Rumunia chce zalegalizować kazirodztwo

W ramach zmian w kodeksie karnym rumuńskie ministerstwo sprawiedliwości rozważa depenalizację dobrowolnych stosunków kazirodczych między osobami dorosłymi. We Francji, Hiszpanii i Portugalii stosunki takie od dawna nie podlegają karze.

Amerykanin w Moskwie

Dokąd pojedzie z pierwszą zagraniczną wizytą prezydent USA? Były szef amerykańskiej dyplomacji Henry Kissinger nie wykluczył, że nowy prezydent USA Barack Obama w najbliższych miesiącach odwiedzi Rosję.

Polecą w kosmos na GPS

Załoga promu Discovery, który od początku tygodnia cumuje przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wyszła w sobotę na drugi z trzech przewidzianych podczas tej misji spacerów kosmicznych. Astronauci zainstalowali antenę GPS, dzięki której kolejne statki będą mieć ułatwioną nawigację.

Autokar jechał jak po lodowisku

Intensywne opady śniegu, potężne zaspy, nieprzejezdne drogi to wszystko niespodziewanie sparaliżowało Kosowo. W sobotę opady śniegu przyczyniły się do wypadku autokaru. Choć zdarzenie wyglądało na bardzo niebezpieczne, żaden z pasażerów nie odniósł poważnych obrażeń.

Kościół nie wszystkie aborcje potępia

- Stolica Apostolska nie potępia aborcji terapeutycznej, gdy leczenie matki może prowadzić do śmierci dziecka - oświadczył w Luandzie rzecznik Watykanu. Wypowiedź księdza Federico Lombardi miała być odpowiedzią na ostatnie doniesienia prasowe sugerujące, że papież Benedykt XVI odrzucił możliwość dokonywania aborcji pośredniej.

Słowacy nie wybrali głowy państwa

Podczas sobotniego głosowania nasi południowi sąsiedzi nie wybrali nowego prezydenta. Już wiadomo, że w drugiej turze wyborów zaplanowanej na 4 kwietnia zmierzą się urzędujący prezydent Ivan Gaszparovicz, który cieszy się poparciem premiera Roberta Fico, oraz kandydatka opozycji Iveta Radiczova.

Tarcza jeszcze nie przepadła

Moskwa wciąż nie otrzymała od Waszyngtonu odpowiedzi na swoje propozycje, dotyczące współpracy w sferze obrony przeciwrakietowej - poinformował rzecznik premiera Rosji Władimira Putina. A to znaczy - wbrew wcześniejszym pogłoskom, jakoby nowa administracja USA odpuściła sprawę tarczy antyrakietowej - iż jeszcze nic nie jest przesądzone. Jednak - jak oświadczył Dmitrij Pieskow - Rosja nie ma wątpliwości, że możliwy jest kompromis ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach bezpieczeństwa strategicznego - w tym w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej.

Czechosłowacki agent w sercu Austrii

Socjaldemokratyczny burmistrz Wiednia z lat 1984-94 Helmut Zilk, który zmarł w październiku 2008 roku, był agentem komunistycznej Czechosłowacji - poinformował w sobotnim numerze austriacki tygodnik "Profil". Tymczasem austriackie MSW oświadczyło, że nie ma dokumentów potwierdzających to oskarżenie.

Chcieli spotkać się z papieżem. Zginęli

Tragicznie zakończyła się próba wejścia na spotkanie z papieżem Benedyktem XVI w Angoli. Młoda kobieta i mężczyzna zginęli stratowani przez tysiące przepychających się osób. Rannych zostało co najmniej 8 ludzi.

Koniec marzeń Sikorskiego

Stany Zjednoczone poparły kandydaturę duńskiego premiera Andersa Fogh Rasmussena na przyszłego sekretarza generalnego NATO - ujawniły w sobotę amerykańskie źródła dyplomatyczne. Zmniejsza to znacznie szanse na objęcie tego stanowiska przez szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego. Pojawiły się już pierwsze komentarze polskich polityków: - Dla Amerykanów to polityk wygodny, bo proamerykański - ocenił na antenie TVN24 Jan Maria Rokita.

"Założę się, że zostaniesz zgwałcona"

W izraelskim wojsku nastała moda noszenie koszulek z antypalestyńskimi nadrukami. Kontrowersyjne napisy i obrazki na t-shirtach nawiązują do ostatniej ofensywy w Strefie Gazy - poinformował na swojej stronie internetowej izraelski dziennik "Haaretz".

400 wrogów NATO zatrzymanych

Pół tysiąca pacyfistów manifestowałow sobotę w Brukseli przeciw NATO. Demonstranci próbowali wedrzeć się do siedziby Sojuszu. Większość - bo aż ponad czterysta osób zostało zatrzymanych przez policję.

Alarm w samolocie następcy tronu

Na pokładzie samolotu linii SAS, lecącego z Kopenhagi do Chicago, podłożono bombę - informację o tej treści przekazał pewien mężczyzna. Maszyną tą mieli udać się za ocean duński następca tronu Frederik z małżonką Mary. Informator został aresztowany.

Toksyczna chmura nad Dunkierką

Przez prawie całą sobotę 80 tysięcy mieszkańców Dunkierki, na północy Francji, nie opuszczało swych domów. Nad miastem unosiła się bowiem niebezpieczna dla zdrowia, toksyczna chmura siarkowa, która powstała po wybuchu pożaru w pobliskiej fabryce.

Putin w sercu Brigitte Bardot

Władimira Putina musi rozpierać duma. - Panie premierze, pozostanie pan prezydentem mojego serca - takie zdanie znalazło się w liście słynnej francuskiej gwiazdy Brigitte Bardot do rosyjskiego premiera.

Zamachowiec mierzył w policjantów

Co najmniej sześć osób - piątka cywilów i policjant - zginęło w sobotę w ataku zamachowca-samobójcy na wschodzie Afganistanu - poinformowały oficjalne źródła afgańskie.

Neapol przeciwko gangom

Około 150 tys. osób uczestniczyło w demonstracji w Neapolu, którą zorganizowano w ramach obchodzonego już po raz czternasty Dnia Pamięci o Ofiarach Mafii.

Krytyka "haniebnej" postawy Polski

"Haniebnym rozdziałem" w polityce Niemiec i Polski nazwał szef bawarskiej CSU postawę tych krajów ws. szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach. Horst Seehofer skrytykował sprzeciw wobec powołania Steinbach do władz fundacji upamiętniającej wypędzenia.

Obama kopie ogródek

Obamowie wolą swoje - warzywa, które będą uprawiać tuż obok Białego Domu. Pierwsza para USA zamieniła część trawnika przy swojej nowej rezydencji na ogródek warzywny.

Zaprzysiężenie w cieniu armii i bojkotu

34-letni Andry Rajoelina, desygnowany przez dowództwo zbuntowanej armii, został zaprzysiężony na prezydenta Madagaskaru. Ceremonia odbyła się na stadionie w stolicy Madagaskaru Antananarywie, ale bez zachodniego korpusu dyplomatycznego. Czy to koniec trwającego od kilku miesięcy chaosu w kraju?

Uderzył ogonem, zagroził 200 osobom

Airbus A340 z 225 osobami na pokładzie zmuszony był do awaryjnego lądowania na lotnisku w Melbourne po tym, gdy podczas startu uderzył ogonem o pas lotniska.

Na początek beatyfikacja Jana Pawła II

Jan Paweł II najpierw będzie beatyfikowany, a dopiero później kanonizowany - przypuszcza były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych arcybiskup Edward Nowak.

Premier usunie przeszkodę - siebie

Premier Węgier Ferenc Gyurcsany ogłosił w sobotę swą dymisję oraz opowiedział się za powołaniem nowego rządu z nowym premierem - podają budapeszteńskie media. Jego odejścia ma ułatwić nowemu rządowi przeprowadzenie reform i cięć budżetowych.

Korea zamyka niebo

W związku z wystrzeleniem rakiety z "satelitą" telekomunikacyjnym, Korea Północna w pierwszych dniach kwietnia zamknie całkowicie swoje niebo. Oznacza to, że dwa korytarze powietrzne przebiegające nad jej terytorium nie będą wtedy dostępne.

Iran do USA: Wy się zmienicie, my się zmienimy

Dopóki nie będzie zmiany amerykańskiego stanowiska ws. Iranu, nie zmieni się zachowanie Teheranu - zakomunikował duchowy przywódca Irańczyków ajatollah Ali Chamenei. To odpowiedź na wczorajsze posłanie prezydenta Baracka Obamy.

Przybywa Hawajów

Opuszczone budynki miasta Kalapana są od ponad 20 lat milczącymi świadkami erupcji wulkanu. Lawa, która wypędziła ludzi, nie tylko rujnuje, ale także tworzy nowy ląd w oceanie.

Słowacy wybierają prezydenta

Słowacy w sobotę ruszyli do urn. Nasi południowi sąsiedzi wybiorą nowego prezydenta, którym według sondaży może zostać... obecna głowa państwa.

Nacisnęli guzik i panele rozłożyły się w kosmosie

Astronauci rozłożyli ostatnią z czterech par paneli baterii słonecznych o rozpiętości ponad 70 metrów. To oznacza, że budowa systemu energetycznego stacji dobiegła końca. Można teraz zwiększyć załogę do 6 osób.