"Odpływ. Polacy kończą wielką emigrację" - ogłosił londyński "The Times". Gazeta twierdzi, że po raz pierwszy od czterech lat liczba Polaków wracających do kraju przewyższa liczbę imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii.

Jeśli ktoś ma wrażenie, że polskie sądy działają za wolno, powinien czasem zajrzeć do Włoch. Proces, który trwa na Sycylii, byłby świetnym tematem dla Fredry. Polski romantyk go nie opisał, a mógł, bowiem postępowanie rozpoczęło się w... 1816 roku. A chodzi o 30 hektarów ziemi, która pewna rodzina kupiła za zaniżoną cenę.

Już w przyszłym roku obywatele prawie wszystkich krajów Europy Środkowej będą jeździć do USA bez wiz. Ale nie Polacy - pisze "Gazeta Wyborcza".

Korea Północna świętuje w sobotę 66. urodziny "Drogiego Przywódcy" Kim Dzong Ila. Seria "atrakcji" ma przynieść wymęczonej biedą ludności chwilę radości.

Premier Kosowa Hashim Thaci potwierdził w sobotę, że niepodległość tej prowincji zostanie proklamowana w niedzielę. Kosowarzy są już gotowi do wielkiej fety.

Steve Fossett, 63-letni milioner ze Stanów Zjednoczonych, znany z wielokrotnego bicia rekordu Guinnessa w różnych dziedzinach, został uznany przez sąd w Chicago za zmarłego - informują amerykańskie media.

Szósta ofiara strzelaniny w podchicagowskim Uniwersytecie Northern Illinois zmarła w szpitalu. Policja ujawniła, że zamachowiec to Stephen Kazmierczak, 27-letni były student tej uczelni.

W autokarze wiozącym polskich turystów do włoskiego kurortu narciarskiego Val di Sole, funkcjonariusze gwardii finansowej przechwycili ponad 100 kilogramów nielegalnie przewożonych papierosów - poinformowała włoska agencja prasowa Ansa.

Eksplozja wewnątrz dwupiętrowego domu w Gazie zabiła w piątek siedem osób, wśród nich przywódcę zbrojnych oddziałów Dżihadu Islamskiego Ajmana Abu Fajeda oraz zraniła około 40 ludzi - poinformowało ministerstwo zdrowia w Gazie.

Co najmniej jedna osoba zginęła, a co najmniej trzy są ranne w wyniku eksplozji w centrum Meksyku. Do wybuchu doszło w pobliżu gmachu ministerstwa bezpieczeństwa. Policja nie wyklucza, że za zamachem stoi któryś z gangów narkotykowych.

John McCain, niemal pewny kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich ostro skrytykował zamiar objęcia przez Władimira Putina funkcji premiera, po zakończeniu prezydentury i określił takie działanie jako tworzenie "teatrzyku kukiełkowego".

Kenijski rząd i opozycja zgodziły się na niezależną inspekcję grudniowych wyborów prezydenckich, lecz muszą jeszcze dojść do porozumienia w sprawie terminu podziału władzy - poinformował w piątek Kofi Annan, mediator Unii Afrykańskiej(UA),

Władze kubańskie uwolnią 7 więźniów politycznych spośród 59 dysydentów odbywających długoletnie wyroki od 2003 roku - poinformował hiszpański minister spraw zagranicznych Miguel Angel Moratinos. Czy jednak nie jest to zasłona dymna mająca zbudować bardziej przyjazny obraz wyspy.

Sześć osób skazanych według prawa szarijatu w Nigerii zostanie ukamienowanych. 46 innych osób czeka na amputacje kończyn - donosi państwowa nigeryjska agencja informacyjna.

Zespół polskich astronomów z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wraz z ekipą międzynarodową, odkrył układ planetarny podobny do Słonecznego. Tę rewolucyjną informację publikuje najnowszy numer tygodnika "Science".

25 tysięcy osób zebrało się przed budynkiem parlamentu w Tbilisi w największej jak do tej pory po styczniowych wyborach antyprezydenckiej demonstracji. Zebrani trzymali flagi opozycyjnych ugrupowań i portrety lidera opozycji Lewana Gaczecziładze.

Obecny prezydent Vaclav Klaus został w piątek po południu ponownie wybrany przez czeski parlament na to stanowisko - poinformowała agencja CTK, powołując się na źródła parlamentarne. Zdobył 141 z 280 głosów połączonych izb.

Kanada wyda Włochom 83-letniego nazistowskiego zbrodniarza wojennego - poinformowali przedstawiciele włoskich władz. Były eseman Michael Seifert resztę życia spędzi w więzieniu koło Neapolu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięła udział w światowej premierze dramatu "Katyń" Andrzeja Wajdy na 58. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na żaden z berlińskich pokazów filmu nie ma już ponoć biletów.

Wbrew oczekiwaniom premier Kosowa Hashim Thaci nie podał terminu proklamowania niepodległości Kosowa, ale agencja EFE powołując się na źródła parlamentarne podała, że nastąpi to w niedzielę o 15 czasu lokalnego.

Jeśli Zachód uzna niepodległość Kosowa, Rosja zmieni swoją politykę wobec separatystycznych regionów Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej. Takie oświadczenie rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych opublikowała agencja Interfax. Kilkadziesiąt minut później MSZ informację zdementował.

Wyzywające wystąpienie, które wykopuje przepaść między Rosją a Zachodem, czy tylko ostra retoryka obliczona na reakcję nadwrażliwych komentatorów? - brytyjska prasa jest podzielona w kwestii oceny czwartkowego wystąpienia Władmira Putina na dorocznej konferencji prasowej.

Dotychczasowy prezydent Vaclav Klaus, socjaldemokrata Jan Szvejnar i komunistyczna eurodeputowana Jana Boboszikova - z tego grona czescy parlamentarzyści już po raz drugi będą próbować wybrać prezydenta Czech. Największe szanse ma Klaus.

Prezydent USA George W. Bush uznał, że w sudańskim Darfurze ma miejsce ludobójstwo. Mimo to w wywiadzie dla BBC bronił decyzji o niewysyłaniu do Afryki amerykańskich żołnierzy.

Wolność, własność prywatna i niezależne sądownictwo - to najważniejsze zagadnienia, którymi ma zająć się nowa administracja prezydenta Rosji. Wymienił je sam Dmitrij Miedwiediew, najprawdopodobniej następny gospodarz Kremla.

Po ciężkich walkach o stolicę prezydent Czadu Idriss Deby postanowił wprowadzić na terenie całego kraju stan wyjątkowy. Tymczasem antyrządowi rebelianci koncentrują siły na terenach, na które mają być wysłane wojska Unii Europejskiej.

Na razie jest tylko kilka osób, ale docelowo Polaków w brytyjskiej policji ma być dużo więcej. Scotland Yard desperacko potrzebuje policjantów, którzy mówią po polsku. To - według "Gazety Wyborczej" - szansa dla naszych emigrantów.

- Ten człowiek jest w stanie poprowadzić nasz kraj w niebezpiecznej godzinie - po prawie dwóch tygodniach od wycofania się z wyścigu po prezydencką nominację, Republikanin Mitt Romney wskazuje swoim wyborcom, na kogo oddać głos: na Johna McCaina.

Prezydent USA George W. Bush nakazał w czwartek swym wojskowym zestrzelenie amerykańskiego satelity szpiegowskiego za pomocą pocisku odpalonego z okrętu wojennego.