Szwecja wraca do atomu

Czterema głosami przewagi szwedzki parlament zaakceptował w czwartek wieczorem prawo, zezwalające na konstrukcję nowych reaktorów atomowych. Oznacza to zniesienie wprowadzonego 30 lat temu drogą referendum, zakazu inwestowania w energetykę jądrową.

Podejrzanemu o atak na Manhattan grozi dożywocie

- Ława przysięgłych sądu federalnego formalnie postawiła w czwartek w stan oskarżenia 30-letniego Fajsala Szazada za usiłowanie dokonania 1 maja br. zamachu bombowego na nowojorskim Times Square. Jeśli zostanie uznany winnym, grozi mu kara dożywotniego więzienia.

Poznamy szczegóły śmierci Polaka w Kanadzie

W piątek zostanie opublikowany nowy raport autorstwa sędziego Thomasa Braidwooda w sprawie śmierci Roberta Dziekańskiego - zapowiadają kanadyjskie media. Dziekański zmarł w październiku 2007 roku po użyciu paralizatora przez policję na lotnisku w Vancouver.

Rzym walczy z hajem za kółkiem i lejcami

Już wkrótce taksówkarze oraz dorożkarze w Rzymie będą musieli poddawać się obowiązkowym testom na obecność narkotyków. Uchwałę w tej sprawie przyjęła w czwartek jednomyślnie rada miejska.

Żydzi demonstrują przeciwko integracji z Żydami

120 tys. ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jerozolimie i Bnei Brak przeciw orzeczeniu Sądu Najwyższego, które nakazuje likwidację segregacji w jednej ze szkół na dzieci Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich.

Spokojna śmierć olbrzyma

Po kilku nieudanych próbach wyciągnięcia na pełne morze 30-tonowego wieloryba, który utknął w duńskiej zatoce Vejle, postanowiono w czwartek, że albo sam się wydostanie, albo "w spokoju umrze". Mimo dramatu olbrzyma, niektórzy pozostali nieczuli na jego krzywdę. Podpływali do niego, i wspinali się na jego grzbiet, by zrobić sobie zdjęcie.

Amerykanie będą wiercić w Morzu Czarnym

Dwa koncerny paliwowe, amerykański Chevron i rosyjski Rosnieft, podpisały umowę o wydobyciu ropy z szelfu na Morzu Czarnym. Premier Władimir Putin wyraził z tego powodu zadowolenie i zapowiedział, że rząd będzie dalej wspierał współpracę amerykańsko-rosyjską w kwestii eksploatacji złóż niedaleko Noworosyjska.

Pierwszy w Europie wyrok na piratów

Sąd w Rotterdamie skazał w czwartek pięciu Somalijczyków za piractwo. Każdemu z nich wymierzył karę pięciu lat więzienia. Był to pierwszy we współczesnej Europie proces z oskarżenia o to przestępstwo.

Ziemniaki oświetlą trzeci świat?

Bateria elektryczna zbudowana na podstawie ziemniaka, koniecznie ugotowanego, może rozwiązać problemy trzeciego świata z zaopatrzeniem w prąd. Tak przynajmniej twierdzą izraelscy naukowcy z Uniwersytetu Jerozolimskiego.

Demjaniuk jeszcze długo nie opuści sądu

Toczący się w Niemczech proces oskarżonego o udział w zbrodniach nazistowskich 90-letniego Johna Demjaniuka potrwa co najmniej do Bożego Narodzenia - poinformowały niemieckie media.

Rosyjskie myśliwce "tańsze i lepsze"

- Najnowszy rosyjski myśliwiec piątej generacji - PAK-FA, będzie nie tylko trzy razy tańszy niż zagraniczne odpowiedniki, ale będzie też od nich lepszy - stwierdził w czwartek Władimir Putin po obejrzeniu lotu egzemplarza testowego myśliwca.

Rosjanie nie wyślą żołnierzy tylko "doradców"

- Nie planujemy wysyłać do Kirgistanu sił pokojowych, rozważamy natomiast wspomożenie władz grupą doradców - oznajmił sekretarz generalny Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, Nikołaj Bordiuża. W południowej części Kirgistanu w walkach etnicznych zginęło już 191 osób a setki tysięcy uciekło.

Unia chce pomóc powodzianom

Parlament Europejski w specjalnej rezolucji oddał hołd pamięci ofiar powodzi w krajach Europy Wschodniej. Ponadto wezwał do niezwłocznego uruchomienia Funduszu Solidarności UE, aby szybko pomóc obszarom nawiedzonym przez klęskę. Zwiększeniu mają ulec fundusze przeznaczone na naprawę zniszczeń.

Liczą zabitych. Uchodźcy nadal uciekają

Kirgistan ciągle liczy ofiary walk etnicznych, jakie przed tygodniem wybuchły na południu kraju. Oficjalna liczba przekazana przez ministerstwo zdrowia mówi o 191 zabitych i blisko dwóch tysiącach rannych. Jednak p.o. prezydenta Roza Otunbajewa przyznała: ofiar może być więcej. Z kolei ONZ poinformowało, że liczba uchodźców sięgnęła 400 tys.

Al-Kaida: napadliśmy na bank

Al-Kaida w Iraku wzięła na siebie odpowiedzialność za niedzielny atak na bank centralny w Bagdadzie - informuje AFP. Agencja powołała się na oświadczenie Al-Kaidy, które pojawiło się w środę wieczorem na jednym z islamistycznych forów internetowych.

Ostry konflikt? Białoruś zaprzecza

Białoruskie MSZ nie uważa, by zaostrzał się konflikt gazowy między Białorusią a Rosją - to oświadczenie rzecznika resortu Andreja Sawinycha. Moskwa zapowiedziała wcześniej, że jeśli Mińsk nie spłaci szybko zadłużenia, ograniczy dostawy gazu do Białorusi.

Po "Slumdogu" - Igrzyska Olimpijskie

Danny Boyle, twórca kontrowersyjnego "Trainspotting" i oskarowego hitu "Slumdog. Milioner z ulicy", wyreżyseruje ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

WikiLeaks pogrąży armię USA?

Na początku kwietnia portal WikiLeaks opublikował dramatyczne nagranie z ataku amerykańskich żołnierzy na cywilów w Iraku. Teraz portal szykuje się na opublikowanie nowego wideo, na którym udokumentowano nalot w Afganistanie w 2009 roku.

Rzekomy agent trafi do Niemiec?

Prokuratura wysłała wniosek o przekazanie domniemanego agenta Mossadu Niemcom na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Zatrzymany Izraelczyk Uri Brodsky wiązany jest z zabójstwem lidera Hamasu w Dubaju.

Izrael łagodzi blokadę Gazy

Izrael zdecydował się na złagodzenie blokady Strefy Gazy. Stało się to po proteście świata na atak izraelskich sił przeciwko konwojowi z pomocą humanitarną do Strefy Gazy.

Plama z "maluczkimi"

- Słyszałem czasem komentarze, że większość kompanii naftowych to zachłanne kompanie lub takie, których (nic) nie obchodzi, ale to nie przypadek BP. My dbamy o „maluczkich” - powiedział dziennikarzom w środę w Waszyngtonie szef BP Carl-Henric Svanberg. „Maluczcy” trochę się obrazili.

Policjant Komar walczy z "polskimi obozami"

Nowojorski policjant polskiego pochodzenia prowadzi kampanię przeciwko gazecie "Wall Street Journal". Kapitan Stefan Komar chce zmusić pismo do sprostowania i przeprosin za użycie sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" w dwóch artykułach.

Amputował sobie rękę, by przeżyć

Jonathan Metz czekał na pomoc 18 godzin, po tym, jak jego ręka utknęła w piecyku grzewczym. Kiedy pomoc nie nadchodziła, a sytuacja stawała się groźna dla jego życia, podjął dramatyczną decyzję: postanowił sam amputować sobie ramię.

Mniej alkoholu we krwi kierowców

Pierwszy raz od 34 lat Wielka Brytania ma wprowadzić zmiany dotyczące limitu dopuszczalnych norm alkoholu. Szacuje się, że po wprowadzeniu w życie zaostrzeń w prawie życie ocali rocznie ponad 150 osób.

20 ofiar powodzi we Francji

Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły południowo-wschodnią Francję - poinformowała w środę prefektura departamentu Var. Kilka osób uznaje się za zaginione. Poprzedni bilans mówił o 19 przypadkach śmiertelnych. W środę wieczorem odnaleziono ciało dwudziestej ofiary.

Stany walczą z meksykańskim narkobiznesem

Departament Stanu USA zażądał przedłużenia planu finansowej pomocy na rzecz walki z narkobiznesem w Meksyku. Chodzi o tzw. Inicjatywę Merida, przyjętą w 2007 r. Program wart jest 1,1 mld dol. - podaje agencja AP.

USA naciskają na Iran

Amerykański minister finansów Timothy Geithner powiedział w środę, że oczekuje, iż inne rządy podejmą bardziej radykalne kroki w celu wywarcia presji ekonomicznej na Iran. W środę Iran zapowiedział, że zbuduje wkrótce nowy jądrowy reaktor badawczy do celów medycznych.

Odnaleziono szczątki Caravaggia

Zespół włoskich antropologów rozwiązał definitywnie zagadkę miejsca pochówku Caravaggia, identyfikując jego grób na cmentarzu w Porto Ercole w Toskanii, a nawet jego szczątki. Przez stulecia nie było pewności, gdzie genialny malarz został pochowany.