Do czwartku ukraiński parlament powinien zatwierdzić skład nowego rządu. Miał on być znany już we wtorek, jednak posłowie, jak wynika z nieoficjalnych informacji, nie dogadali się co do kandydatury premiera. Na giełdzie nazwisk do objęcia tej funkcji pozostają Arsenij Jaceniuk i Petro Poroszenko.

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder wezwał ukraińskie władze, by chroniły prawa wszystkich obywateli i realizowały politykę "zero tolerancji" wobec antysemityzmu. Wyraził nadzieję na "demokratyczną i pokojową przyszłość na Ukrainie". "Z uwagą przyglądamy się słowom i czynom polityków, w tym tych z partii Swoboda" - podkreślił Lauder.

Jeśli parlament krymskiej autonomii lub jej mieszkańcy wyrażą życzenie przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej, Rosja gotowa jest szybko rozpatrzyć taki wniosek - oświadczył Leonid Słuckij, szef delegacji rosyjskiej Dumy, która przyleciała na Krym. Ukraińskie media alarmują, że Rosja zaczyna masowe wydawanie swoich paszportów na półwyspie. Były prezydent Gruzji ostrzega przed powtórką z Kaukazu.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi we wtorek nie udało się wybrać nowego rządu. Debatę i głosowanie w tej sprawie przełożono na czwartek. Jeden z opozycyjnych liderów, Arsenij Jaceniuk, zapowiada, że w rządzie powinni znaleźć się przedstawiciele Majdanu, a nie będzie w nim miejsca dla oligarchów. Z kolei nadal zebrani na Majdanie aktywiści chcą, by parlament konsultował z nimi wszelkie wiążące decyzje.

Izraelskie lotnictwo wojskowe zaatakowało w poniedziałek cele we wschodnim Libanie, w pobliżu granicy z Syrią - poinformowały źródła w służbach bezpieczeństwa w Jerozolimie i Bejrucie.

Senat Włoch udzielił w nocy z poniedziałku na wtorek wotum zaufania nowemu rządowi Matteo Renziego, stworzonemu przez jego macierzystą centrolewicową Partię Demokratyczną i część centroprawicy. Maraton debaty nad nowym gabinetem trwał 10 godzin. Rząd poparło 169 senatorów, przeciwko było 139.

Na liście 50 podejrzanych ws. "masowych zabójstw cywilów" na Ukrainie są na pewno ludzie ze struktur siłowych. To oni bezpośrednio przygotowywali i kierowali działaniami przeciwko demonstrantom. Deputowany Batkiwszczyny Hiennadij Moskal ujawnił dokumenty odsłaniające kulisy ataku na Majdan 18 lutego. Wynika z nich, że dwiema osobami kierującymi krwawym szturmem byli p.o. szefa MSW Zacharczenko i zastępca szefa SBU Tockij.

35 mld dolarów potrzebuje Ukraina, aby przeprowadzić niezbędne do funkcjonowania kraju reformy. Pomoc zapowiedział już Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Finansowej zapomogi mogą udzielić też Stany Zjednoczone. Zastępca Johna Kerry'ego we wtorek będzie rozmawiał na ten temat z ukraińskimi przedstawicielami resortu finansów.

- Na użytek wewnętrzny mówi o dożynaniu watahy. Na eksport ma słowa "podpiszcie albo będziecie martwi". To nie jest język dyplomacji, ale gangsterskich filmów - tak o ostrych słowach Radosława Sikorskiego w trakcie rozmów z ukraińskimi opozycjonistami mówi Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS twierdzi, że "były one skandaliczne", bo szef MSZ "w gruncie rzeczy straszył na rękę Janukowyczowi". - To wszystko nie ma żadnego znaczenia. Misja zakończyła się sukcesem - bronił Sikorskiego Marek Siwiec z Twojego Ruchu.

Wiktor Janukowycz opuścił w piątek Kijów i od tego czasu nie są znane jego losy. W poniedziałek za odsuniętym od władzy prezydentem wysłano list gończy. Według p.o. szefa MSW Arsena Awakowa, odleciał najpierw do Charkowa, a później - do Doniecka, skąd próbował uciec z kraju, a następnie pojechał na Krym. O tym, że Janukowycz znajduje się w okolicach Sewastopola wspominał również lider opozycyjnej Swobody Ołeh Tiahnybok. Wieczorem szef ukraińskiej SBU oświadczył, że były prezydent wciąż znajduje się na terytorium kraju.

Departament Obrony USA planuje cięcia w armii o ogromnej skali. Jeśli wejdą w życie, jej wielkość zmniejszy się do poziomu sprzed II wojny światowej - donosi "New York Times", a za nim inne amerykańskie media. Cięcia mocno odbiją się na lotnictwie. Chroniony ma być natomiast budżet na operacje specjalne i rozwój nowych wojskowych technologii.