Tajlandia świętuje 80 urodziny króla

Dziesiątki tysięcy Tajlandczyków zebrały się w centrum stolicy kraju - Bangkoku, by oddać cześć panującemu od 61 lat królowi Bhumibolowi Adulyadejowi.

Polonia uczy historii telewizję FOX

Przedstawiciele Polonii Amerykańskiej zorganizowali spotkanie z przedstawicielką telewizji FOX, na którym omówili m.in. postawę Polaków podczas II Wojny Światowej. Liczyli też na przeprosiny za niewybredny żart sprzed kilku tygodni, ale się nie doczekali.

Nietypowe graffiti w Betlejem

Mają szokować, zadziwiać a przede wszystkim wzbudzać refleksję. Na ulicach Betlejem pojawiło się nietypowe graffiti przedstawiające historię narodzin Jezusa. Zamiast scen ze stajenki, pasterzy i trzech króli jest izraelski posterunek wojskowy i uzbrojeni żołnierze.

USA: stan wyjątkowy w Waszytngtonie

Huraganowe wiatry, ulewne deszcze i powódź zmusiły władze stanów Waszyngton i Oregon na Północnym-Zachodzie USA do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Służby ratunkowe poinformowały, że w wyniku kataklizmu zginęło 5 osób.

Afganistan: zamach podczas szczytu

Sześciu żołnierzy i siedmiu cywili zginęło a 12 osób zostało rannych w samobójczym ataku na wojskowy konwój w stolicy Afganistanu. Zamachowiec zdetonował samochód pułapkę w zachodniej części Kabulu.

"Nie" elektrowni pod wulkanem

Tysiąc mieszkańców Indonezji i aktywiści Greenpeace połączyli się w proteście przeciwko rządowemu planowi budowy atomowej elektrowni w pobliżu uśpionego wulkanu na wyspie Jawa. Setki osób ułożyły się w żywy wiatrak i napis "Clean Energy Now", widoczne tylko z wysokości.

Włoski świerk dla papieża

Po 140 latach życia, okazały, 27 metrowy świerk z włoskich Alp doczekał się wielkiego zaszczytu - w środę rozświetli Plac Świętego Piotra w Watykanie. Ważące prawie trzy tony świąteczne drzewo zostało wyselekcjonowane przez leśników z Parku Narodowego Włoch.

Bush poleci do Izraela?

Prezydent USA George W. Bush na początku stycznia poleci na Bliski Wschód - tak brzmi oficjalne oświadczenie wydane przez władze w Waszyngtonie. Biały Dom nie ujawnia jednak żadnych szczegółów dotyczących planowanej wizyty.

"Niech Polska nie przeciąga struny w sprawie tarczy"

- Polska potrzebuje Ameryki bardziej niż Ameryka Polski - podkreśla konserwatywny amerykański komentator, były doradca prezydenta Reagana, Doug Bandow. Przestrzega polski rząd, że "nie powinien przesadzać w domaganiu się korzyści od USA w rozmowach o umieszczeniu w Polsce tarczy antyrakietowej".

Dożywocie dla zabójcy Polaka

25-letni Thomas Blue został uznany za winnego i skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności przez sąd w Walii za zabójstwo pochodzącego z Sieradza 24-letniego Adama Michalskiego.

George Bush: powiedziałem Putinowi co myślę o wyborach

- Powiedziałem, że byliśmy szczerzy, gdy wyrażaliśmy zastrzeżenia dotyczące wyborów - stwierdził George Bush, relacjonując przebieg telefonicznej rozmowy z Władimirem Putinem. Prezydent USA poinformował, że już w poniedziałek prosił Moskwę o "wyjaśnienie wyborczych zastrzeżeń". Kreml twierdzi, że podczas rozmowy prezydentów takie słowa nie padły.

"Imigrantów należy karać metodami SS"

- W walce z przestępczością, której sprawcami są imigranci, należy stosować metody SS: karać dziesięciu z nich za każdą krzywdę wyrządzoną naszemu obywatelowi - powiedział Gorgio Bettio, polityk włoskiej Ligi Północnej. Wypowiedź wywołała oburzenie włoskich mediów i polityków.

Bush: w kwestii Iranu wszystkie opcje są na stole

- W kwestii irańskiego programu atomowego wszystkie opcje są na stole - powiedział prezydent USA George Bush dzień po tym, jak opublikowany został raport służb wywiadowczych USA, który stwierdza, że Iran prawdopodobnie nie prowadzi wojskowego programu od 2003 roku.

Pani Dalaj Lama

- Moim następcą może być kobieta - powiedział w wywiadzie dla włoskiego "Vanity Fair" Dalaj Lama XIV, duchowy i polityczny przywódca Tybetu. Już wcześniej Dalaj Lama zapowiedział, że może złamać wielowiekową tradycję demokratycznego wyboru i swojego następcę wytypować samemu.

Tusk o Rosji: Nie zamykajmy oczu na łamanie demokracji

Premier Donald Tusk powiedział, że chociaż zależy mu na lepszych relacjach Polski i całej UE z Rosją, to "nikt nie może zamykać oczu na łamanie standardów demokratycznych". Na wspólnej konferencji prasowej z szefem KE Jose Manuelem Barroso szef rządu zaznaczył, że jego zastrzeżenia do przebiegu wyborów nie zmieniają oceny ich rezultatu.

Sudan wypuścił nauczycielkę skazaną za misia Mahometa

Brytyjska nauczycielka Gillian Gibbons, która w czwartek została skazana na 15 dni więzienia, za to, że jej uczniowie dali pluszowemu misiowi na imię Mahomet, została deportowana i wróciła do Anglii. W Sudanie przed kilkoma dniami 10 tysięcy demonstrantów domagało się dla niej kary śmierci.

"Tusk to prawdziwy Europejczyk"

-Wystarczyła mi jedna minuta, by przekonać belgijskiego premiera do swojej decyzji w sprawie ratyfikacji nowego Traktatu Reformującego UE i Karty Praw Podstawowych - cieszył się Donald Tusk po spotkaniu z Guyem Verhofstadtem. Premier Belgii po tej rozmowie nie szczędził z kolei Tuskowi pochwał - To prawdziwy Europejczyk - zapewniał.

Iran nie stanowi zagrożenia?

Opublikowany wczoraj raport amerykańskiego wywiadu mówi, że Iran przerwał pracę nad bronią nuklearną już w 2003 roku! Prawdopodobnie już go nie wznowił. W swoich pierwszych relacjach dotyczących raportu agencje prasowe zwracały uwagę przede wszystkim na to, że "Iran mógłby w ciągi ośmiu lat wyprodukować bombę atomową". Teraz, kiedy dotarliśmy do jego treści wiemy jednak, że wymowa raportu jest zupełnie inna.

Chiński Kościół bliżej Watykanu?

Oficjalny, państwowy Kościół katolicki w Chinach konsekrował i powołał dwóch zaaprobowanych wcześniej przez Watykan biskupów. Może to świadczyć o poprawie stosunków Pekinu ze Stolicą Apostolską. Jednak specjaliści są sceptyczni.

FT: Rosja będzie państwem autorytarnym

Niedzielne wybory do Dumy Państwowej to nieszczęście dla Rosji; świadczą, że w przewidywalnej przyszłości będzie ona państwem autorytarnym - komentuje we wtorek w artykule prestiżowy brytyjski "Financial Times".

Artyści krytykują polityków za Darfur

Znani pisarze, m.in. nobliści Guenther Grass i J.M. Coetzee, skrytykowali europejskich i afrykańskich przywódców za to, że na nadchodzącym szczycie UE-Afryka problemy Darfuru i Zimbabwe nie będą głównymi dyskutowanymi tematami.

Przemytnik spanikował

Spanikowany przemytnik narkotyków porzucił w toalecie samolotu z Los Angeles do Sydney prawie 6 kg kokainy o wartości ponad pół miliona USD - podały we wtorek australijskie służby celne.

Nalot Izraela na Strefę Gazy

Lotnictwo izraelskie przeprowadziło w nocy z poniedziałku na wtorek atak z powietrza na bazę szkoleniową radykalnego ruchu Hamas w Strefie Gazy. Nie żyją trzy osoby, kolejnych kilka jest rannych - podali pracownicy palestyńskiego szpitala.

Iran wyrzuca ambasadora

Władze Iranu nakazały opuścić terytorium swojego kraju kanadyjskiemu ambasadorowi. To bezpośrednia reakcja na odrzucenie ich kandydata na stanowisko ambasadora w Kanadzie.

Samobójczy zamach w Afganistanie

W stolicy Afganistanu Kabulu nieznany sprawca zaatakował we wtorek rano konwój zagranicznych pojazdów, wysadzając się w powietrze w jego pobliżu - poinformowali przedstawiciele władz afganistańskich.

Bośnia bliżej Unii

Unia Europejska parafuje dziś umowę o stowarzyszeniu z Bośnią i Hercegowiną - zapowiedział komisarz ds. rozszerzenia UE Olli Rehn. To pierwszy krok tego kraju na drodze do pełnego członkostwa we wspólnocie. Bośniackie władze zgodziły się na długo odkładane reformy.

USA osamotnione w sprzeciwie wobec Kioto

Australia ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Premier nowego rządu Kevin Rudd ogłosił ratyfikowanie przez kraj protokołu z Kioto, dotyczącego ograniczenia zmian klimatu. To policzek wymierzony USA.

Pomóżcie biednym walczyć z ociepleniem klimatu

"Obecnie bogate kraje pomagają biednym przystosować się do zmian klimatycznych, przeznaczając na to 67 mln dolarów" - napisano w raporcie organizacji humanitarnej Oxfam. To mniej niż Amerykanie wydają co miesiąc na krem do opalania.

Prezydent: Rosjanie chcą poczucia potęgi

- Koń jaki jest, każdy widzi. Krótko mówiąc: Rosja jest na drodze, którą widać już od kilku lat w sposób bardzo jasny - skomentował wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Rosji prezydent Lech Kaczyński.