Obama zdobywa poparcie Chicago Tribune

Wielki dziennik amerykański - "Chicago Tribune" - poparł demokratycznego kandydata na prezydenta Baracka Obamę, idąc w ślady "The Washington Post" i "Los Angeles Times".

Pius XII nie trafi na ołtarze

Watykan potwierdza: papież Benedykt XVI nie podpisze beatyfikacji swojego poprzednika Piusa XII. Powód? Papież chce mieć dobre stosunki z Żydami.

Tysiące Austriaków opłakiwały Haidera

Tysiące Austriaków, w tym prezydent Heinz Fisher oraz syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego - Saif al-Islam pożegnali w sobotę Joerga Haidera, szefa rządu austriackiej Karyntii. Prawicowy polityk zginął 11 października, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu.

Indianie giną od policyjnych kul

Już czwarty dzień trwają starcia między policją a kolumbijskimi Indianami. Ci drudzy twierdzą, że policja z rozmysłem zabija liderów ich ruchu. W ostatnich miesiącach do walk Indian z policją dochodziło wielokrotnie.

Pacyfikacja marszu na rzecz UPA

Ponad 100 osób zostało zatrzymanych podczas starcia milicji z uczestnikami marszu na rzecz uznania zasług Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w walkach II wojny światowej. Kto ponosi winę? Nawet nacjonaliści odżegnują się od demonstracji.

Krwawe starcia w Inguszetii

Rosyjskie siły rozpoczęły operację wojskową w Inguszetii - najbiedniejszej i najbardziej - obok Czeczenii - niespokojnej republice. To odpowiedź na wcześniejszy atak rebeliantów, którzy mieli ostrzelać z granatników przeciwpancernych i broni automatycznej konwój rosyjski. Rebelianci mówią o kilkudziesięciu zabitych żołnierzach, ale rosyjskie władze tego nie potwierdzają.

130 chłopców uniknie kary śmierci?

Co najmniej 130 młodych mężczyzn może uniknąć zasądzonej kary śmierci - ocenia amerykańska organizacja praw człowieka Human Rights Watch. To miałby być pierwszy skutek wydanego w sobotę przez irański sąd zakazu egzekucji na osobach poniżej 18 roku życia, których skazano za "przestępstwa związane z narkotykami". Najpierw jednak zakaz musi zostać zatwierdzony przez irański parlament.

Papież milczał o Żydach wywiezionych do Auschwitz

Dwa dni po przeprowadzonej przez SS w rzymskim getcie łapance Żydów w październiku 1943 r. papież Pius XII milczał na ten temat. Podczas rozmowy z brytyjskim dyplomatą stwierdził jedynie, że Niemcy zachowują się "poprawnie" wobec Watykanu.

"Nie dla okupacji"

Dziesiątki tysięcy Irakijczyków wyległo na ulice Bagdadu w proteście wobec amerykańsko-irakijskiego paktu bezpieczeństwa. To odzew na wezwanie radykalnego szyickiego duchownego Muktada al-Sadra, którego przesłanie odczytał jeden ze współpracowników.

Postrzelił byłą dziewczynę i jej koleżankę

Dramatyczna historia w Sao Paolo. Młody człowiek, który od tygodnia więził swoją byłą dziewczynę i jej koleżankę, postrzelił obie zakładniczki. Spanikował dopiero na widok policjantów, którzy chcieli wejść do jego domu po drabinie.

Australia głoduje przez kryzys

Kryzys finansowy nie ominął Antypodów. Dość przecież do tej pory zamożna Australia, boleśnie odczuwa jego konsekwencje. Przed jednym z kościołów w Brisbane ustawiła się ponadsześciotysięczna kolejka po darmową żywność.

Nie dorobisz już na Wyspach

Słabnąca gospodarka i wzrost bezrobocia to główne powody, dla których władze Wielkiej Brytanii zdecydowały się ograniczać liczbę imigrantów.

Frankofoni niezadowoleni z Sarkozy'ego

Sarkozy woli Busha od frankofonii - komentowały tytuły prasowe we francuskojęzycznym Quebecu, niezadowolone ze zbyt krótkiej, ich zdaniem, wizyty prezydenta Francji na szczycie państw francuskojęzycznych w Kanadzie.

Aaaa tajne tunele tanio sprzedam

Londyńskie tajne, podziemne tunele, jeszcze z czasów II Wojny Światowej - na sprzedaż. Nitki podziemnych dróg miały pierwotnie stanowić schron dla ośmiu tysięcy ludzi. Po wojnie mieściła się tam, między innymi, centrala telekomunikacyjna, przez którą przebiegała "gorącą linia" łącząca Waszyngton z Moskwą.

Kubańscy Rosjanie będą mieli cerkiew

Rosja i Kuba nawiązują do długoletniej tradycji i zacieśniają stosunki. Kiedyś symbolem ich współpracy były instalacje rakietowe, teraz stanie się nim rosyjska cerkiew w centrum Hawany.

Życie jak jazzowa improwizacja

Najpierw Katrina, potem Gustav i Ike - Nowy Orlean, ze światowej stolicy jazzu i bluesa, zmienia się powoli w światową stolicę huraganów. Jak żyje się w mieście, które wciąż musi podnosić się z ruin sprawdzała reporterka TVN24 Agata Adamek.

Pożar w pałacu: wybuch, zwarcie, zaprószenie?

Praga nie może otrząsnąć się po pożarze, w którym niemal doszczętnie spłonęło zachodnie skrzydło zabytkowego Pałacu Przemysłowego. Czeskie media spekulują, co do przyczyn i wstępnie szacują straty: ponad 500 mln koron czeskich (ok. 71 mln zł). Ta kwota może się nawet podwoić.

Picasso na Harvardzie

Jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w Ameryce doczekała się właśnie największej w swej historii donacji. W sumie darczyńca przekazał uczelni 31 dzieł sztuki, w tym trzy obrazy Pabla Picassa. A donatorką jest absolwentnka uczelni Emili Rauh Pulitzer - wdowa po magnacie prasowym Josephie Pulitzerze Juniorze.

Polak zginął w wypadku przy budowie tunelu

43-letni robotnik narodowości polskiej zginął w hiszpańskiej Katalonii, podczas robót przy budowie tunelu dla potrzeb linii kolejowej dużej prędkości (AVE) - poinformowała w piątek lokalna policja Mossos d'Esquadra.

Ambasadorzy wracają do Iraku

Ambasadorzy państw arabskich znów w Bagdadzie - informuje agencja ITAR-TASS. W czwartek pracę rozpoczęli ambasadorzy Bahrajnu, Jordanii i Syrii. W przyszłym tygodniu do Iraku przyjedzie ambasador Kuwejtu. Wcześniej swojego przedstawiciela przysłały Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Rehabilitacja ofiar Katynia? Jest nadzieja

Prezydium Moskiewskiego Sądu Miejskiego zobowiązało Sąd Rejonowy w Moskwie do merytorycznego rozpatrzenia wniosku o rehabilitację ofiar zamordowanych w Katyniu. To pierwsze zwycięstwo organizacji Memoriał w tej sprawie, a decyzja sądu może przerwać trwający od dawna impas.

Islandii i Iranu nie będzie w Radzie Bezpieczeństwa

W piątek w Waszyngtonie wybrano pięć nowych państw do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Japonia, Turcja, Austria, Meksyk i Uganda w latach 2009-2010 zasiądą w niej jako niestali członkowie. Co ciekawe, w tegorocznym głosowaniu odrzucono kandydatury Iranu i Islandii.

Lodołamaczom w Arktyce dziękujemy

Po raz pierwszy naukowej ekspedycji arktycznej udało się przepłynąć bez łamania lodu Przejściem Północno-Zachodnim od strony Ameryki i Przejściem Północno-Wschodnim po stronie Rosji - podał w piątek niemiecki Instytut Alfreda Wegenera, zajmujący się badaniami polarnymi.

Bez wiz do USA wszyscy, tylko nie Polacy

Obywatele siedmiu państw nie będą już musieli starać się o wizy do USA. Na liście, ogłoszonej w piątek przez prezydenta George'a W. Busha, po raz kolejny nie ma Polaków. Z takiego przywileju będą za to mogli korzystać między innymi nasi sąsiedzi.

Bilet do raju

"Na Irakijczyków przypadło 12 proc. wszystkich wniosków azylowych, złożonych w świecie uprzemysłowionym w pierwszej połowie bieżącego roku" - powiedział Ron Redmond, przedstawiciel rezydującego w Genewie UNHCR. Drugie miejsce zajmują Rosjanie.

Przekupili dyktatora

Winston Churchill w obawie, by Hiszpania nie przystąpiła do wojny po stronie Hitlera, posłużył się pewnym bankierem, aby przekupić frankistowskich generałów i odwieść gen. Francisco Franco od tego zamiaru.

Rosyjskie "nie" dla UE

Rosja nie zamierza przystąpić do Unii Europejskiej - poinformował w Brukseli rosyjski ambasador przy Unii Władimir Czyżow i podziękował za zaproszenie premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu.

"Putin nadzieją muzułmańskiego świata"

Prorosyjski prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow, otworzył w piątek w Groznym największy - jak się podkreśla - meczet w Europie. Podczas ceremonii nazwał obecnego tam premiera Rosji Władimira Putina ""nadzieją i wsparciem dla całego muzułmańskiego świata".