- Kierowca najprawdopodobniej nie potrafił wykorzystać sprzętu, którym dysponował - uważa dyrektor PKS Tychy. Zwraca on uwagę, że to najprawdopodobniej płonąca opona spowodowała wybuch pożaru autokaru.

Droga krajowa RN85, zwana też Drogą Napoleona, to miejsce, które pochłonęło już wiele ofiar. W niedzielę zginęło tam 26 Polaków. 34 lata wcześniej, 19 lutego 1973 r., dokładnie w tym samym miejscu, także w wypadku autokaru, zginęły 43 osoby.

- Konstytucja Rosji, tak jak konstytucje innych państw, umożliwia różne interpretacje w zależności od okoliczności - uważa brytyjski ambasador w Moskwie Anthony Brenton. Rosja odmówiła ekstradycji byłego agenta KGB powołując się na konstytucję.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel kategorycznie wykluczyła możliwość spełnienia żądań afgańskich talibów, odpowiedzialnych za uprowadzenie dwóch niemieckich inżynierów we wschodnim Afganistanie. Niemieckie wojska pozostaną w tym kraju.

Siódmy i ostatni tom przygód Harry'ego Pottera bije wszelkie rekordy sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. - Ta histeria przypomina pierwszą wizytę Beatlesów w USA - mówią wydawcy. Bukmacherzy zmniejszyli stawkę na to, że J.K. Rowling napisze ósmy tom, z 8/1 do 6/1.

Rząd Korei Południowej wprowadził całkowity zakaz wyjazdu swych obywateli do Afganistanu w związku z porwaniem w tym kraju 23 południowokoreańskich wolontariuszy.

Jeszcze w poniedziałek do Bułgarii mogą wrócić więzione od ośmiu lat pielęgniarki i palestyński lekarz, uznani winnymi umyślnego zarażenia wirusem HIV 438 libijskich dzieci.

Wypadek polskiego autokaru na czołówkach francuskich gazet. "Ta droga wystawia jadące nią pojazdy na sporą próbę i budzi strach nawet wśród mieszkańców Grenoble" - pisze "Le Figaro" o trasie RN85, z której autobus stoczył się do przepaści.

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zdecydowanie wygrała wybory do tureckiego parlamentu uzyskując blisko połowę głosłów. Jej szef, premier Recep Erdogan, natychmiast zadeklarował determinację w przystąpieniu do Unii Europejskiej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel kategorycznie wykluczyła możliwość spełnienia żądań talibskich porywaczy dwóch niemieckich inżynierów we wschodnim Afganistanie.

Pierwsza dama Francji Cecilia Sarkozy oraz unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner omawiały z libijskim przywódcą Muammarem Kadafim kwestię uwolnienia pięciu bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza.

Anglia i Walia walczą z katastrofalnymi powodziami. Duże obszary hrabstw Worcestershire, Gloucestershire i Warwickshire wciąż są pod wodą.

Według ostatnich doniesień w katastrofie zginęło 27 osób, a 23 osoby zostały ranne. Ranni polscy pielgrzymi, którzy ucierpieli w katastrofie pod Grenoble, trafili do trzech szpitali.

Pięć tysięcy Tajlandczyków starło się policją w trakcie demonstracji, podczas której domagali się dymisji królewskiego doradcy. Manifestanci obarczają go winą za odegranie decydującej roli w zeszłorocznym puczu wojskowym.

Afgańska policja znalazła w niedzielę zwłoki jednego z dwóch niemieckich inżynierów uprowadzonych przez talibów we wschodnim Afganistanie - podała komenda policji w prowincji Wardak. Niemiec zginął od kuli.

Osiem osób zginęło, a 24 zostały ranne w niedzielę w zderzeniu pociągu i autokaru na przejeździe kolejowym w rumuńskim Targoviste, 80 km od Bukaresztu.

W wypadku autokaru, który przewoził 51 polskich pielgrzymów koło Grenoble, we wschodniej Francji, zginęło 26 osób, 24 osoby są ranne, w tym 14 - w stanie krytycznym. Informacje o wypadku są udzielane pod warszawskim telefonem MSZ 022 523 90 09.