z naukowców, którzy dokonali tego niezwykłego odkrycia.

Ciekawska małpa długo nie żyje

Jako przyczynę prawie całkowitego wymarcia rokselany tonkińskiej podaje się działalność człowieka. Polowanie i intensywne wycinanie lasów w Wietnamie są głównymi powodami degradacji tego gatunku.

Ich sytuację pogarsza dodatkowo to, że... są ciekawskie. Rokselana nie ucieka na widok człowieka, co powoduje, że kłusownicy łatwo mogą je upolować.

W historii odkrycia rokselany tonkińskiej jest także polski akcent. W 1992 polski biolog Radosław Ratajszczak odkrył w Wietnamie dwa stanowiska tego gatunku.

Źródło: BBC, "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: wildlifedirect.org