Picasso na Harvardzie

Jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w Ameryce doczekała się właśnie największej w swej historii donacji. W sumie darczyńca przekazał uczelni 31 dzieł sztuki, w tym trzy obrazy Pabla Picassa. A donatorką jest absolwentnka uczelni Emili Rauh Pulitzer - wdowa po magnacie prasowym Josephie Pulitzerze Juniorze.

Polak zginął w wypadku przy budowie tunelu

43-letni robotnik narodowości polskiej zginął w hiszpańskiej Katalonii, podczas robót przy budowie tunelu dla potrzeb linii kolejowej dużej prędkości (AVE) - poinformowała w piątek lokalna policja Mossos d'Esquadra.

Ambasadorzy wracają do Iraku

Ambasadorzy państw arabskich znów w Bagdadzie - informuje agencja ITAR-TASS. W czwartek pracę rozpoczęli ambasadorzy Bahrajnu, Jordanii i Syrii. W przyszłym tygodniu do Iraku przyjedzie ambasador Kuwejtu. Wcześniej swojego przedstawiciela przysłały Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Rehabilitacja ofiar Katynia? Jest nadzieja

Prezydium Moskiewskiego Sądu Miejskiego zobowiązało Sąd Rejonowy w Moskwie do merytorycznego rozpatrzenia wniosku o rehabilitację ofiar zamordowanych w Katyniu. To pierwsze zwycięstwo organizacji Memoriał w tej sprawie, a decyzja sądu może przerwać trwający od dawna impas.

Islandii i Iranu nie będzie w Radzie Bezpieczeństwa

W piątek w Waszyngtonie wybrano pięć nowych państw do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Japonia, Turcja, Austria, Meksyk i Uganda w latach 2009-2010 zasiądą w niej jako niestali członkowie. Co ciekawe, w tegorocznym głosowaniu odrzucono kandydatury Iranu i Islandii.

Lodołamaczom w Arktyce dziękujemy

Po raz pierwszy naukowej ekspedycji arktycznej udało się przepłynąć bez łamania lodu Przejściem Północno-Zachodnim od strony Ameryki i Przejściem Północno-Wschodnim po stronie Rosji - podał w piątek niemiecki Instytut Alfreda Wegenera, zajmujący się badaniami polarnymi.

Bez wiz do USA wszyscy, tylko nie Polacy

Obywatele siedmiu państw nie będą już musieli starać się o wizy do USA. Na liście, ogłoszonej w piątek przez prezydenta George'a W. Busha, po raz kolejny nie ma Polaków. Z takiego przywileju będą za to mogli korzystać między innymi nasi sąsiedzi.

Bilet do raju

"Na Irakijczyków przypadło 12 proc. wszystkich wniosków azylowych, złożonych w świecie uprzemysłowionym w pierwszej połowie bieżącego roku" - powiedział Ron Redmond, przedstawiciel rezydującego w Genewie UNHCR. Drugie miejsce zajmują Rosjanie.

Przekupili dyktatora

Winston Churchill w obawie, by Hiszpania nie przystąpiła do wojny po stronie Hitlera, posłużył się pewnym bankierem, aby przekupić frankistowskich generałów i odwieść gen. Francisco Franco od tego zamiaru.

Rosyjskie "nie" dla UE

Rosja nie zamierza przystąpić do Unii Europejskiej - poinformował w Brukseli rosyjski ambasador przy Unii Władimir Czyżow i podziękował za zaproszenie premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu.

"Putin nadzieją muzułmańskiego świata"

Prorosyjski prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow, otworzył w piątek w Groznym największy - jak się podkreśla - meczet w Europie. Podczas ceremonii nazwał obecnego tam premiera Rosji Władimira Putina ""nadzieją i wsparciem dla całego muzułmańskiego świata".

Dobre stosunki z Rosją? Nie dla Polaków

Tylko co dwudziesty Polak uważa, że stosunki polsko-rosyjskie są dobre. Aż 56 proc. ankietowanych uważa je za złe. Prawie tyle samo badanych (51 proc.) twierdzi, że Polska zajęła słuszne stanowisko wobec konfliktu rosyjsko-gruzińskiego - wynika z sondażu CBOS. Widać w badaniu wyraźne progruzińskie nastawienie Polaków.

Abchazja i Osetia bliżej ZBiR

Związek Białorusi i Rosji dopuścił parlamenty Abchazji i Osetii Południowej jako stałych obserwatorów w Zgromadzeniu Parlamentarnym Związku Białorusi i Rosji (ZP ZBiR). Władze w Mińsku w dalszym ciągu opierają się naleganiom Moskwy i nie uznają separatystów z Abchazji i Osetii Południowej. Mińsk zgodził się jednak, by parlamentarzyści z tych republik zasiedli jako obserwatorzy w nic nie znaczącym Zgromadzeniu Parlamentarnym Związku Białorusi i Rosji.

Obcięła głowę gwałcicielowi

Hinduska wieśniaczka w północnych Indiach, broniąc się przed gwałtem, odcięła napastnikowi głowę sierpem. Potem obnosiła ją po całej okolicy.

Podróbki YouTube'a zarażają wirusami

Nawet dziecko wie, że pobieranie nieznanych plików jest bardzo niebezpieczne. Ale co zrobić, gdy szkodliwymi programami zaraża nasza ulubiona witryna? W Internecie pojawiło się ostatnio wiele podrobionych stron YouTube. Internauci z nich korzystają, a hakerzy zacierają ręce i instalują niebezpieczne oprogramowanie na komputerach nieświadomych użytkowników.

Saakaszwili: nie jesteśmy amerykańskim satelitą

- Nawet jeśli w dłuższej perspektywie Ameryka jest ważnym sojusznikiem, to przede wszystkim jesteśmy krajem europejskim, a nie jakimś amerykańskim satelitą - powiedział francuskiemu "Le Figaro" prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.

Rosja przegrała z British Council

W trwających już prawie rok potyczkach między rosyjskimi władzami a organizacją British Council, mały sukces odnieśli Brytyjczycy. BC dalej jednak nie odwiesiła działalności w Rosji.

Polsko-włoska rebelia na szczycie

Ambitne plany zmniejszające emisję CO2 padły ofiarą globalnego kryzysu i "rebelii krajów zza żelaznej kurtyny" pod przewodnictwem Polski i Włoch - pisze brytyjska prasa po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej.

Obama i McCain na kolacji z arcybiskupem

Zaledwie dzień po zażartej walce na argumenty podczas debaty prezydenckiej, John McCain i Barack Obama zasiedli zgodnie przy jednym stole. Okazją była charytatywna kolacja organizowana przez nowojorskich katolików.

Chińczycy trzymają z Iranem

Teheran nic nie robi sobie z gróźb i próśb Zachodu, i nie wstrzymuje swojego programu atomowego. Nic dziwnego, skoro ma za sobą potężnego sojusznika, ujawniły amerykańskie koła dyplomatyczne.

Benedykt XVI wzruszony filmem o Janie Pawle II

- Nam, którzy znaliśmy Jana Pawła II, film daje możność przeżycia na nowo ze wzruszeniem niektórych chwil z jego życia - stwierdził Benedykt XVI po obejrzeniu "Świadectwa". Nakręcony na podstawie wspomnień kardynała Stanisława Dziwisza film miał swoją prapremierę w Watykanie.

Policjanci strzelali do policjantów

Co najmniej 13 policjantów zostało postrzelonych i pobitych przez swoich kolegów po fachu w brazylijskim Sao Paulo. Ranni protestowali przeciwko niskim płacom, bijący i strzelający chronili budynek władz przed ich gniewem.

Polska dała się oszukać

Polska dała się rozegrać Łukaszence. Prawdopodobnie kryzys wokół ZPB został przez niego sprowokowany, by zamrozić stosunki z Warszawą, przedstawić Polskę jako wroga, państwo nieprzyjazne Białorusi, obudzić dawne resentymenty, np. niechęć prawosławnych wobec katolików i niechęć Białorusinów wobec Zachodu. Było to Łukaszence potrzebne, bo w 2005 r. obawiał się, że po pomarańczowej rewolucji na Ukrainie (rok wcześniej) następny może być Mińsk.

Kuchnia dobrem narodowym

Dwudziestu najbardziej znanych francuskich szefów kuchni i smakosze chcą aby francuska kuchnia trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego wydali wystawne przyjęcie dla deputowanych Zgromadzenia Narodowego, po to by "przez żołądek" zabiegać o ich poparcie dla tego pomysłu.

And the winner is...Obama

Na niecałe trzy tygodnie przed wyborami w USA, prezydencka debata miała być ostatnią szansą dla republikańskiego kandydata na odwrócenie niekorzystnych trendów. Czy senator John McCain wykorzystał tę możliwość? Sondaże są zgodne, że nie.

Meczet pomimo protestów

We wschodniej dzielnicy Berlina uroczyście otwarto w czwartek meczet. To pierwsza islamska świątynia na terenie dawnego NRD. Uroczystość odbyła się jednak pod policyjną ochroną z powodu protestów około 150 przeciwników powstania meczetu.

Niemcy chcą mieć swoich bohaterów

Czy przeszło 60 lat po wojnie i wobec zaangażowania niemieckich sił zbrojnych w misjach wojennych za granicą Niemcy mają prawo, by znów mieć swych bohaterów? - na pytanie to próbowali odpowiedzieć uczestnicy czwartkowej konferencji w Berlinie.

Francja skazana za nieludzkie traktowanie

Europejski Trybunał Praw Człowieka skazał w czwartek Francję za "nieludzkie i poniżające traktowanie" chorego psychicznie więźnia, który popełnił samobójstwo. Trybunał podkreślił, że państwo francuskie nie zapewniło więzionemu "prawa do życia".

50 mld dolarów na dozbrojenie armii

Rosja planuje wydać w przyszłym roku 50 mld dolarów na broń i ciężkie uzbrojenie swojej armii, bez względu na rosnące ryzyko gospodarcze - powiedział rosyjski wicepremier i minister obrony Siergiej Iwanow, po spotkaniu na wezwanie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.