"Zestrzeliliśmy gruzińskie samoloty szpiegowskie"

Siły rosyjskie zestrzeliły dwa gruzińskie bezzałogowe samoloty szpiegowskie nad terytorium stolicy Południowej Oseti, Cchinwali - potwierdza rosyjskie ministerstwo obrony wcześniejsze doniesienia rosyjskiej agencji Interfax.

Napad na bank w hollywoodzkim stylu

Buldożer, 20 złodziei z karabinami maszynowymi i sceny jak z amerykańskiego filmu wszystko po to, by ukraść ponad osiem milionów euro. Napadu na bank na przedmieściach Kopenhagi dokonano w iście hollywoodzkim stylu.

UE wyśle do Gruzji żołnierzy i policjantów?

- Kilka krajów zaproponowało już wysłanie swoich sił pokojowych do Gruzji - ogłosił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Według niego, Niemcy chcą wysłać na Kaukaz nawet misję policyjną. - Zaproponowałem także udział Polski w ewentualnych siłach UE, chociaż przede wszystkim powinniśmy wesprzeć te już istniejące - stwierdził.

Runął dach Europarlamentu

Część sklepienia w sali obrad w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu zawaliła się w miniony czwartek, ale dopiero dzisiaj poinformował o tym rzecznik PE.

Podda się, ale nie chce przed Trybunał w Hadze

Czy poszukiwany za zbrodnie ludobójstwa Ratko Mladić trafi w końcu przed oblicze haskiego trybunału? Prasa bośniacka donosi, że ukrywający się od ponad dekady Mladić, negocjuje warunki poddania się.

"Głaskanie Hitlera nie przyniosło dobrych konsekwencji"

- Skąd się bierze przekonanie niektórych o szczególnym prawie Rosji do godności? - pytał Lech Kaczyński w Tbilisi na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Europy Wschodniej i Gruzji. Polski prezydent wezwał USA do większego zaangażowania w rozwiązanie konfliktu wokół Osetii Południowej, a razem z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem porównał obecną sytuację do atmosfery konferencji w Monachium z 1938 roku.

"Upokorzony Zachód"

Szef dyplomacji brytyjskiej David Miliband oskarżył Rosję o "jawną agresję" wymierzoną przeciwko Gruzji i ostrzegł, że narazi się na poważne polityczne konsekwencje, jeśli nie spełni swych międzynarodowych zobowiązań. Brytyjskie media przyznają jednak, że Rosja wyszła zwycięsko z konfliktu, a Zachód został upokorzony.

Ponad 240 ofiar wojny

W niedawnych walkach z siłami gruzińskimi w Osetii Południowej siły zbrojne Rosji straciły 74 poległych żołnierzy, poinformował rosyjski sztab generalny. We wtorek o stratach po swojej stronie - 175 osób, głównie cywilów - poinformowali Gruzini.

Wojna rosyjsko-gruzińska Minuta po minucie

12 sierpnia Moskwa decyduje wstrzymanie operacji wojskowych w Gruzji po pięciu dniach walk. Oba kraje znalazły się w stanie wojny w ubiegłym tygodniu, po tym jak Tbilisi przeprowadziło ofensywę mającą na celu odzyskanie kontroli nad jej prorosyjską prowincją - Osetią Południową. Jak doszło do konfliktu? Gdzie szukać jego początku? Zajrzyj do poniższej chronologii zdarzeń.

"Prezydent Gruzji wykopał sobie mogiłę"

"Przywódcy Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii najwierniejszymi przyjaciółmi prezydenta Gruzji" - piszą rosyjskie media. O samym Micheilu Saakaszwilim natomiast - że interwencją w Osetii Płd. "wykopał sobie mogiłę", a wizyta europejskich polityków jest dla niego tylko "odroczeniem".

Szewardnadze: Interwencja w Osetii, to był błąd

- Gruzińskie władze popełniły wielki błąd, interweniując w Osetii Południowej - ocenił były prezydent Gruzji Eduard Szewardnadze w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild". Tym samym skrytykował decyzje swojego następcy Micheila Saakaszwilego.

Rosjanie zgadzają się na porozumienie pokojowe

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podpisze zaproponowane przez Francję porozumienie pokojowe, jednak w zmodyfikowanej, pięciopunktowej formie - poinformowali prezydenci Gruzji Micheil Saakaszwili i Francji Nicolas Sarkozy na wspólnej konferencji prasowej. Zgodził się na nie także Sergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ.

Rosja: Gruzini zaatakowali z poparciem USA

- Trudno byłoby sobie wyobrazić, by Saakaszwili chciał wplątać się w tego rodzaju ryzykowną awanturę bez poparcia - w tej czy innej formie - ze strony Stanów Zjednoczonych - tak Witalij Czurkin, rosyjski ambasador przy ONZ widzi przyczynę konfliktu wokół Osetii Południowej.

"WolnyTybet" w centrum Pekinu

"Wolny Tybet!" krzyczeli działacze amerykańskiej grupy Studenci na rzecz Wolnego Tybetu w pobliżu wioski olimpijskiej w Pekinie. Krzyczeli do momentu, gdy do akcji wkroczyła chińska policja.

Bomba w libańskim autobusie

Co najmniej 16 osób, w większości libańscy żołnierze, zginęło w zamachu na autobus na zatłoczonym placu w Trypolisie na północy Libanu. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu.

Polacy dobrze o prezydencie

55 proc. Polaków dobrze ocenia działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Odmiennego zdania jest 29 proc. pytanych.

Afrykański okrągły stół się załamuje?

Po trzech tygodniach rozmów między prezydentem Robertem Mugabe a przywódcami opozycji wciąż nie ma porozumienia o podziale władzy. Trwający od marca kryzys nie jest bliski rozwiązania.

"Porozumienie to sukces europejskich polityków"

- Zawieszenie walk i wstępne warunki porozumienia między Gruzją i Rosją można uznać za sukces europejskich polityków - ocenił w środę nad ranem szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który razem z prezydentem Lechem Kaczyńskim poleciał do Gruzji. Wtórował mu prezydencki minister - Michał Kamiński.

Ostatni Polacy przylecieli z Gruzji

Czwarta i ostatnia grupa Polaków ewakuowanych z Gruzji wylądowała na lotnisku w Warszawie. Na pokładzie samolotu znajdowało się 68 osób, głównie turystów.

Masakra w lodziarni

Trzech mężczyzn i jedna kobieta zginęli podczas strzelaniny w lodziarni na dworcu kolejowym w Ruesselsheim pod Frankfurtem.

Zabójca Lennona nadal niebezpieczny

Sąd już piąty raz odmówił wyjścia na wolność Davidowi Chapmanowi, zabójcy Johna Lennona - lidera legendarnych The Beatles. Sąd uznał, że wypuszczenie Chapmana mogłoby zagrażać bezpieczeństwu publicznemu.

Prezydent: Jesteśmy po to, by podjąć walkę

- Jesteśmy tu po to, by żeby podjąć walkę. Po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi ze wschodu pokazali twarz, która znamy od setek lat - mówił w czasie wiecu w Tbilisi prezydent Lech Kaczyński.

NATO: co dalej z Rosją?

NATO może stanąć przed koniecznością zmiany swojej polityki wobec Rosji. Część państw Sojuszu uważa bowiem, że rosyjska interwencja wojskowa w Gruzji nie może pozostać bez echa. - Sojusznicy zasugerowali, że sprawy nie mogą pozostać jak dotąd - uważa amerykański wysłannik przy NATO Kurt Volker.

Gruzji grozi rozpad?

Rosyjskie MSZ daje do zrozumienia, że poprze starania o niepodległość Południowej Osetii i Abchazji. To oznacza, że Gruzja może stracić znaczną część swojego terytorium.

Gruzini: Rosję przed Trybunał!

Władze Gruzji pozwały we wtorek Rosję do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Gruzini oskarżają o czystki etniczne w latach 1993-2008 - poinformował sekretarz gruzińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Lomaja.

Rosjanie mogli użyć zbrodniczych pocisków

Rosyjskie siły powietrzne mogły użyć do nalotu na cele cywilne w Gruzji tzw. bomb rozpryskowych - donosi wysłannik Tygodnika Powszechnego Andrzej Meller. To jedna z najbardziej zbrodniczych broni - większość państw na świecie zobowiązało się, że nie będzie jej używać.

Gruzja oddała strategiczny punkt

- Bojownicy abchascy poinformowali we wtorek, że całkowicie wyparli siły gruzińskie z wąwozu Kodori - podała agencja Interfax, którą cytuje Reuters.

"Żydom wstęp wzbroniony" na T-shircie

Damskie podkoszulki z napisem po polsku i niemiecku "Żydom wstęp do parku wzbroniony" można było kupić w jednym ze sklepów w Paryżu. Sprzedawczyni tłumaczyła, że nie znała sensu napisów.