Kaddafi triumfuje. Zachód się namyśla

Dwa tygodnie temu dni Muammara Kaddafiego wydawały się policzone. Opozycją zdobywała kolejne miasta, a dyktatora opuszczali pomocnicy i żołnierze. Teraz los wojny się odwrócił. Reżim triumfuje. Syn Kaddafiego sugeruje "zdrajcom", aby uciekali do Egiptu i zapowiada, że wojsko pobije rebeliantów w 48 godzin. Natomiast zachód ciągle rozważa pomoc dla opozycji.

"Krawe pieniądze" za wolność agenta CIA

Amerykański współpracownik CIA, skazany w Pakistanie za morderstwo dwóch osób, został przez sąd wypuszczony na wolność. Rodziny ofiar miały pozwolić na ułaskawienie, ponieważ otrzymały rekompensatę, tak zwane "krwawe pieniądze". Władze USA zaprzeczają jakoby były zaangażowane w operacje. Decyzja sądu wywołała zamieszki.

Japończykom puszczają nerwy

W Japonii rośnie strach. Ludzie są coraz bardziej przerażeni i zarazem poirytowani sytuacją w elektrowni Fukushima I. Wiele japończyków uważa, że władze nie mówią wszystkiego i ukrywają powagę sytuacji. - Oni dają nam tylko statystyki. Wątpliwe aby były dokładne. Przecież tam nikt nie może się zbliżyć - twierdzi 75-letni Tamura, mieszkający 70 km od elektrowni.

"70 samurajów" zostało przy reaktorach

W doniesieniach o eksplozjach, pożarach i promieniowaniu w elektrowni atomowej Fukushima I nikt nie mówi o anonimowych pracownikach siłowni, którzy w coraz trudniejszych warunkach starają się zapobiec najgorszemu. W pobliżu uszkodzonych reaktorów zostało tylko około 70 ludzi. Cały czas mają kontakt z niebezpiecznym promieniowaniem. Japońskie media nazywają ich "ostatnimi samurajami Fukushimy".

Reaktory, które straszą świat. Sytuacja w Fukushima I

W reaktorze nr 4 nie ma już wody w zbiorniku ze zużytymi prętami paliwowymi, a to wiąże się ze "skrajnie wysokim" poziomem promieniowania. W reaktorze mogło dojść do uszkodzenia osłony bezpieczeństwa. Pozostałe reaktory w Fukushimie też uległy awarii.

Zdobywca Pulitzera zaginął w Libii

Czterech dziennikarzy amerykańskiej gazety "New York Times" zaginęło w Libii. Pracodawca miał z nimi kontakt po raz ostatni we wtorek rano. W ogarniętym wojną domową kraju zaginął jeszcze jeden zachodni dziennikarz, pracujący dla brytyjskiej gazety "Guardian".

Aresztowali 184 pedofilów

W wyniku jednej z największych operacji policyjnych rozbito międzynarodową siatkę zajmującą się pornografia dziecięcą i aresztowano w sumie 184 osoby - poinformował w środę Europol.

Bengazi jak Sarajewo? Kaddafi tego nie chce

- Muammar Kaddafi nie używa lotnictwa w atakach na pozycje partyzantów, ponieważ nie chce, by bombardowania Bengazi zmobilizowały międzynarodową opinię do interwencji wojskowej w Libii - uważa Ben Barry z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS). W jego ocenie układ sił sprzyja Kaddafiemu, ale porażka partyzantów nie jest przesądzona, a nawet ich ewentualna porażka nie musi oznaczać końca konfliktu.

Rząd USA wzywa Polskę do zwrotu mienia żydowskiego

Administracja USA wyraziła "rozczarowanie" wstrzymaniem przez Polskę procesu uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Mówił o tym na konferencji prasowej specjalny doradca sekretarza stanu ds. Holocaustu. Amerykańskie władze wzywają rząd polski do restytucji prywatnego mienia żydowskiego, choćby w formie rekompensat rozłożonych w czasie.

"Prawdziwa katastrofa". Eurokomisarz o Fukushimie

- Należy się spodziewać dalszego dramatycznego rozwoju wypadków w ciągu najbliższych godzin - ostrzegł unijny komisarz ds. energii Guenter Oettinger w Parlamencie Europejskim. Jego zdaniem sytuacja w elektrowni Fukushima I to "prawdziwa katastrofa". Wypowiedź Oettingera wywołała panikę na giełdach, szybko więc próbowała złagodzić jej wydźwięk rzeczniczka komisarza: To tylko jego osobista obawa.

"Wszyscy uciekli z miasta"

- Wszyscy uciekli z miasta w obawie przed promieniowaniem. Sytuacja się zmienia, co budzi moje przerażenie. Ratownicy pracują intensywnie w poszukiwaniu ciał. Sądzę, że będzie ich coraz więcej, choć chciałbym, żeby było inaczej - pisze Reporter 24 Cezary Treda, który nadal przebywa w Sendai w centralnej części Japonii - mieście, które ucierpiało najbardziej w piątkowym trzęsieniu ziemi.

Walki o "klucz do Bengazi"

Ciężkie walki toczą się w rejonie Adżdabii. Trzy samoloty rebelianckie zbombardowały brygady Kaddafiego na wschód od miasta - poinformowała telewizja Al-Jazeera. - Do miasta dochodziły odgłosy eksplozji - relacjonuje lekarz, do którego szpitala trafiło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin 26 zabitych. Siły Kaddafiego ostrzeliwują też miasto Misratę. Celem operacji rządowej armii jest główny bastion rebeliantów - Bengazi.

Uczcili pamięć żołnierzy Waffen SS

Ponad tysiąc osób uczciło w środę w Rydze pamięć Łotyszy, którzy walczyli podczas drugiej wojny światowej w jednostkach Waffen SS. Uroczystościom towarzyszyły wzmocnione środki bezpieczeństwa - w tym roku nie doszło do incydentów między uczestnikami marszu a ich przeciwnikami.

"Czy Kazuki Matsunaga ocalał?"

Po trzęsieniu ziemi w Japonii tysiące ludzi szukają swoich bliskich, rozpaczliwie apelując w internecie o kontakt z tymi, którzy mogą coś wiedzieć. Oficjalnie ponad 8 tysięcy osób uznaje się za zaginione. Nieoficjalnie mówi się o kolejnych tysiącach. Nie sposób ocenić, ilu z nich wciąż żyje.

Polscy specjaliści: Awaria w Fukushimie ma stopień czwarty

Awaria w elektrowni Fukushima Dai-ichi została sklasyfikowana na 4. stopień skali INES - poinformował w środę Piotr Jaracz z polskiej Państwowej Agencji Atomistyki. Wcześniej część światowych mediów oraz francuska agencja energetyki mówiły o stopniu 6. Jaracz zapewnił, że Agencja nie posiada wiarygodnych informacji, które potwierdzałyby wyższy stopień uszkodzeń w japońskiej elektrowni.

Po pół roku w kosmosie wylądowali po kostki w śniegu

Kapsuła z rosyjskiego Sojuza z trzema astronautami na pokładzie wylądowała w środę na stepie w sercu Kazachstanu. Załoga przez pół roku przebywała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lądowanie odbyło się przy pięknej zimowej pogodzie.

"Atomowa" panika na rubieżach Rosji

Awaria w japońskiej elektrowni Fuksuhima I wywołała falę paniki na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Mieszkańcy regionów położonych najbliżej Japonii wykupują lekarstwa i bilety lotnicze do Moskwy.

Szukają bliskich: wśród błota, stosów drewna, stali

Wśród zrujnowanych domów i gruzów na północnym wybrzeżu Japonii wciąż chodzą ludzie - niektórzy to ratownicy szukający ofiar, inni to ci, którzy przeżyli trzęsienie ziemi. Teraz ze łzami w oczach wracają do miejsc, gdzie stały ich domy, bo wciąż wierzą, że uda im się odnaleźć bliskich. Być może żywych.

"Zagłada" i godzina policyjna

Co najmniej pięcioro demonstrantów nie żyje, setki są ranne po tym, jak uzbrojeni policjanci i żołnierze, wspierani przez czołgi, przejęli kontrolę nad Placem Perłowym w stolicy Bahrajnu, Manamie. Według źródeł szpitalnych nie żyje też trzech policjantów. Władze Bahrajnu wprowadziły w Manamie godzinę policyjną i przestrzegły przed organizowaniem zgromadzeń. Do masowych demonstracji nawołuje ruch młodzieży bahrajńskiej.

Szwedzi szturmują apteki. Brakuje jodku potasu

- To histeria - mówią specjaliści. W szwedzkich aptekach w ciągu tygodnia dziesięciokrotnie wzrósł popyt na tabletki jodku potasu, które zabezpieczają organizm przed skutkami napromieniowania. Szwedzi ruszyli do aptek po eksplozjach w japońskiej elektrowni atomowej.

Bombardują Misratę. "W 48 godzin będzie po wszystkim"

Wojska Muammara Kaddafiego zaatakowały Misratę i szykują się do ataku na Bengazi. Nawołują do złożenia broni, a dowodzący wojskami pod Bengazi syn Kaddafiego odgraża się: "W 48 godzin będzie po wszystkim". Wcześniej sam dyktator w telewizyjnym wystąpieniu oskarżył Zachód, że chce ukraść libijską ropę, a rebeliantów nazwał "szczurami" i zapowiedział, że ich "zmiażdży". Narody Zjednoczone po wczorajszej naradzie nie wykonały na razie żadnego ruchu.

Cesarz pociesza naród

Posępny, ale spokojny - cesarz Akihito wygłosił bezprecedensowe orędzie do narodu Japońskiego po trzęsieniu ziemi, tsunami i eksplozjach w reaktorach jądrowych. - Liczę w głębi serca, że ludzie staną ręka w rękę, traktując się ze współczuciem i razem przezwyciężą ten trudny czas - cytuje słowa cesarza Reuters. To pierwsze wystąpienie władcy po trzęsieniu ziemi.

Blokują niebo tanim liniom, bo nie chcą wiz

Tani europejscy przewoźnicy lotniczy nie będą latać po ukraińskim niebie, póki Unia Europejska nie zniesie wiz dla Ukraińców - oświadczył wicepremier Borys Kołesnikow w opublikowanej w środę rozmowie z angielskojęzycznym tygodnikiem "Kyiv Post".

Berlusconi: Jestem jak Caritas

Twierdzi, że prokuratura się myli. Upiera się, że nie korzystał z prostytucji. Dlaczego więc hojną ręką dawał pieniądze kobietom? - Ja jestem jak Caritas - odpowiada premier Włoch Silvio Berlusconi w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica". - Płacę za zabiegi chirurgiczne, dentystę, studia wszystkich tych, którzy są w potrzebie - dodał.

Polski Sejm solidarny z Japonią

"W obliczu tej strasznej katastrofy, która dotknęła Naród Japoński, Sejm w imieniu Narodu Polskiego wyraża głębokie współczucie oraz wyrazy solidarności w tych tragicznych dniach dla Japonii" - tak brzmi fragment uchwały w sprawie solidarności z Narodem Japońskim, jaką parlamentarzyści przyjęli dziś przez aklamację.

Promieniowanie w Tokio? "Sprzeczne informacje"

- Dostajemy sprzeczne informacje na temat napromieniowania w Tokio - przyznają Japończycy mieszkający w stolicy i dodają, że sami już nie wiedzą w co wierzyć i jak naprawdę wygląda sytuacja. Mieszkańcy Tokio zaczęli obawiać się o zdrowie po tym, jak wczoraj w reaktorze nr 2 w elektrowni Fukushima I doszło do silnej eksplozji, wzrósł poziom promieniowania, a władze poinformowały, że "wiejący z północy wiatr spycha radioaktywną chmurę w kierunku odległej o 260 km stolicy kraju".

Rosjanie dniem i nocą badają radiację

Rosjanie z niepokojem patrzą na doniesienia z japońskich elektrowni Fukushima, gdzie od soboty doszło już do czterech wybuchów, a poziom promieniowania przekracza normy aż 500 razy. Dlatego dniem i nocą - 24 godziny na dobę - w około 70 punktach pomiarowych badany jest poziom promieniowania w atmosferze i w wodzie na Sachalinie, na Dalekim Wschodzie.

Polski ginekolog: Trzeba kochać swoją pracę

Polski ginekolog pracujący w Malmoe Adam Szeląg został ponownie uznany przez pacjentki za najlepszego lekarza Szwecji. Po raz pierwszy tytuł otrzymał w 2010 roku. Jego przepis na sukces? - Trzeba robić to, co się kocha. Jak się kocha swoją pracę, to się nigdy nie pracuje - mówił lekarz w "Poranku" TVN24.

Polska kolejka po reaktor

Mapa ewentualnych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce liczy 27 punktów. Polska nie wycofa się z planów budowy elektrowni jądrowej, a na plany rządu nie wpłyną wydarzenia w japońskiej elektrowni Fukushima ani rady tych, którzy mają ich kilkanaście.

Pożar w elektrowni Fukushima ugaszony

Opanowano pożar w reaktorze numer cztery elektrowni atomowej Fukushima. To był już drugi pożar w tym bloku. Ten, który wybuchł wcześniej, udało się szybko ugasić.