Porozumienie klimatyczne kończy erę węgla. Co ugrała Polska, czego zabrakło?

Jest porozumienie klimatyczne
Jest porozumienie klimatyczne
Jest porozumienie klimatyczne

Przełomowe, historyczne, globalne porozumienie. Takie miały być postanowienia z Paryża. Okazało się jednak, że z tekstu wykreślono wiele konkretnych zapisów dotyczących np. redukcji dwutlenku węgla. Został za to dokument, który było w stanie podpisać niemal 200 państw. Polska wróciła na tarczy. Ale czy to uchroni nas i świat przed skutkami globalnego ocieplenia?

Ambitnym celem wynikającym z porozumienia zawartego wczoraj w Paryżu jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 st. C. i imperatyw przestawienia gospodarek na zeroemisyjne za 35 lat. To także wyraźny sygnał dla państw i biznesu, że era węgla naprawdę się kończy. Brakuje jednak mechanizmów pilnujących tak niesforne kraje, jak choćby Polska, by podążały tą ścieżką.

Co ugrała Polska?

Polska zasłynęła z niechęci do podążania choćby śladem sąsiednich Niemiec, które są liderem zielonych technologii. Obecny rząd kontynuuje politykę poprzedników i kurczowo trzyma się węgla. Polska będzie musiała jednak z niego zrezygnować, tyle że dopiero w 2050 roku. Prezydent Duda, który w październiku nie ratyfikował poprawki do protokołu z Kioto o redukcji emisji CO2, niedawno mówił o "dekarbonizacji jako "herezji”. Mimo że sam papież Franciszek namawia świat do odejścia od gospodarki opartej na węglu. Duda ma jednak powody do zadowolenia - z paryskiego porozumienia zniknęło to okropne słowo "dekarbonizacja". Za to znalazły się w nim zapisy o roli lasów w walce z wychwytywaniem CO2. Minister środowiska prof. Jan Szyszko uważa to za polską metodę redukcji emisji tego gazu cieplarnianego i propaguje ją już od co najmniej 2012 roku.

Jednak pomysł ma wielu sceptyków, np. portal Ziemia na rozdrożu wyliczył, że aby uporać się z emisją generowaną przez pojedynczą osobę, potrzeba aż 1000 drzew.

Co jest w umowie?

Umowa składa się z dwóch części: wiążącej prawnie, która m.in. zobowiązuje kraje do rewidowania co pięć lat własnych krajowych celów walki z ociepleniem klimatu i drugiej niewiążącej, która zbiera ok. 190 krajowych planów redukcji emisji cieplarnianych, jakie kraje same złożyły w ONZ. Dzięki temu Paryżowi udało się ustrzec przed pamiętną porażką negocjatorów w Kopenhadze, ale jednocześnie ten wybieg sprawił, że umowa jest mało konkretna i w zasadzie każde państwo może dobrowolnie deklarować wielkość redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Sukces polega więc na tym, że „195 państw, które nigdy wspólnie na nic się nie zgadzają, a w niektórych przypadkach gotowe są toczyć między sobą wojny, znalazły wspólny grunt w kwestii zmian klimatycznych” – zwraca uwagę „Corriere della Sera”. To w rzeczywistości pierwsza umowa, która zakłada walkę ze zmianami klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych na całym świecie. Ma obowiązywać od 2020 r.

Kluczowe punkty zawarte w umowie: • Celem jest jak najszybsze osiągniecie szczytu emisji gazów cieplarnianych oraz osiągnięcie równowagi pomiędzy źródłami i pochłaniaczami gazów cieplarnianych w drugiej połowie tego wieku. Czyli od 2050 r. światowa gospodarka powinna być zeroemisyjna. • Celej jest utrzymanie wzrostu temperatury na świecie „znacznie poniżej” 2 st. C (3.6F) oraz podjęcie wysiłków w celu ograniczenia go do 1,5 st. C. • Ocena postępów w zakresie realizacji tego celu będzie odbywała się co pięć lat. • Kraje rozwinięte mają przekazać 100 mld dol. na rzecz finansowania transformacji energetycznej krajów rozwijających się do 2020 r. , z zobowiązaniem do dalszego finansowania w przyszłości.

Czego zabrakło?

Nie ma mapy drogowej wyznaczającej konkretną ścieżkę realizacji celu ograniczenia wzrostu globalnej temperatury. W pierwotnym projekcie znalazło się 60-80 proc. redukcji emisji do 2050r. Pod koniec negocjacji wszelkie tego typu zobowiązania zostały wkreślone.

Jeszcze przed COP21 Unia Europejska zobowiązał się do redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2030 r., z kolei przyjęty przez administrację Obamy plan (Climate Action Plan) zakłada zredukowanie gazów cieplarnianych o 26-28 proc. do 2025 roku w porównaniu z poziomem emisji z 2005 roku. Chiny w swojej strategii założyły, że do 2030 r. zredukują emisje o 30 proc. Jednak brak kar i duża swoboda w kształtowaniu i realizacji celów zakładanych przez poszczególne kraje nie napawają optymizmem. Tym bardziej, że w samym dokumencie porozumienia klimatycznego znajduje się zapis, że deklarowane przez państwa cele redukcyjne emisji nie zapewniają osiągnięcie nawet 2 st. C. A to nie uchroni świata przed niszczącymi skutkami globalnego ocieplenia.

Również kwestia funduszu, który miałyby wesprzeć biedniejsze kraje w działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych jest dość wątpliwa - nie wiadomo według jakich proporcji najbogatsze kraje świata miałyby go zasilać. Tym bardziej, że pomysł nie jest nowy, bo już pięć lat temu w meksykańskim Cancun państwa członkowskie ONZ ustaliły, że do 2020 roku powstanie Zielony Fundusz Klimatyczny. Polska zapowiedziała w Paryżu, że jest gotowa do 2020 r. wyasygnować 8 mln dolarów, aby wesprzeć fundusz. Ta kwota wystarczyłaby zaledwie do sfinansowania jednego projektu. Korea Południowa włożyła do tego koszyka 100 mln dolarów, a Meksyk dołożył 10 mln dolarów. W listopadzie tego roku fundusz zebrał 10,2 mld dol., jednak głównie w formie obietnic. Czy po COP21 państwa rozwinięte będą chętniej sięgać do kieszeni?

Aby ratować szanse na porozumienie wykreślono z dokumentu odniesienia do sektora transportu., nie znalazły się też zapisy dotyczące rolnictwa. Mimo że wg KE ten pierwszy odpowiada za 24,3 proc. Emisji CO2 w samej UE a rolnictwo - za 11,3 proc.. I prawdopodobnie udział rolnictwa będzie rósł ze względu na zwiększające się ilości pochłanianego przez Europejczyków mięsa (jego produkcja wymaga ogromnych nakładów energii).

A według analiz IPCC (Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klima) rolnictwo ma większe możliwości ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery niż cała energetyka i przemysł. Rolnicy mogą w znaczący sposób przyczynić się do ochrony klimatu i zmniejszyć efekt cieplarniany poprzez zmianę kierunków i technologii prowadzonej działalności. Oprócz dwutlenku węgla ten sektor jest wielkim producentem innego gazu cieplarnianego – metanu, który m.in. jest wydalany przez stada bydła i powstaje podczas niektórych procesów rolniczych, takich jak np. uprawa ryżu.

Wszyscy weszli do gry

Po raz pierwszy do porozumienia włączył się niemal cały świat, w tym najwięksi emitenci: USA, Chiny, Indie, Brazylia. I tym samym został wytrącony z rąk m.in. polskich hamulcowych zmian, jeden z najważniejszych argumentów. Czyli taki, że nie powinniśmy walczyć z ociepleniem klimatu, dopóki nie zrobi tego reszta świata, w tym właśnie najwięksi emitenci gazów cieplarnianych.

A ci, deklarują, że zmiany klimatu leżą im na sercu a w ślad za tym idą też działania. I Indie i Chiny, mimo że tam produkcja energii z węgla to nadal istotny element miksu energetycznego ( w Indiach to aż 70 proc., ale dla porównania – w Polsce to od lat – 90 proc.), równocześnie rozwijają odnawialne źródła energii.

Indyjski premier Narendra Modi stwierdził, że "nie ma wygranych ani przegranych” nowego porozumienia. „Wygrała sprawiedliwości klimatyczna i wszyscy pracujemy w kierunku zielonej przyszłości” – napisał na Twitterze.

W podobnym duchu COP21 podsumował chiński szef negocjatorów Xie Zhenhua zgadzając się, że paryska umowa nie jest idealna, ale może być historycznym krokiem naprzód. Chiny emitujące najwięcej na świecie CO2 podkreślały wcześniej, że niezbędne do realizacji umowy będzie zaoferowanie większego wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się – przypomina BBC.

Te dwie ogromne i szybko rozwijające się gospodarki dostrzegły, że redukcja gazów cieplarnianych to nie tylko walka o spowolnienie globalnego ocieplenia, ale także – o lepszą jakość powietrza i zdrowie obywateli. Spowite smogiem niebo to dzisiejsza smutna rzeczywistość tamtejszych miast zamieszkiwanych przez miliony ludzi.

Barack Obama stojący na czele drugiej na świecie gospodarki emitującej najwięcej CO2 nie ma oporów przed przestawieniem gospodarki na bardziej zieloną. Problemem jest Kongres zdominowany przez Republikanów. Obama nie chciał powtórzyć błędów popełnionych przy poprzednim porozumieniu, czyli Kioto wynegocjowanego w 1997 r. Tego dokumentu Stany Zjednoczone nigdy nie podpisały, dlatego tym razem Kongres nie będzie miał wiele do powiedzenia. Jednak to wcale nie daje pewności, że po zmianie władzy USA będą kontynuowały tą zieloną politykę.

Tekst porozumienia jest TU

Autor: Katarzyna Hejna-Modi / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP