Światopoglądowy konflikt na gruzach World Trade Center. Organizacja ateistyczna z Nowego Jorku żąda zmiany nazwy ulicy "Siedmiu w Niebie" (Seven in Heaven Way), nadanej na cześć strażaków, którzy zginęli ratując ludzi w czasie zamachów z 2001 r. Nazwa nie podoba się ze względu na jej religijne znacznie - donosi "New York Daily News".

Potężna kalabryjska mafia 'ndrangheta ulokowała się dokładnie naprzeciwko kancelarii szefa rządu, w odległości kilkudziesięciu metrów od wejścia - informują włoskie media. Prokuratura ustaliła bowiem, że to do niej należała pobliska kawiarnia. Ministrowie chodzili tam na kawę. Już nie chodzą, bo lokal zamknięto.

Biały Dom zwrócił się do Sądu Najwyższego USA o wstrzymanie egzekucji Meksykanina skazanego za gwałt i morderstwo. Argumentuje, że wykonanie kary stanowiłoby naruszenie międzynarodowych zobowiązań prawnych i wyrządziłoby "nieodwracalną szkodę" amerykańskim interesom.

Awantura w Europarlamencie po przemówieniu Donalda Tuska. Najczęściej zabierali głos europosłowie z Polski - ci z PiS krytykowali rząd premiera, ci z PO zarzucali im, że przenoszą kampanię wyborczą z Warszawy do Brukseli. - Walczycie z internautami, którzy krytykują władzę - grzmiał Zbigniew Ziobro. - Człowieku, nie wypada - odcinał się Jacek Protasiewicz. - Popieram eksport, ale nie obciachu - dodawał Michał Kamiński.

Syryjskie służby bezpieczeństwa mogły popełnić zbrodnie przeciwko ludzkości w czasie majowego oblężenia miasta Talkalach - oceniła w środę organizacja broniąca praw człowieka, Amnesty International (AI), która oparła się na relacjach świadków.

Hiszpania będzie domagać się 80 mln euro odszkodowania od Unii Europejskiej w związku z błędnym powiązaniem pochodzących z Hiszpanii produktów, m.in. ogórków, z falą zakażeń szczepem EHEC. W wyniku epidemii zmarło około 50 osób.

Wielka Brytania jeszcze nie ochłonęła po doniesieniach, że tabloid "News of the World" włamał się do poczty głosowej zamordowanej nastolatki, a już pojawiły się kolejne podejrzenia - o hakowanie komórek bliskich ofiar krwawych zamachów w Londynie 7 lipca 2005 roku i dwóch 10-letnich dziewczynek, zamordowanych w 2002 roku.

Taksówkarze greccy prowadzą w środę 24-godzinny strajk, protestując przeciwko wprowadzeniu większej konkurencyjności w ich zawodzie. Oprotestowywana ustawa o licencjonowaniu zamkniętych zawodów dotyczy też m.in. farmaceutów i prawników.

Priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej to Europa bezpieczna militarnie, energetycznie i żywnościowo, wzrost gospodarczy zagwarantowany przez jednolity rynek oraz Europa otwarta na inne kraje. - Wierzę, że możemy budować Europę bezpieczną. Wierzę, że możemy wierzyć w postęp tych, którzy aspirują do bycia we Wspólnocie - mówił premier Donald Tusk podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Katastrofa smoleńska będzie jednym z tematów kampanii wyborczej w Polsce - prognozuje prokremlowski dziennik "Moskowskije Nowosti". Gazeta tytułuje swój artykuł "Utrzymać koalicję", odnotowuje też m.in., że Jarosław Kaczyński chce "odnowić partię, pozbywając się jednej trzeciej swoich deputowanych".

54 reaktory w japońskich elektrowniach atomowych zostaną poddane testom na wytrzymałość - zapowiedziały władze. Zapewniają, że to tylko po to, by ukrócić obawy opinii publicznej po katastrofie w Fukushimie, co do bezpieczeństwa tych elektrowni. Nie wiadomo, kiedy testy się rozpoczną.

Samolot transportowy, wyczarterowany przez siły międzynarodowe, rozbił się we wtorek wieczorem na wschodzie Afganistanu - poinformowały w środę miejscowe władze. Na razie nie wiadomo czy są ofiary.

Członek grupy terrorystycznej powiązanej z Al-Kaidą był przez dwa miesiące przesłuchiwany na pokładzie okrętu U.S. Navy, zanim 4 lipca przetransportowano go samolotem do USA, gdzie czeka go proces w sądzie cywilnym - podała stacja Fox News. Takie postępowanie zdecydowanie nie podoba się republikanom, którzy twierdzą, że polityka Obamy dotycząca schwytanych w wojnie z terrorem nie trzyma się kupy.

Łódź wioząca imigrantów do Arabii Saudyjskiej, która zatonęła u wybrzeży Sudanu, pociągnęła ze sobą na dno prawie 200 pasażerów - donoszą sudańskie media. Ocalono zaledwie trzy osoby - informują źródła medyczne.

- Byłem przekonany, że zaraz powiedzą: "Trzy lata kolonii karnej" - tak o wtorkowym procesie w grodzieńskim sądzie mówił dziennikarz i działacz nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. Choć usłyszał wyrok skazujący na trzy lata więzienia, to jednak w zawieszeniu. - Nie chodzi o mnie, ani o to, co napisałem, a chodzi o jakąś bardzo dużą politykę. Ja jestem po prostu zakładnikiem - dodaje.

Rio de Janeiro dożyło pięknego dnia - mówią mieszkańcy stolicy światowego karnawału. Po kilku latach została uruchomiona pierwsza w historii kolejka linowa łącząca fawele górujące nad miastem z jego ścisłym centrum. Dla 100 tysięcy ludzi żyjących w biedzie na terenie Medellin ta kolejka linowa to prawdziwy skok cywilizacyjny.

Nie można karać dziennikarza za publikację wywiadu bez autoryzacji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka, który rozpatrywał skargę redaktora naczelnego "Gazety Kościańskiej" Jerzego Wizerkaniuka. Trybunał zasądził też dla niego ponad 8 tys. euro odszkodowania.

Na Ukrainie zniesiono obowiązek przeprowadzania przeglądów technicznych prywatnych samochodów. Kierowcy nie kryją radości, bowiem jego przejście oznaczało najczęściej konieczność wręczenia łapówki - donosi Polskie Radio.

Dochody Tunezji z turystyki spadły w pierwszym półroczu o 51 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek danych rządu tego północnoafrykańskiego kraju, gdzie w styczniu doszło do rewolty, która obaliła prezydenta.