Jeden człowiek, czternaście psów, a przed nimi 1000 km arktycznej tundry do pokonania. W pokrytej śniegiem bezkresnej krainie liczy się tylko zaufanie pomiędzy psami i człowiekiem. I ich zjednoczenie w osiągnięciu jednego celu - mety wyścigu Finnmarkslopet.
Pomimo pojawienia się nowoczesnych środków transportu, wyścigi psich zaprzęgów zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Co roku biorą w nich udział tysiące osób i kilkanaście razy więcej psów.
W tej chwili Finnmarkslopet to największe wydarzenie roku. W świecie maszerskim ukończenie wyścigu to gigantyczny sukces, a najlepsi zawodnicy są traktowani jak żywe legendy. Mają nie tylko uznanie wśród osób zajmujących się tym sportem ale także w mediach.
Finnmarksløpet
Fiński wyścig Finnmarkslopet jest najdalej na północy organizowanym wyścigiem psów zaprzęgowych. Już od 30 lat każdego roku niezmiennie zaczyna się w sobotę dziesiątego tygodnia roku w centrum miasteczka Alta. W tym roku odbył się w terminie od piątego do 14 marca.
Zaprzęgi dzielą się na dwie klasy: ośmiu i czternastu psów. Zespoły złożone z ośmiu psów zaczynają wyścig w centrum Alty, następnie przemierzają 500 kilometrową trasę na zachodzie regionu Finnmark i wracają w poniedziałkowy wieczór, o ile pozwolą na to warunki pogodowe. Większe zaprzęgi biegną 1000 kilometrową trasą przez wschodni Finnmark i Kirkenes. Powrót planuje się na czwartek lub piątek. Niestety warunki panujące na dłuższej trasie mogą jeszcze bardziej wpływać na jej przebieg. I właśnie z powodu swojej nieprzewidywalności wyścig ten jest jednym z najpopularniejszych na świecie.
Każdy, kto zdecyduje się wziąć udział w wydarzeniu jako widz, będzie świadkiem nie tylko pięknego sportu, ale także niesamowitej współpracy pomiędzy naturą, ludźmi i psami. Tłem do spektaklu będzie zachwycająca przyroda i kultura regionu Finnmark. Trasy biegną przez rejon górzysty i tundrowy, zamieszkały przez Samów hodujących renifery. Dlatego też ogromne stada reniferów czy też zorze polarne są naturalnymi dodatkowymi atrakcjami wyścigu.
Braterstwo człowieka i psa
To maszer jest odpowiedzialny za przebieg i trasę wyścigu. Jednak nie chodzi o to, by być pierwszym na mecie. Chodzi o czas spędzony razem z psami, wspólną pracę i frajdę, a także bezgraniczne zaufanie i zgodność człowieka i psów.
- Zawsze psy muszą być dla maszera najważniejsze. Nigdy nie może on robić niczego, co mogłoby im zaszkodzić - mówi Krzysztof Nowakowski, uczestnik wyścigu. - Ja zawsze stawiam swoje psy na pierwszym miejscu. Pracuję od trzech lat z fantastycznym zespołem Alaskan Husky. Poziom ich motywacji przerasta wszystko z czym spotkałem się wcześniej. Im zawsze się chce pójść na trening, zawsze wykazują do niego wielki entuzjazm. I zawsze dają z siebie wszystko. Do tego mają nieprawdopodobne możliwości fizyczne, które w połączeniu z fantastyczną psychiką, czynią z nich biegaczy doskonałych. -To psy wyjątkowe i cudowne. To prawdziwy zaszczyt móc na co dzień obcować i pracować z tak wspaniałymi sportowcami - dodaje Nowakowski.
Psy zaprzęgowe
Husky, malamuty, samojedy, akita, greystery i eurodogi to grupa psów rasowych i mieszańców, które hodowano ze względu na znaczą odporność na surowe warunki. Wykorzystywano je do transportu pasażerów i przesyłek pocztowych w obszarach Arktyki i Antarktyki. Zanim pojawiły się skutery śnieżne, w obszarach wiejskich Kanady, na Alaski i Grenlandii psie zaprzęgi były nieodłącznym elementem życia. A w wielu miejscach są podstawowym środkiem transportu do dziś. W dzisiejszych czasach rasy zaprzęgowe hoduje się również w celach wystawowych oraz "na kolanka" jako domowe przytulanki.
Na tych magicznych zdjęciach para syberyjskich husky bawi się na powierzchni zamarzniętego jeziora w północnym Murmańsku. Tafla jeziora zaczyna topnieć, pokrywając lód cienką warstwą wody, powodując wrażenie, że psy chodzą po wodzie.
Psi bohaterowie
Ludzie wielokrotnie zawdzięczali życie swoim psom, które dostarczały leki na czas, ratując całe miasteczka przed chorobami. Słynnym przykładem jest tu historia miasta Nome na Alasce uratowanego przed epidemią w 1925 roku przez psy wiozące surowicę. Niektóre psy stały się bohaterami. Stawiano im pomniki, które szybko stawały się turystyczną atrakcją, a także pisano o nich książki i historyjki obrazkowe dla dzieci. Jednak ludzie często zapominają o tym jak wiele zawdzięczają psom, które tak często są poniewierane, traktowane z ogromnym okrucieństwem. A tymczasem każdy może się przekonać na własne oczy, co potrafią osiągnąć te cudowne psy - najwierniejsi towarzysze człowieka, zasługujące na szacunek i oddanie z naszej strony.
Autor: ab/rp / Źródło: finnmarkslopet.no, xpedia.pl, polakpotrafi.pl
Źródło zdjęcia głównego: vk.com / Fox Grom