Żołnierz elitarnej amerykańskiej formacji zginął w Iraku we wtorek w bitwie z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego. Dwa dni później Pentagon ujawnił okoliczności jego śmierci.
31-letni Charles Keating był członkiem amerykańskich sił szybkiego reagowania, wysłanych do Iraku w celu wspierania walczących z dżihadystami oddziałów kurdyjskich, tzw. peszmergów. We wtorek wczesnym rankiem jego oddział odebrał wezwanie pomocy od małego oddziału amerykańskiego w pobliżu miasteczka Tel Askuf, około trzech kilometrów za umocnioną linią frontu. Poinformował rzecznik amerykańskiej armii, płk Steve Warren.
Bitwa o Tel Askuf
Jak się okazało, w kierunku Tel Askuf uderzyło liczące ponad 120 bojowników zgrupowanie tzw. Państwa Islamskiego. Atakujący przemieszczali się 20 pojazdami, które w improwizowany sposób zostały uzbrojone i opancerzone. W ten sposób udało im się pokonać bronioną przez Kurdów linię frontu i dostać do miasteczka.
Znajdująca się w Tel Askuf grupa ok. 10 amerykańskich żołnierzy musiała włączyć się do walki przeciwko przeważającym siłom wroga. Po ok. 20 minutach z pomocą przybył równie niewielki oddział Charlesa Keatinga, a bitwa o miasteczko rozgorzała z nową siłą. Po około dwóch godzinach intensywnej wymiany ognia komandos został "bezpośrednio trafiony i zmarł pomimo natychmiastowej ewakuacji z pola walki", poinformował płk Warren. - To była wielka strzelanina, kule latały wszędzie. W tej chwili nie wiemy, czy trafił go snajper, czy któryś z pocisków wystrzelonych z wrogich AK-47 - dodał.
Nie wiadomo, jak długo Amerykanie bronili jeszcze Tel Askuf przed dżihadystami, poinformowano jednak że siły kurdyjskie toczyły bitwę jeszcze przez kilkanaście godzin. Na pomoc wezwane zostało też silne wsparcie lotnicze. Na koniec na polu bitwy pozostały zniszczone wszystkie wrogie pojazdy opancerzone, dwie ciężarówki pełne ładunków wybuchowych i ciała 58 terrorystów. Siły kurdyjskie ponownie przejęły kontrolę nad Tel Askuf.
Jak podkreślił płk Warren, poszkodowany nie został żaden inny Amerykanin.
Autor: mm//rzw / Źródło: USNI News
Źródło zdjęcia głównego: chuck holton (CC BY-NC-SA 2.0)