Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 12 maja. Statek z bronią i oskarżenia, Blanka w finale, Trump się odwołał

Źródło:
PAP

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odniósł się do sprawy szczątków rakiety, znalezionych pod koniec kwietnia w lesie pod Bydgoszczą. W Turcji na trzy dni przed wyborami dochodzi do zmian na scenie politycznej. Z kolei w Wielkiej Brytanii polska piosenkarka Blanka zakwalifikowała się do finału Eurowizji. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Mariusz Błaszczak o rakiecie pod Bydgoszczą

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odniósł się w czwartek do sprawy szczątków rakiety, znalezionych pod koniec kwietnia w lesie pod Bydgoszczą. Oświadczył między innymi, że "ustalenia kontroli wskazują, że procedury i mechanizmy reagowania (...) zadziałały prawidłowo do poziomu Dowódcy Operacyjnego".

Błaszczak mówił, że "zgodnie z ustaleniami kontroli Dowódca Operacyjny zaniechał swoich instrukcyjnych obowiązków, nie informując mnie o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej, ani nie informując Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i innych przewidzianych w procedurach służb". Dowódcą tym jest generał broni Tomasz Piotrowski.

CZYTAJ TEŻ: "Nie wierzę, że dowódca operacyjny nie powiadomił swoich przełożonych o tym, co się dzieje"

CZYTAJ WIĘCEJ: Co mówiono i co robiono. Kalendarium wydarzeń w sprawie obiektu pod Bydgoszczą

Całe wystąpienie Mariusza Błaszczaka w sprawie obiektu znalezionego pod Bydgoszczą
Całe wystąpienie Mariusza Błaszczaka w sprawie obiektu znalezionego pod BydgoszcząTVN24

2. USA oskarżyły RPA o dostarczanie broni Rosji

Podczas spotkania z dziennikarzami w Pretorii ambasador USA Reuben Brigety powiedział, że jeden z transportów broni został zrealizowany przez RPA w grudniu, kiedy statek "Lady R" zawinął do bazy marynarki wojennej leżącej na południowym wybrzeżu w rejonie Kapsztadu i cumował tam przez trzy dni.

USA są pewne - powiedział ambasador - że po załadunku broni i amunicji statek ruszył w powrotny rejs do Rosji. W tym czasie do ministra obrony RPA zostało skierowane w tej sprawie pismo, jednak odpowiedzią - stwierdził ambasador - była gwałtowna krytyka relacji Stanów Zjednoczonych z Afryką.

3. Blanka w finale Eurowizji

Reprezentantka Polski Blanka zakwalifikowała się do sobotniego finału tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. W sobotę wystąpi podczas koncertu finałowego w hali Liverpool Arena.

W sobotnim finale wystąpi 26 wykonawców - dwudziestu, którzy zakwalifikowali się z dwóch koncertów półfinałowych oraz reprezentanci Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz zeszłorocznego zwycięzcy, Ukrainy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Blanka w finale Eurowizji

4. Lider tureckiej opozycji oskarża Rosję

Kemal Kilicdaroglu, kandydat na prezydenta większości tureckiej opozycji i lider przedwyborczych sondaży, oskarżył Rosję o ingerowanie w przebieg kampanii przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

"Drodzy rosyjscy przyjaciele, stoicie za tymi montażami, treściami deep fake, nagraniami, które opublikowano wczoraj. Jeśli chcecie naszej przyjaźni po niedzielnych wyborach, łapy precz od naszego państwa. My nadal opowiadamy się za współpracą i przyjaźnią" - napisał Kilicdaroglu na Twitterze, po turecku i rosyjsku. Polityk komentował w ten sposób rzekome seks-taśmy, które doprowadziły do czwartkowej rezygnacji z udziału w wyborach prezydenckich jednego z kandydatów Muharrema Incego.

5. Imran Khan opuszcza areszt

Sąd Najwyższy Pakistanu uchylił w czwartek decyzję o aresztowaniu byłego premiera tego kraju Imrana Khana.

Aresztowanie Khana wywołało protesty w całym kraju. Demonstrujący wdarli się do obiektów wojskowych i podpalili budynki państwowe oraz radiowozy w różnych miastach. W wyniku protestów zginęło co najmniej pięć osób, a policja zatrzymała ponad 1650 demonstrantów w samej prowincji Pendżab, z której pochodzi Khan.

6. Trump odwołał od wyroku

Donald Trump złożył apelację od wyroku skazującego go na pięć milionów odszkodowania za zniesławienie i wykorzystanie seksualne pisarki i dziennikarki E. Jean Carroll.

W imieniu byłego prezydenta USA prawnicy odwołali się od decyzji federalnej ławy przysięgłych na Manhattanie, która jednocześnie odrzuciła oskarżenie kobiety o gwałt.

Autorka/Autor:asty, pp/kab

Źródło: PAP