Aż 944 razy od 31 marca 2014 r. do 31 marca 2015 r. Rosjanie i Chińczycy poderwali japońskie myśliwce, zbliżając się niebezpiecznie blisko przestrzeni powietrznej Japonii. To największa liczba od 30 lat - poinformowały Japońskie Siły Samoobrony, dodając, że nigdy w historii, poza rokiem 1984 r., Japończycy nie byli tak męczeni przez sąsiadów.
W ciągu ostatniego roku japońskie siły powietrzne wylatywały średnio prawie trzy razy dziennie, by śledzić lub przechwytywać loty chińskich i rosyjskich samolotów. Tylko w 1984 r. takich lotów było 945 - o jeden więcej niż w okresie od końca marca ub. roku do 31 marca tego roku, a dane dotyczące pojawiania się wrogich samolotów u granic Japonii są prowadzone od 1958 roku.
Chiny i Rosja męczą Japonię
Rzecznik Sił Samoobrony poinformował w środę w Tokio, że Rosjanie i Chińczycy wykonali w ostatnim okresie "o 10 proc. więcej lotów, niż w poprzednim".
Znacznie częściej denerwować Japończyków udaje się Rosjanom, którzy nadlatują z północy, nad wyspę Hokkaido oraz nad cztery wyspy archipelagu Kuryli, do którego w całości roszczą sobie Moskwa i Tokio. Na niebie pojawiają się tam z reguły bombowce i samoloty zwiadowcze.
Chińczycy najczęściej nadlatują nad wyspy nazywane przez Japończyków Senkaku, a przez Pekin - Diaoyu. Ich aktywność ogranicza się do przestrzeni powietrznej nad Morzem Wschodniochińskim.
Japończycy się zbroją
Agencja Reutera zwraca uwagę na to, że Japonia postanowiła już kilka lat temu zwiększyć wydatki na modernizację i powiększenie marynarki wojennej, a przede wszystkim jej floty powietrznej. Najpierw jako cel rządowi w Tokio przyświecało przeciwstawienie się Chińczykom, ale od momentu aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję, również Moskwa zaczęła straszyć swego sąsiada.
Japończycy decydują obecnie o losie kilku przetargów, głównie na zakup myśliwców bojowych F-35, samolotów patrolowych dalekiego zasięgu, samolotów pionowego startu Bell-Boeing V-22 Osprey, a także śmigłowcowców podobnych np. do francuskich mistrali.
Autor: adso\mtom / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: US Air Force