Miliony pielgrzymów w irackiej Karbali

Do Karbali, świętego miasta szyitów w Iraku, ściągnęło dziewięć milionów pielgrzymów. Świętują na ulicach miasta i w miejscowych meczetach zakończenie święta Arbain.

Turecka armia w Iraku bezterminowo

- Nie ma żadnego ustalonego terminu zakończenia operacji armii tureckiej w północnym Iraku - poinformował specjalny wysłannik Ankary, Ahmet Davutoglu. O jak najszybsze zakończenie akcji apelują Waszyngton i Bagdad.

15 zabitych Palestyńczyków

W wyniku nocnych nalotów Izraela na Strefę Gazy zginęło czterech członków Hamasu. W ciągu ostatniej doby w walkach z izraelską armią śmierć poniosło 15 Palestyńczyków.

Człowiek-pająk zdobył "szczyt" Sao Paulo

Alain Robert - słynny francuski człowiek-pająk, może dopisać do listy zdobytych wieżowców kolejny budynek. Tym razem, nie tylko wszedł na 46-piętrowy wieżowiec w Sao Paulo, ale także z niego zszedł.

Zabieg Wałęsy przełożony

Zabieg wszczepienia rozrusznika serca Lechowi Wałęsie został przełożony na piątek - dowiaduje się TVN24. Były prezydent Lech Wałęsa przeszedł w środę wieczorem jedynie zabieg udrożnienia arterii.

Zwolnieni po 6 latach

Po sześciu latach skończył się dramat czworga kolumbijskich polityków, których przetrzymywała w dżungli lewicowa organizacja partyzancka FARC. Do uwolnienia Kolumbijczykjów przyczynił się wenezuelski prezydent Hugo Chavez.

Nie będzie nauki Holokaustu a la Sarkozy

Trzy tygodnie temu prezydent Francji Nicolas Sarkozy wystąpił z kontrowersyjnym projektem uczczenia ofiar Holokaustu: każdy kończący szkołę podstawową Francuz miałby się nauczyć na pamięć historii życia jednego dziecka-ofiary Holokaustu. Dziś prezydent wycofał się z tego pomysłu.

Policyjny samolot rozbił się w Chile

W katastrofie policyjnej Cessny 210, która rozbiła się w środę na przedmieściach stolicy Chile, Santiago zginęło sześć osób, które leciał samolotem i pięć na ziemi - poinformowały chilijskie władze.

Czechy mogą poczekać na Polskę

Przebywający z wizytą w USA premier Czech Mirek Topolanek wyraził w środę przekonanie, że Polska, podobnie jak Czechy, sfinalizuje wkrótce porozumienie z USA na temat lokalizacji tarczy antyrakietowej na swoim terytorium. Dodał, że choć Czechy są w negocjacjach "trochę przed Polską", to umowę mogą podpisać jednocześnie.

Kolumbia: zakładnicy uwolnieni po ponad 6 latach

Marksistowscy partyzanci uwolnili w środę czterech byłych członków kolumbijskiego kongresu, porwanych ponad 6 lat temu i przetrzymywanych od tego czasu w dżungli. Uwolnienie było możliwe dzięki mediacji prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza.

USA i Czechy bliskie porozumienia ws. tarczy

Prezydent USA George W. Bush i premier Czech Mirek Topolanek ocenili po spotkaniu w środę, że porozumienie w sprawie umieszczenia w Czechach radarów amerykańskiej tarczy antyrakietowej jest bliskie.

Obserwatorzy: Kreml nie pozwolił na wolne wybory

- Choć wydaje się, że Kreml wygrałby nawet w wolnych, uczciwych wyborach, nie pozwolił na nie - powiedział Andreas Gross, szef obserwatorów z ramienia Rady Europy. Zapowiedział, że zaplanowane na 2 marce wybory prezydenckie ocenione zostaną bardzo surowo.

Polacy informują o trzęsieniu na Wyspach

Najsilniejsze od prawie 25 lat trzęsienie ziemi o nawiedziło w nocy Wyspy Brytyjskie. Ziemia zatrzęsła się z siłą około 5 stopni w skali Richtera. O wydarzeniu poinformowali nas, za pośrednictwem platformy "Kontakt", nasi internauci i na gorąco podzielili się swoimi wrażeniami.

Terroryści skazani za spiskowanie

Od 5 do 14 lat spędzą za kratami islamscy radykaliści, którzy planowali wysadzić w powietrze budynek Sądu Najwyższego w Madrycie. Taki wyrok orzekł madrycki sąd.

Rosja poprze sankcje przeciw Iranowi

Ambasador Rosji przy ONZ powiedział, że Rosja poprze nowe sankcje Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Iranowi, jeśli Teheran nie skończy ze wzbogacaniem uranu.

USA do Turcji: skończcie akcje w Iraku

Sekretarz obrony USA Robert Gates powiedział, że tureckie operacje prowadzone przeciwko kurdyjskim bojownikom w północnym Iraku muszą skończyć się tak szybko, jak to tylko możliwe. Zwrócił też Turcji uwagę na konieczność podjęcia kroków niemilitarnych.

Rozmowy o tarczy nie zakończą się w tym roku?

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski nie wyklucza, że rozmów z Waszyngtonem o tarczy antyrakietowej nie uda się zakończyć za kadencji George'a W. Busha. Nowy amerykański prezydent zostanie zaprzysiężony w styczniu 2009 roku.

Miedwiediew: Kosowo źródłem plag

Źródłem plag nazwał Kosowo Dmitrij Miedwiediew, faworyt do fotela prezydenta Rosji w marcowych wyborach. Stany Zjednoczone oskarżył o podejmowanie nieodpowiedzialnych decyzji na Bałkanach.

Protest na dachu parlamentu

Grupa brytyjskich ekologów w nietypowy sposób postanowiła zaprotestować przeciwko rozbudowie londyńskiego lotniska Heathrow. Zmylili ochronę i wdrapali się na dach budynku parlamentu.

Po co Polsce Azerbejdżan?

We wtorek Lech Kaczyński przyjął w Polsce prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i zapewnił, że jego kraj jest dla Warszawy strategicznym partnerem. Dlaczego ten południowokaukaski kraj jest dla Polski tak ważny?

"Rakieta trafi w Moskwę po 11 minutach"

Rakiety, które mają być instalowane w Polsce w ramach systemu tarczy rakietowej mogą być użyte ofensywnie i byłyby najszybszym środkiem do zadania Rosji ciosu nuklearnego - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

Amerykańska tarcza antyrakietowa w Indiach?

- Przestudiujemy możliwość budowy wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej - oświadczył podczas wizyty w Indiach amerykański sekretarz obrony Robert Gates. Do tej pory Delhi taki system chciało budować samodzielnie.

Silne trzęsienie ziemi na Wyspach

W nocy z wtorku na środę doszło do najsilniejszego na Wyspach Brytyjskich od blisko 25 lat trzęsienia ziemi. Nie ma informacji o ofiarach, ani większych zniszczeniach. Wstrząsy dochodziły do 5,3 stopni w skali Richtera.

Prawie 4,5 mln ludzi bez prądu

Awaria sieci energetycznej pozbawiła w nocy z wtorku na środę prądu ponad 4,4 miliona mieszkańców Florydy. Rano w środę nadal nie było elektryczności w ponad ośmiu tysiącach miejscowości tego amerykańskiego stanu.

Prozac nie działa

Prozac, najlepiej sprzedający się środek przeciw depresji, nie ma żadnego wpływu na organizm. Tak twierdzą naukowcy, którzy przeanalizowali najnowsze wyniki badań tego leku. Prozac zażywa blisko 40 milionów osób na całym świecie.

Clinton i Obama: Rosja twarda i autorytarna

Hillary Clinton i Barack Obama stanęli naprzeciwko siebe w debacie telewizyjnej po raz ostatni przed demokratycznymi prawyborami w Ohio i Teksasie. Tym razem spierali się o politykę zagraniczną USA. Tradycyjnie już byli wobec siebie uprzejmi, chociaż nie obeszło się bez spięć.

Ukraina spłaciła gazowy dług

Długi Kijowa za rosyjski gaz zostały spłacone - poinformował pierwszy wicepremier Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Zaznaczył przy tym, że za wielomiliardowe straty odpowiedzialny jest poprzedni rząd kierowany przez Wiktora Janukowycza.

Rosyjskie wojsko w Kosowie?

Rosja chce rozmieścić na północy Kosowa ponad tysiąc żołnierzy - donosi serbski dziennik "Press". Według niego, Rosjanie rozważają poważnie możliwość wybudowania bazy wojskowej w pobliżu Kosovskiej Mitrovicy.

Forum Ekonomiczne na Ukrainie

Czy Ukraina stanie się częścią Unii Europejskiej, czy też jej wiecznym sąsiadem? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć goście II Forum Ekonomicznego Europa-Ukraina, m.in.: Wiktor Juszczenko, Zbigniew Brzeziński i Marek Belka.

Armia nie ufa Obamie

Amerykańska generalicja obawia się ewentualnej prezydentury Baracka Obamy, mającego duże szanse na nominację z ramienia Partii Demokratycznej - napisał we wtorek konserwatywny dziennik "Washington Times".