Siedem rzeczy, które warto wiedzieć 20 kwietnia: strajki na lotniskach, tragedia w Jemenie, powrót byłego króla

Źródło:
PAP
Strajk pracowników ochrony lotnisk w Niemczech
Strajk pracowników ochrony lotnisk w Niemczech
Reuters Archive
Strajk pracowników ochrony lotnisk w NiemczechReuters Archive

Tysiące podróżnych będzie musiało stawić czoła utrudnieniom na czterech niemieckich lotniskach w związku ze strajkiem pracowników ochrony lotnisk. W stolicy Jemenu Sanie zginęło co najmniej 78 osób, a wiele jest ciężko rannych po tym, jak w tłumie czekającym na pomoc wybuchła panika. Z kolei do Hiszpanii wrócił były król tego kraju Juan Carlos – nie zabawi tam jednak długo.

1. Tragedia w Jemenie

Co najmniej 78 osób zginęło w tłumie ogarniętym paniką w stolicy Jemenu, Sanie, a kilkadziesiąt jest ciężko rannych - poinformowały oficjalne media ruchu Huti, który kontroluje miasto.

Rzecznik kontrolowanego przez Huti ministerstwa spraw wewnętrznych poinformował, że do paniki doszło podczas dystrybucji darów charytatywnych w ostatnim dniu muzułmańskiego świętego miesiąca ramadanu.

2. Strajk na niemieckich lotniskach

Co najmniej 100 tysięcy osób będzie musiało stawić czoła utrudnieniom na czterech niemieckich lotniskach w czwartek i piątek po tym, jak związek zawodowy Verdi wezwał pracowników ochrony do strajku w związku z przeciągającymi się negocjacjami płacowymi.

Strajk pracowników ochrony lotnisk w NiemczechReuters Archive

Według stowarzyszenia lotnisk ADV strajki w czwartek i piątek na lotniskach w Dusseldorfie, Hamburgu, Kolonii- Bonn spowodują odwołanie około 700 lotów.

3. Szok po wizycie w Chinach

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock odwiedziła Pekin w zeszłym tygodniu. W trakcie wizyty apelowała do chińskich władz, by wykorzystały swój wpływ na Rosję, by ta zakończyła wojnę w Ukrainie. Zaznaczyła również, że jakakolwiek próba przejęcia przez Chiny kontroli nad Tajwanem będzie nie do przyjęcia.

W środę szefowa niemieckiego MSZ wystąpiła przed Bundestagiem, gdzie oceniła, że niektóre elementy jej podróży były "więcej niż szokujące". Nie sprecyzowała, o co dokładnie chodziło, ale niewiele wcześniej mówiła o tym, że Chiny wewnętrznie stają się bardziej represyjne, a na zewnątrz - coraz bardziej agresywne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Szokujące" elementy podróży szefowej MSZ Niemiec

4. Niemiecki biznes w Polsce

Bosch zainwestuje 1,2 miliarda złotych w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu (województwo dolnośląskie). W zakładzie niemieckiego koncernu do 2027 roku ma być zatrudnionych 500 osób - przekazała Grupa Bosch.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bosch zainwestuje w Polsce

5. Rozporządzenie w sprawie schronów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. W proponowanych przepisach określono między innymi warunki techniczne takich obiektów oraz zasady ich projektowania i budowy. Według założeń schrony i ukrycia zapewnią ochronę dla 50 procent ludności kraju.

Autorzy projektu w uzasadnieniu przypomnieli, że obecnie nie obowiązuje żaden akt prawny określający sposób zabezpieczenia i przygotowania obiektów mogących spełniać funkcję ochronną.

6. Były król wraca do Hiszpanii

Były król Hiszpanii Juan Carlos, który w 2014 roku abdykował w atmosferze skandali korupcyjnych i obyczajowych, przybył do ojczyzny na krótki urlop z emigracji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w których mieszka od sierpnia 2020 roku.

Jego pobyt Hiszpanii ma charakter prywatny, a były monarcha spędzi większość czasu na swoim jachcie, którym popłynie w organizowanych w zawodach w Galicji. Nie wiadomo, czy spotka się z synem, królem Filipem VI.

7. Antykoncepcja dla mężczyzn coraz bliżej

Naukowcy z Washington State University na łamach czasopisma "Nature Communications" poinformowali o kolejnym kroku w stronę opracowania skutecznej i odwracalnej metody antykoncepcji dla mężczyzn.

Kierowany przez prof. Jona Oatleya zespół skupił się w swojej pracy na zbadaniu specyfiki genu Arrdc5, którego wyeliminowanie pozwoliło na niemal całkowite zablokowanie zdolności do reprodukcji u samców myszy. Ustalenia te pozwoliły na rozpoczęcie prac nad lekiem, który w przyszłości mógłby być stosowany u ludzi.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive