Urban: nie oskarżam Polaków

- W moim tekście nie ma oskarżeń [pod adresem Polaków] - tłumaczył tvn24.pl wydźwięk swojego felietonu w "Sueddeutsche Zeitung" Thomas Urban. W niemieckiej gazecie Urban komentował polskie protesty przeciwko publikacji "Die Welt" o "polskich obozach koncentracyjnych". Publicysta uważa, że Polacy przesadzają, oskarżając Niemców o przekłamywanie historii.

Terroryści nie żyją, Taj Mahal odbity

- Wszyscy terroryści, którzy znajdowali się w hotelu Taj Mahal zostali zabici przez hinduskich antyterrorystów - podała CNN. Indyjskie służby specjalne aresztowały trzech ekstremistów, w tym obywatela Pakistanu - poinformowała z kolei indyjska agencja PTI.

Wśród ofiar nie ma Polaków

- Wśród osób, które poniosły obrażenia albo zginęły w wyniku tych zamachów bombowych albo strzałów z broni, nie ma Polaków - poinformował rzecznik polskiego MSZ Piotr Paszkowski. Jak zapewnił, dyplomaci zapewnią wszelką niezbędną pomoc Polakom w Bombaju.

Namierzono porwany statek. "Wygląda jak cienkie cygaro"

Uprowadzony przez piratów supertankowiec "Sirius Star" został namierzony przez satelitę. Ustalono jego pozycję - znajduje się 5 mil od wybrzeży Somalii na 4°59' szerokości geograficznej północnej i 48°08' długości geograficznej wschodniej. Na zdjęciach satelitarnych tankowiec o długości 330 metrów ma zaledwie kilka centymetrów.

"Słyszałem jak obok zabijali ludzi. Słyszałem jak krzyczeli"

- Mówili nam, że idziemy do najbezpieczniejszego miejsca w hotelu. Po kilku godzinach obok byli już terroryści. Nie weszli do nas, ale do pokoju obok. Któryś z tamtych zakładników chciał wyjść do toalety. Zastrzelili go. Słyszeliśmy przez ścianę głosy zabijanych ludzi. Tego się nie da opisać - mówi w TVN24 jeden z Polaków, który noc spędził w pomieszczeniu hotelu Taj Mahal, za którego drzwiami trwały najkrwawsze walki. Razem z Markiem Grabowskim na drugie życie przez całą noc czekało stu innych zakładników.

"Oni byli opętani szałem"

- Mój asystent miał całą koszulkę we krwi. Myślałem, że jest ranny, ale okazało się, że to krew ludzi, których terroryści zastrzelili przy stoliku obok nas - opisuje nocne wydarzenia Lok Sabha, parlamentarzysta z Indii. On i wielu innych uwolnionych z rąk terrorystów, nigdy nie zapomną tej koszmarnej nocy.

Ponad 120 ofiar masakry w Bombaju

Liczba ofiar zamachów terrorystycznych w Indiach wzrosła do 125. Ponad 300 osób zostało rannych. Seria zamachów rozpoczęła się w środę około godz. 22.30 lokalnego czasu (godz. 18.00 czasu polskiego).

Stan wyjątkowy na lotniskach

Kryzys rządowy w Tajlandii zaczyna wymykać się z rąk premierowi Somchaiowi Wongsawatowi. W odpowiedzi na okupację przez opozycję dwóch portów lotniczych w Bangkoku, premier wprowadził na nich stan wyjątkowy.

"Terroryści nie są z Indii"

- Jest oczywiste, że ugrupowanie, które przeprowadziło zamachy, mające bazę poza naszym krajem, pojawiło się siejąc zniszczenie w gospodarczej stolicy Indii - powiedział premier Indii Manmohan Singh. W tym samym czasie siły marynarki wojennej przeszukiwały statek handlowy z Pakistanu, podejrzany o związki z zamachami.

Jest nadzieja na uleczenie zespołu Downa

Eksperyment na myszach przynosi nadzieje na leczenie niektórych skutków zespołu Downa jeszcze przed urodzeniem się dziecka. Nie można jednak jeszcze powiedzieć z całą pewnością, czy badania na małych ssakach będą mogły być wykorzystane w leczeniu ludzi.

"Jeśli przeżyję, to opowiem"

Jest 18.23 pani Bogumiła odbiera sms od męża przebywającego na urlopie w Bombaju: "Jest atak na hotel. Pali się". Przerażona zaczyna do niego dzwonić. Nie odbiera.

Szczęśliwa ucieczka Polaków

Zakończyła się akcja odbijania gości w hotelu Taj Mahal. Jak poinformował rzecznik MSZ Piotr Paszkowski, wszyscy są bezpieczni, w tym polski eurodeputowany Jan Masiel. W hotelu Oberoi przebywał jeden Polak, jednak został już odbity z rąk terrorystów. Bezpieczni są również uczestnicy dwóch wycieczek, klienci warszawskich biur podróży.

SMS do żony: Walą wybuchy, co chwilę

- Walą wybuchy, co chwilę - wiadomość o takiej treści napisał o 10.30 do żony Polak przebywający w oblężonym hotelu Oberoi w Bombaju. Trwa tam akcja odbijania hotelu z rąk zamachowców.

Ciągle długa droga do NATO dla Gruzji i Ukrainy

- Spójrzmy na te kraje [Gruzję i Ukrainę - red.] realistycznie. W najbliższych latach nie będzie dla nich oferty wejścia do Sojuszu - oświadczył niespodziewanie Daniel Fried, jeden z wiceszefów dyplomacji, pisze w czwartkowym wydaniu "Gazeta Wyborcza". To może oznaczać porażkę inicjatywy administracji George'a W. Busha, która po raz ostatni już próbowała przekonać Europę do szybkiego rozszerzenia NATO na wschód.

Zamach pod amerykańską ambasadą

Co najmniej cztery osoby zginęły a dwadzieścia zostało rannych w czwartek rano w zamachu bombowym niedaleko ambasady USA w stolicy Afganistanu.Terror

Relacja Polaka z piekła

- Na korytarzach jest pusto. Nie ma uciekających ludzi, nie ma ludzi krzyczących, po prostu cisza, kompletna, niczym nie zakłócona cisza, cisza zakłócana tylko strzałami z broni - mówił w rozmowie z TVN24 na żywo Jan Masiel, europoseł.

"Potępiam w najmocniejszej z form"

- Potępiam w najmocniejszej z form ataki terrorystyczne w Bombaju - powiedziała przebywająca z wizytą w Wietnamie prezydent Indii Pratibha Devisingh Patil. W nocnej wojnie z terrorystami śmierć poniosło 101 osób, wśród nich sześć obcokrajowców, a 287 jest rannych - podała agencja Reuters.

"Bezczelność terrorystów przekracza wszelkie wyobrażenie"

Świat potępia serię zamachów terrorystycznych w Bombaju, stolicy finansowej Indii. O sytuacji na bieżąco informowany jest też prezydent George W. Bush. Zamachy potępił prezydent-elekt Barack Obama. - Potępiamy te ataki oraz śmierć niewinnych ludzi - powiedział rzecznik Białego Domu Tony Fratto.

Chcą odebrać piratom internet

Francuzi idą na wojnę z piratami internetowymi. Nicolas Sarkozy chce, aby w Unii Europejskiej byli oni odcinani od sieci za ściąganie filmów, piosenek i gier, informuje "Gazeta Wyborcza".

Zimbabwe stoi nad przepaścią

Kilkanaście tygodni po rozmowach okrągłego stołu między prezydentem Robertem Mugabe a szefem opozycji Morganem Tsvangiraiem żadne z jego postanowień nie zostało zrealizowane. Według Tsvngiraia, część winy za fiasko ponosi mediator rozmów - były prezydent RPA Thabo Mbeki.

Ponowne referendum? "Nie ma przeszkód"

Nie ma prawnych przeszkód, by Irlandczycy po raz drugi zagłosowali w sprawie Traktatu Lizbońskiego - stwierdzili irlandzcy parlamentarzyści. Podkomisja irlandzkiego parlamentu przez sześć tygodni radziła się nad konsekwencjami odrzucenia dokumentu, teraz ma raport, w którym dopuszcza ponowne referendum.

Al-Kaida straszy Nowy Jork

Al-Kaida mogła planować atak na nowojorski system kolei podziemnej i naziemnej - ostrzegła amerykańska policja i Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS).

Armia grozi rządowi. Premier: Nie ustąpię

- Nie ustąpię - odpowiada premier Tajlandii Somchai Wongsawat na wezwanie szefa tajlandzkiej armii, gen. Anuponga Paochinda. Generał wezwał rząd w Bangkoku do rozwiązania parlamentu i rozpisania nowych wyborów. Miałoby to rozwiązać nasilające się antyrządowe demonstracje.

Zobacz miejsce, gdzie ostrzelano prezydenta

Żołnierze w rosyjskich mundurach i pod rosyjską flagą, betonowe zapory na drodze, cisza i spokój - według gruzińskiej telewizji Rustavi 2 tak właśnie wygląda miejsce, gdzie w niedzielę padły strzały.

Somalijczycy porywają dziennikarzy

Nie dwóch, a czterech dziennikarzy uprowadzili nieznani sprawcy w somalijskim Puntlandzie, donoszą agencje prasowe. To nie pierwszy taki incydent w tym kraju - do tej pory w somalijskiej niewoli przebywa dwóch dziennikarzy z Australii i Kanady.

Prezydent o dyletanckiej decyzji Trybunału

"Dyletancka", "subiektywna", "koncepcyjnie błędna", "polityczna, a nie prawna" - prezydent Czech Vaclav Klaus nie zostawił suchej nitki na decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że Traktat Lizboński jest zgodny z krajowym prawem.

Na lotnisku wybudują park

Na miejscu zamkniętego przed miesiącem lotniska Tempelhof w Zachodnim Berlinie powstanie park. O takiej decyzji poinformowały we wtorek berlińskie władze.