Bosch zainwestuje 1,2 miliarda złotych w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu (województwo dolnośląskie). W zakładzie niemieckiego koncernu do 2027 roku ma być zatrudnionych 500 osób - przekazała Grupa Bosch.
Fabryka pomp ciepła powstanie w Dobromierzu w powiecie świdnickim, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Prace budowane mają rozpocząć się w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 r. Inwestor podał, że do 2027 r. w fabryce powstanie 500 miejsc pracy.
Bosch zainwestuje ponad miliard złotych w budowę fabryki
Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski.
Birte Luebbert członek zarządu Bosch Comfort Group podkreśliła, że firma zamierza umacniać swoją pozycję na rynku pomp ciepła. - Będziemy budować nową fabrykę w Dobromierzu, w sercu Europy; są tu dobre połączenia logistyczne. To jest idealny miejsce, z którego szybko możemy się dostać do rynków w Europie – powiedziała Luebbert.
Minister bez teki Michał Dworczyk podkreślił, że inwestycje w nowe technologie są szczególnie pożądane, a z budowy fabryki w Dobromierzu skorzysta cały subregion wałbrzyski.
Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podkreślił, że nowa inwestycja Boscha potwierdza, że Polska jest stabilnym, wiarygodnym i rzetelnym miejscem do inwestowania. - W zeszłym roku przekroczyliśmy barierę 3,7 miliarda euro, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne w Polsce, i liczymy na to, że ten rekord przekroczymy też w tym roku – powiedział Dytko.
Bosch inwestuje w fabryki w Polsce od 1992 r. Koncern ma swoje zakłady w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Reprezentowany jest przez cztery spółki, które tworzą Grupę Bosch w Polsce.
Fabryka w Dobromierzu będzie dziewiątym zakładem Boscha w Polsce i pierwszym, który będzie produkował pompy ciepła. W zakładach Boscha produkowany jest sprzęt AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Koncern w Polsce zatrudnia ponad 8,5 tys. pracowników.
Bosch produkuje już pompy ciepła w fabrykach w Niemczech, Portugalii i w Szwecji. Według koncernu zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku. W ciągu obecnej dekady w UE ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 mln pomp ciepła – podał Bosch.
List od premiera
Premier Mateusz Morawiecki w liście wystosowanym z okazji ogłoszenia inwestycji podkreślił, że przyczyni się ona do rozwoju regionu i skutecznej transformacji energetycznej kraju. "Zapewni też wzrost innowacyjności gospodarki" – napisał Morawiecki.
Budowa fabryki w Dobromierzu - jak wskazał szef rządu - to kolejna inwestycja Boscha, który obecny jest w Polsce od ponad trzech dekad. "Zakłady produkcyjne firmy, ośrodki badawczo-rozwojowe, centra kompetencji i usług czy wreszcie jednostki handlowe w naszym kraju zatrudniają ponad 8,5 tys. osób" – napisał premier. Dodał, że dzięki nowej inwestycji pracę znajdzie kolejnych 500 osób.
Nowa inwestycja to nie tylko szansa dla regionu wałbrzyskiego, ale też dla całego kraju - podkreślił premier. "Pod Wałbrzychem będą produkowane pompy ciepła, będące kluczowym rozwiązaniem grzewczym, wpływającym na przyśpieszenie transformacji energetycznej w całej Europie. To rozwiązanie nie tylko proekologiczne, ale proekonomiczne, które bez wątpienia przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną" - napisał premier.
Dodał, że wprowadzony przez polski rząd program zakłada znaczące dofinasowanie dla gospodarstw domowych dokonujących wymiany instalacji grzewczych starszego typu. "W myśl założeń przyjętych przez UE, pompy ciepła mają być istotnym elementem w procesie dążenia do neutralności klimatycznej i odcięcia się starego kontynentu od rosyjskich paliw" – napisał premier.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: FotograFFF / Shutterstock.com