Kumulacja w europejskiej loterii rozbita. Polak zgarnął 190 milionów złotych

[object Object]
Psycholog Joanna Heidtman o zwycięzcach loterii (nagranie z 19 października 2018 roku)
wideo 2/2

90 mln euro - główna nagroda w europejskiej grze liczbowej Eurojackpot trafi po połowie do Nadrenii Północnej-Westfalii i do Polski. Kumulacja osiągnęła maksymalny pułap po siedmiu tygodniach, w których nikt nie zdobył głównej wygranej.

Dokładna wygrana dla szczęśliwca z Polski w przeliczeniu na polską walutę to 193 miliony 396 tysięcy 500 złotych. Od tej kwoty trzeba będzie jeszcze zapłacić podatek.

Rekordowa wygrana padła w jednej z miejscowości powiatu piotrkowskiego w województwie łódzkim. Na razie nie podano nazwy miejscowości. Totalizator Sportowy poinformował, że zostanie ona opublikowana "dopiero wtedy, kiedy wygrana zostanie odebrana". "Nasza decyzja jest podyktowana wyłącznie troską o bezpieczeństwo posiadacza kuponu" - wskazano w sobotnim komunikacie.

Żeby wygrać, tym razem należało wytypować pięć następujących liczb podstawowych (z 50): 5-7-15-19-29 i dwie dodatkowe (z 10): 3-8.

Siedmiu zdobywców maksymalnej wygranej w historii

Od czasu założenia loterii w 2012 roku maksymalna wygrana została osiągnięta i zdobyta siedmiokrotnie.

Eurojackpot, w której bierze udział 18 europejskich krajów, jest szczególnie popularna w Niemczech, dlatego stosunkowo często właśnie nad Renem padają milionowe wygrane. W 2016 roku gracz z Badenii-Wirtembergii zdobył 90 mln euro. Wówczas była to najwyższa wygrana w historii gier liczbowych w RFN.

W 2019 r. w loterii odnotowano już dwie inne, dwie bardzo wysokie wygrane. 15 marca w Szwecji gracz wygrał 53,4 mln euro. Wcześniej, 8 lutego, 63,2 mln powędrowały do Nadrenii-Palatynatu.

Minimalna gwarantowana pula na wygrane pierwszego stopnia w Eurojackpot wynosi 10 mln euro. Maksymalna główna wygrana może osiągnąć 90 mln euro. Pojedynczy zakład Eurojackpot kosztuje 2 euro. Prawdopodobieństwo trafienia wygranej pierwszego stopnia wynosi 1:95 000 000 i jest wyższe niż w przypadku EuroMillions czy niemieckiego Lotto.

Losowania tej loterii odbywają się w każdy piątek w Helsinkach.

Na polski rynek grę Eurojackpot wprowadził we wrześniu 2017 roku Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto. Opłata za zakład wynosi 12,50 zł. Do tej pory najwyższa wypłacona w Polsce wygrana wynosiła niecałe 26,6 mln zł. Tę kwotę otrzymał w czerwcu 2018 r. gracz ze Świeradowa-Zdroju, który prawidłowo wytypował wszystkie pięć liczb podstawowych i jedną z dwóch dodatkowych.

Autor: asty/tr / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock