Burmistrz karze za parkowanie na rowerowych ścieżkach

Ten filmik raczej nie spodoba się stołecznym kierowcom. Burmistrz Wilna w jednoznaczny sposób dał do zrozumienia co myśli o parkowaniu na ścieżkach rowerowych. Ci, którzy łamią przepisy chyba nie będą mogli liczyć na jego pobłażliwość.

Chińczycy podrobili sklep Ikei

Sklep meblowy uderzająco podobny do szwedzkiego koncernu Ikea powstał na terenie południowo-zachodnich Chin w mieście Kunming.

Krzyżowali ludzi i zwierzęta - 150 hybryd

W Wielkiej Brytanii naukowcy przez trzy lata krzyżowali ludzi ze zwierzętami. Eksperymenty były prowadzone w tajemnicy. Powstało ponad 150 międzygatunkowych hybryd. Sprawa wyszła na jaw, gdy zabrakło pieniędzy na kontynuowanie badań - pisze brytyjski "Daily Mail".

Rosyjski portal: MAK przyłapał polskich ekspertów

Rosyjskie media z wielkim zainteresowaniem śledziły konferencje MAK-u ws. polskiego raportu na temat katastrofy Tu-154. Niemal wszystkie podkreślały psychologiczny nacisk wywierany na załogę prezydenckiego samolotu. Z kolei portal vzglyad.ru stwierdził, że "MAK przyłapał polskich ekspertów z komisji Millera na łamaniu przepisów śledztwa".

MAK pozostał przy swoim. Konferencja minuta po minucie

- Nie zobaczyliśmy niczego nowego w raporcie polskiej komisji - ogłosił przewodniczący Komisji Technicznej MAK Aleksiej Morozow na konferencji prasowej, która była rosyjską odpowiedzią na raport komisji Jerzego Millera ws. przyczyn smoleńskiej katastrofy. Później MAK podtrzymał swoje wszystkie wnioski: lot nie był wojskowy, załoga próbowała lądować, był pośredni nacisk na załogę, kontrolerzy nie popełnili błędu. Relacja minuta po minucie w tvn24.pl.

Tajemnicza śmierć prawnika. Rosjanie spojrzą jeszcze raz

Rosyjscy śledczy wszczęli dochodzenie w sprawie tajemniczej śmierci prawnika Siergieja Magnickiego. Adwokat zajmujący się m.in. walką z korupcją zmarł w listopadzie 2009 r. w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie. Zdaniem obrońców praw człowieka 37-letni adwokat został pobity na śmierć.

Sikorski obiecuje pomoc Afgańczykom

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski przyleciał we wtorek do Kabulu, gdzie zapewnił o pomocy Unii Europejskiej dla Afganistanu. Powiedział też, że Polska przekaże odpowiedzialność za prowincję Ghazni, gdy władze Afganistanu będą do tego gotowe. Sikorski spotkał się we wtorek m.in. z prezydentem Hamidem Karzajem i swoim odpowiednikiem Zalmajem Rasulem.

NATO: Potrzeba więcej żołnierzy w Kosowie

- Prosimy o więcej żołnierzy. Nie potrafię określić liczby, ale to będzie jeden batalion - powiedział rzecznik sił NATO w Kosowie, Dieter Wichter. To najnowsza odsłona kryzysu w Kosowie, który wybuchł, gdy rząd w Prisztinie rozmieścił na dwóch przejściach granicznych - Jarinje i Brnjak - specjalne jednostki policji kosowskiej i kosowskich celników.

Dolar na bazarze ciągle drożeje

Po Białorusi krąży dowcip o trzech stopniach problemów finansowych Białorusinów: pierwszy to gdy nie ma pieniędzy, drugi - gdy zupełnie nie ma pieniędzy, trzeci - gdy trzeba sprzedać dolary. Czarnorynkowy kurs amerykańskiej waluty tymczasem cały czas rośnie.

Mińsk nie pożąda jak Putin

Połączenie Rosji i Białorusi jest "możliwe, bardzo pożądane i całkowicie zależne od woli narodu białoruskiego" - oświadczył w poniedziałek rosyjski premier Władimir Putin. We wtorek z Mińska nadeszły sygnały, które nie wskazują na to, by połączenie miało nastąpić w najbliższym czasie.

Policjant twardy jak stal

Brytyjskiego policjanta nie jest w stanie powstrzymać taranowanie samochodem, a nawet kilkumetrowy lot. Przynajmniej jednego z nich. Funkcjonariusz Dan Pascoe nie tylko przetrwał taki wypadek, ale też dogonił jego sprawcę na piechotę i poraził go paralizatorem. Po skutecznym unieruchomieniu przestępcy policjant zemdlał.

Chińczycy nie są pod wrażeniem

Oficjalny chiński dziennik "Renmin Ribao" nie uważa, by porozumienie w sprawie podniesienia limitu amerykańskiego zadłużenia, zawarte w nocy z niedzieli na poniedziałek, rozwiązało problemy Waszyngtonu. Chiny są największym wierzycielem USA.

Polski "Rambo" znów dał się we znaki Norwegom

Miesiąc po odebraniu 9-letniej polskiej dziewczynki norweskim rodzicom zastępczym, Krzysztof Rutkowski znów dał o sobie znać Norwegom. Tym razem w rękach detektywa, opisywanego przez Norwegów jako polski "Rambo", znalazł się 13-letni Rosjanin.

"Nic nie wskazuje" na amerykańską interwencję

- Nic nie wskazuje na to, by Amerykanie mogliby zostać bezpośrednio tam zaangażowani. Uważam, że politycznie i dyplomatycznie chcemy wywrzeć najsilniejszą możliwą presję, by doprowadzić do zmian, o które apeluje tak wiele krajów - oznajmił przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA admirał Mike Mullen.

Breivik: Tylko japoński psychiatra mnie zrozumie

Norwescy psychiatrzy nie są wystarczająco dobrzy. Tak twierdzi Anders Behring Breivik, sprawca masakry na wyspie Utoya i autor zamachu bombowego w Oslo. Dlatego też 32-latek zażądał, by zbadał go psychiatra japoński.

Amerykanie chcą tylko z immunitetem

Jeśli Amerykanie, na prośbę Bagdadu, mieliby zostać w Iraku dłużej niż do końca tego roku, to muszą mieć zagwarantowany immunitet - oświadczył przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA admirał Mike Mullen.

70 śmiertelnych ofiar burzy tropikalnej

Do 70 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar burzy tropikalnej "Nock-ten" i tajfunu "Muifa", które szalały w zeszłym tygodniu nad północną częścią Filipin. Większość z tych osób utonęła podczas powodzi lub zginęła pod lawinami błotnymi. Tymczasem do kraju zbliża się kolejny front burzowy.

Norwegowie już nie bombardują

Norwegowie zakończyli swój udział w kampanii lotniczej nad Libią. Ostatnie cztery norweskie F-16 w poniedziałek wylądowały w macierzystych bazach.

Izrael pokazuje tajną broń

Jest naprowadzany za pomocą czujników elektroniczno-optycznych i zdolny do analizowania obrazów w trakcie lotu, zarówno w dzień, jak i w nocy - to pocisk rakietowy "Tammuz", którym pochwaliła się izraelska armia, a którego istnienie owiane było do tej pory tajemnicą.

Clinton z dysydentami pierwszy raz

Po raz pierwszy od wybuchu antyprezydenckich demonstracji w Syrii w marcu sekretarz stanu USA Hillary Clinton spotka się we wtorek w Waszyngtonie z syryjskimi działaczami politycznymi na wygnaniu. Nie wszyscy antyprezydenccy działacze mają jednak tyle szczęścia.

Nowe ofiary w Syrii, Rosja nie chce "przesadzać"

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. rezolucji potępiającej akty przemocy syryjskiego reżimu nie przyniosło przełomu, choć zdaniem części dyplomatów sygnalizuje pewne zbliżenie stanowisk wśród państw Rady. Potępiającej Damaszek rezolucji sprzeciwiają się Chiny i Rosja. Ta ostatnia nazywa ją "przesadną". W nocy z poniedziałku na wtorek z rąk syryjskiego wojska i bezpieki zginęli kolejni ludzie.

W styczniu była o krok od śmierci. Dziś głosowała

W niezwykle ważnym dla losów amerykańskiego budżetu głosowaniu w Izbie Reprezentantów, mimo wcześniejszych zapewnień i ustaleń, liczył się każdy głos. Wszyscy zdziwili się jednak, gdy na salę obrad przed głosowaniem weszła demokratyczna kongresmenka z Arizony, Gabrielle Giffords, ciężko ranna od strzału w głowę w wyniku zamachu 8 stycznia w Tucson.

"Twitter w rękach ministra Sikorskiego to nieszczęście"

Minister Sikorski w ogniu krytyki. - To są tezy, które były propagowane za czasów PRL-u - tak o wpisie na Twitterze na temat Powstania Warszawskiego jako narodowej katastrofy mówił Mariusz Błaszczak (PiS). - Twitter w rękach ministra Sikorskiego to nieszczęście - ocenił Jerzy Wenderlich (SLD). Nawet klubowy kolega Sikorskiego Antoni Mężydło nie bronił w "Rozmowie Bardzo Politycznej" ministra spraw zagranicznych.

Domniemany lider hakerów na wolności

Brytyjski 18-latek, domniemany lider hakerów z grup Anonymous oraz Lulz Security, został w poniedziałek zwolniony z aresztu za kaucją. Jedyny warunek - nie będzie korzystał z internetu. Proces Jake'a Davisa rozpoczyna się przed londyńskim sądem 30 sierpnia.

USA uciekają przed bankructwem

Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego kompromisowy plan podniesienia limitu zadłużenia i redukcji deficytu budżetowego USA, uzgodniony wcześniej między Białym Domem a republikanami. We wtorek nad planem ma jeszcze głosować Senat, ale wiadomo, że ma on tam wymagane poparcie większości senatorów. Głosowanie to powinno już być tylko formalnością.

Nie chcą Polaków w Holandii? "Są mile widziani, ale..."

- Wzrost liczby imigrantów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a zwłaszcza z Polski jest znacznie większy niż się spodziewaliśmy - napisał w liście przesłanym do parlamentu holenderski minister pracy i spraw społecznych Henk Kamp. Ocenił, że jest to "najbardziej znaczące wydarzenie ostatnich lat" i zapowiedział "bardziej rygorystyczną politykę" wobec tych, którzy w przyszłości będą chcieli przyjechać do Holandii "za pracą".

"Prezydent nie będzie ukrywał stanowiska"

Prezydent Bronisław Komorowski jeszcze w tym tygodniu zabierze głos na temat polskiego raportu wyjaśniającego okoliczności katastrofy smoleńskiej - zapowiedział w poniedziałek jego doradca prof. Tomasz Nałęcz. Dodał, że prezydent poznał raport "prędzej niż my wszyscy".

Sarkazm podnosi kreatywność i wydajność

Jeśli pracownik źle wypełnia swoje obowiązki szef nie powinien się na niego złościć czy zachowywać się wobec niego wrogo. Jak twierdzą amerykańscy psychologowie, aby podwładny pracował wydajniej i był bardziej kreatywny, należy go skrytykować robiąc mu sarkastyczne uwagi.