Opozycja? "To nie polska Solidarność"

Oto jeszcze jeden polski wątek w amerykańskich dyplomatycznych depeszach opublikowanych przez Wikileaks. Co ciekawe, pochodzi on z... Bliskiego Wschodu. Amerykański dyplomata daje ujście swemu rozczarowaniu postawą irańskiej opozycji i porównuje ją do "Solidarności". Wychodzi mu, że porównania nie ma...

Jester. "Haktywista dla dobra"

Jester, haker odpowiedzialny za niedzielny atak na Wikileaks, sam siebie określa jako „haktywistę dla dobra”. jak twierdzi, kontrowersyjną stronę zablokował za "zagrażanie życiu żołnierzy, innym dobrom i stosunkom międzynarodowym". Wpisem na Twitterze zapowiedział swą operację jako "Tango Down". Taki kryptonim w żargonie sił specjalnych zwykle oznacza wyeliminowanie terrorysty.

To tędy wyciekły dane

- Wszystkie depesze amerykańskich dyplomatów, które wyciekły w niedzielę do portalu Wikileaks, zostały wysłane za pośrednictwem wojskowego systemu internetowego SIPRNET - podają dzienniki "El Pais" i "Guardian". Jest to sieć wykorzystywana przez co najmniej 180 ambasad USA i tysiące pracowników amerykańskiej administracji i służb.

Odkryli tlen na księżycu Saturna

W atmosferze Rei - jednego z księżyców Saturna - wykryto ślady tlenu i dwutlenku węgla. Dane pochodzą z przelotów koło księżyca wykonanych 26 listopada 2005 r., 30 sierpnia 2007 r. i 2 marca 2010 r. Wyniki ich analizy opublikowano w "Science Express".

Sarkozy, osobowość "przeczulona i autorytarna"

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy jest osobowością "przeczuloną i autorytarną" - wynika z depeszy amerykańskich dyplomatów, ujawnionych przez Wikileaks. Pomimo tego, rzecznik francuskiego rządu oświadczył, że Francja jest "całkowicie solidarna z administracją amerykańską".

Prawdziwy przywódca Iranu umiera na raka?

Najwyższy Przywódca Iranu, Ajatollah Ali Chamenei umiera na raka. Taką informację zdobył w sierpniu 2009 roku amerykański dyplomata, którego raport został ujawniony przez Wikileaks.

Amerykanin uciekł z Iranu na koniu

75-letni Amerykanin uciekł z Iranu do Turcji konno przez góry. Zimowa wyprawa była aktem desperacji Hosseina Ghanbarzadeh Vahediego, któremu władze zatrzymały paszport i przez osiem miesięcy nie chciały pozwolić na opuszczenie kraju. Informacje o wyczynie 75-latka zawierały udostępnione przez Wikileaks depesze dyplomatyczne.

GaGa i Timberlake rezygnują z Facebooka

Lady GaGa, Justin Timberlake i Usher to tylko niektóre z gwiazd, które zrezygnują z korzystania z Facebooka i Twittera na rzecz "Keep a Child Alive", organizacji dobroczynnej Alicii Keys. Kampania Digital Life Sacrifice ("Poświęcenie Cyfrowego Życia") zacznie zbiórkę pieniędzy we wtorek. Celebryci zapowiedzieli powrót na portale, gdy organizacja zbierze milion dolarów.

Argentyński Fritzl miał 10 dzieci z córką

Wyrodny ojciec z Argentyny przez 30 lat wykorzystywał seksualnie swoją córkę. Z kazirodczych stosunków urodziło się 10 dzieci. - Ta sprawa jest gorsza niż historia Josepha Fritzla z Austrii - stwierdził sędzia Virgilo Palud z argentyńskiego stanu Santa Fe.

Dzieci biegły na zajęcia. 100 rannych

- Około 100 dzieci zostało rannych w szkole podstawowej w prowincji Sinkiang na północnym zachodzie Chin - poinformowała państwowa agencja Xinhua. Uczniowie tratowali się nawzajem biegnąc na zajęcia.

Waszyngton i Seul rozmawiały o zjednoczneiu Korei

- Przedstawiciele USA i Korei Południowej rozmawiali o zjednoczeniu obu państw koreańskich po ewentualnym załamaniu polityczno-gospodarczym w Korei Północnej - wynika z depesz amerykańskiej dyplomacji, ujawnionych przez portal Wikileaks.

Irański prof. atomistyki zginął w zamachu

- Irański profesor atomistyki Majid Shahriyari zginął w wybuchu bomby w Teheranie, a trzy inne osoby odniosły obrażenia w innym zamachu - poinformowały irańskie media. Szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi ostrzegł po zamachach "wrogów" Iranu, by "nie igrali z ogniem".

Turecki premier "po prostu nienawidzi Izraela"

Amerykańscy dyplomaci kwestionowali wiarygodność Turcji jako sojusznika w NATO - informuje niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na depesze amerykańskiej dyplomacji ujawnione przez portal Wikileaks. Kierownictwo państwa tureckiego określano w tych dokumentach jako podzielone i zinfiltrowane przez islamistów.

Najważniejsze z Wikileaks

Zgodnie z zapowiedziami Wikileaks, w niedzielę ujawniono treść ponad 250 tys. dokumentów - głównie tajnych amerykańskich depesz dyplomatycznych. Zawierają one m.in. opinie (często niepochlebne) o najważniejszych politykach na świecie, propozycje zbombardowania Iranu w związku z jego programem nuklearnym, czy informacje, jak administracja Baracka Obamy negocjowała sprawę tarczy antyrakietowej z Rosją. W przeciekach Wikileaks są też 972 depesze z Polski. Serwisy największych światowych mediów - którym wcześniej portal przysłał tysiące dokumentów - publikują kolejne tajemnice otrzymane od portalu Wikileaks. Poniżej przytaczamy najważniejsze poruszane w nich tematy.

"Korea Płn. zapłaci za dalsze prowokacje"

- Korea Północna zapłaci za wszelkie dalsze prowokacje. Militarny atak na cywilów jest nieludzkim przestępstwem, który jest bezwzględnie zabroniony nawet w czasie wojny - oświadczył prezydent Korei Południowej Li Miung Bak w specjalnym orędziu wygłoszonym do narodu.

Zmysłowa pielęgniarka u boku Kadafiego

Nigdzie nie rusza się bez swojej ukraińskiej pielęgniarki - "zmysłowej blondynki", uwielbia taniec flamenco, wyścigi konno. Nie lubi jednak latać nad wodą i mieszkać wyżej niż na pierwszym piętrze - to opis upodobań libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, jaki wyłania się z depeszy wysłanej przez ambasadora USA w Trypolisie, która została ujawniona przez portal Wikileaks.

Po kataklizmie polityczna zawierucha

Haiti wciąż nie poradziło sobie jeszcze ze skutkami tragicznego trzęsienia ziemi, a wygląda na to, że będzie musiało poradzić sobie z jeszcze jedną katastrofą, tym razem polityczną.

Piwo w górę, papierosy spod lady

W walce ze społecznymi patologiami konserwatywno-liberalny rząd Wielkiej Brytanii sięga po alkohol. Downing Street chce, aby poddani królowej za przyjemność umoczenia warg w piwie płacili więcej. Trudniej będzie też zaciągnąć się papierosowym dymkiem.

Komuniści w odwrocie. Przełom w Mołdawii?

Partie rządzącego w Mołdawii prozachodniego Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej (AIE) zwyciężają w niedzielnych wyborach parlamentarnych - wynika z rezultatów dwóch sondaży powyborczych.

Szwajcarzy wyrzucą skazanych cudzoziemców

Szwajcaria będzie wydalać cudzoziemców, którzy zostali prawomocnie skazani za ciężkie przestępstwa lub nielegalnie korzystali ze świadczeń socjalnych. Taką decyzję w niedzielnym referendum przyjęła większość obywateli tego kraju, która poszła do urn. Przeciwnicy nowego prawa w niedzielny wieczór w Zurichu zorganizowali protest.

Napięcie nie maleje. Znów było słychać strzały

W niedzielę mieszkańcy Yeonpyeong ponownie zamarli ze strachu. Na południowokoreańskiej wyspie znów było słychać wystrzały artylerii. - Napięcie na półwyspie nie maleje. Południe wraz USA zaczynają wspólne manewry, Północ się zbroi - relacjonuje przebywający w Korei Południowy specjalny wysłannik TVN24 Paweł Łukasik.

Chiny zapraszają na "koreańskie rozmowy"

Chiny wezwały w niedzielę do zwołania pilnych konsultacji w ramach sześciostronnych rozmów w celu omówienia napiętej sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Pekin zastrzegł, że nie chodzi o wznowienie zamrożonych od ponad roku negocjacji na temat programu jądrowego Korei Północnej.

Dyplomaci na tropie terrorystów

Dyplomaci w służbie wywiadu. Według ujawnionych w niedzielę przez portal Wikileaks dokumentów, w 2008 r. rząd USA polecił dyplomatom amerykańskim aby ustalili, czy w Paragwaju jest obecna Al-Kaida lub inne "ugrupowania terrorystyczne".

Wikileaks cieknie powoli

Dostęp do informacji Wikileaks przed publikacją dokumentów miało pięć gazet na świecie - pięcioro wybrańców, którzy dobrze przemyśleli strategię wypuszczania informacji. Podzielili się materiałem w taki sposób, by zapewnić sobie jak największą liczbę czytelników, a zdobyte przecieki podają im "po kropli".

Arabia Saudyjska namawiała USA do ataku

Saudyjski król Abdullah wielokrotnie nakłaniał Stany Zjednoczone do ataku na Iran - podają źródła dyplomatyczne ujawnione przez Wikileaks. Arabia Saudyjska chciała w ten sposób zniszczyć broń nuklearną Iranu.

"Berlusconi rzecznikiem Putina"

"Rzecznik Putina" a przy tym lider "niezdolny, próżny i nieskuteczny" - taki obraz włoskiego premiera Silvio Berlusconiego przedstawiają dyplomatyczne depesze opublikowane w niedzielę przez portal Wikileaks. Z raportów amerykańskiej dyplomacji wynika również, że Berlusconi jest "słaby fizycznie" z powodu zbytniej skłonności do imprez.

Jak Barack Obama negocjował tarczę z Rosją

Rosja nalegała na Stany Zjednoczone: nie będzie współpracy w innych dziedzinach, dopóki USA nie porzucą myśli o budowie tarczy antyrakietowej w Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z dokumentów opublikowanych przez Wikileaks, a opisanych przez "The New York Times".

Kto stoi za przeciekiem z Wikileaks?

Kto jest źródłem przecieku tysięcy informacji, które publikuje Wikileaks? Oficjalnie nie wymienia się nikogo, ale podejrzanym numer jeden według mediów jest 23-letni Bradley Manning, amerykański żołnierz. Już raz został obwiniony za przekazanie tajnych informacji.

USA kazały dyplomatom szpiegować szefa ONZ

Waszyngton prowadził sekretną kampanię wywiadowczą, celem której miało być szpiegowanie władz Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym jej sekretarza generalnego, Ban Ki-Muna - pisze brytyjski "The Guardian" po publikacji dokumentów Wikileaks. Szpiegowaniem mieli zajmować się amerykańscy dyplomaci.

Iran dostał pociski od Korei Północnej

Iran otrzymał od Korei Północnej zaawansowane technologicznie pociski rakietowe - podał "New York Times", cytując amerykańskie dokumenty dyplomatyczne ujawnione przez portal Wikileaks. Dziennik podkreśla, że pociski mogą zostać wystrzelone na odległość umożliwiającą Teheranowi atak na Europę Zachodnią.