Wojskowe siły Unii Europejskiej zwalczające somalijskich piratów w ramach misji Atalanta będą mogły operować nie tylko na morzu, ale także na brzegu - postanowiła Rada Unii Europejskiej w porozumieniu z władzami Somalii.

Unia Europejska przyjęła w piątek nowe sankcje wobec syryjskiego reżimu, które są wymierzone w 12 osób, w tym m.in. w żonę prezydenta Baszara el-Asada. Decyzję przyjęli ministrowie spraw zagranicznych obradujący w piątek w Brukseli. Nazwiska zostaną oficjalnie podane dopiero po wejściu decyzji w życie i opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym UE w sobotę.

Premier Francji Francois Fillon poinformował w piątek, że rząd pracuje nad nową ustawą dotyczącą przeciwdziałania terroryzmowi. Prace rozpoczęto po wydarzeniach na południu kraju, gdzie dzień wcześniej w akcji policyjnej zginął podejrzany o zabicie siedmiu osób mężczyzna. Ustawa ma być gotowa do dyskusji za 2 tygodnie.

Popierany przez Radę Bezpieczeństwa ONZ plan pokojowy Kofiego Annana nie przyniesie rezultatu - twierdzi amerykański dziennik "Washington Post". Choćby z jednego powodu - deklaracja Rady "nie zawiera za sprawą Rosji - wciąż wiernego sojusznika Asada - mechanizmu egzekwowania założeń planu". Annan wybiera się w ten weekend do Rosji i Chin, ale trudno liczyć na to, że przekona oba kraje do zmiany stanowiska ws. Asada. Oba te państwa zagłosowały dziś przeciwko rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ potępiającej władze syryjskie, brutalnie rozprawiające się z przeciwnikami reżimu.

Z więzienia w Kirkuku, na północnym wschodzie Iraku, uciekło w piątek 19 terrorystów powiązanych z Al-Kaidą - poinformowała iracka policja. Według lokalnych mediów więźniowie wydostali się na wolność przez okno.

Chiny w ciągu pięciu lat zrezygnują z pobierania organów do przeszczepów od więźniów skazanych na śmierć i utworzą krajowy system transplantacyjny - ogłosił w piątek wiceminister zdrowia Huang Jiefu na konferencji w mieście Hangzhou na wschodzie kraju.

Polskie dzieci z Domów Dziecka na Litwie mogą w tym roku nie spędzić Świąt Wielkanocnych w Polsce, bo Litwini zaostrzyli przepisy i zmienili zasady obowiązujące przy wyjazdach najmłodszych zagranicę - donosi białostocki "Kurier Poranny". Stowarzyszenie Otwarty Dom zajmujące się przyjazdami najmłodszych od lat, stara się o interwencję polityków i samorządowców. Pytanie do MSZ w tej sprawie wystosował już poseł PO, Robert Tyszkiewicz.

Zaprzysiężony w piątek na prezydenta Niemiec Joachim Gauck zaapelował do obywateli i rządzących o wzajemne zaufanie, wiarę w siebie oraz zaangażowanie społeczne. Przestrzegł przed zwątpieniem w wartość integracji europejskiej w czasie kryzysu. - Proszę was o jeden prezent: o zaufanie - powiedział Gauck. Były pastor, działacz antykomunistycznej opozycji w dawnej NRD i pierwszy szef archiwum akt komunistycznej bezpieki Stasi, został 18 marca wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Federalne. W pierwszą podróż Gauck zamierza udać się do Polski.

Szefowie francuskich służb specjalnych muszą się tłumaczyć, dlaczego Mohamed Merah był w stanie przeprowadzić trzy ataki i zabić siedem osób, mimo że od kilku lat znajdował się pod obserwacją. Czynnik ludzki, czyli zlekceważenie wcześniejszej islamistycznej aktywności zabójcy z Tuluzy, czy luki w systemie walki z terroryzmem, uważanym dotychczas za jeden z najskuteczniejszych w Europie?

Setki tysięcy zdjęć i filmów pornograficznych z udziałem dzieci oraz 15 zatrzymanych osób odpowiedzialnych za ich tworzenie i rozpowszechnianie - to bilans wielkiej akcji australijskiej policji i Interpolu, która doprowadziła do rozbicia gangu pedofilów.

Rośnie napięcie przed zapowiadanym przez Koreę Północną wystrzeleniem satelity. Japonia ogłosiła alarm dla swojej tarczy antyrakietowej i przygotowuje się do ewentualnego zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety. USA i sojusznicy uważają bowiem, że rzekome wystrzelenie satelity to tylko pretekst do przeprowadzenia testu rakietowego.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegł w piątek Koreę Północną, że wystrzelenie rakiety nośnej w celu umieszczenia na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelity może wpłynąć na dostarczanie temu krajowi pomocy humanitarnej. - Takie działanie zachwiałoby niedawnym postępem w rozmowach dyplomatycznych, wpłynęło na międzynarodowych donatorów i pogłębiło kryzys - oświadczył. Phenian twierdzi tymczasem, że satelita na orbicie ma się pojawić ku chwale Kim Ir Sena, od którego urodzin minie w kwietniu 100 lat.

Nie ma już żadnego zagrożenia dla środowiska w rejonie katastrofy statku Costa Concordia u brzegów wyspy Giglio - ogłosiła włoska Obrona Cywilna. Podkreślono, że udało się uniknąć klęski ekologicznej, a w zbiornikach wycieczkowca nie ma już prawie paliwa.

Mohamed Merah, podejrzany o zabicie siedmiu osób w Tuluzie i Montauban, który zginął w czwartek w policyjnej akcji, figurował na czarnej liście osób mających zakaz przylotu do Stanów Zjednoczonych - poinformował anonimowo przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Grupa hakerów "Anonymous" w Meksyku zablokowała przynajmniej dwie strony internetowe na temat rozpoczynającej się w piątek pielgrzymki papieża do tego kraju. Zdaniem hakerów przyjazd Benedykta XVI, to gest polityczny mający na celu poparcie konserwatywnej Partii Akcji Narodowej.

Gafa doradcy Mitta Romney'a dostarczyła nowej amunicji rywalom faworyta Partii Republikańskiej (GOP) do nominacji prezydenckiej i przypomniała o jego skłonności do zmiany poglądów zależnie od doraźnych potrzeb politycznych. Eric Fehrnstrom stwierdził bowiem, że wkrótce jego szef "zmieni taktykę o 180 stopni" i tak jak to się robi w zabawce dla dzieci - "zmaże wszystko, co do tej pory mówił" i "zacznie od nowa".

Miała być nadzieją na modernizację kraju, a francuski tygodnik "Paris Match" zaledwie dwa lata temu nazywał ją "światłem w kraju pełnym ciemnych miejsc". Teraz Asmę el-Asad, żonę dyktatora Syrii, czekają, jak donosi AFP, nieprzyjemności ze strony Unii Europejskiej.

Najpierw prezydent USA Barack Obama zakazał budowy ropociągu Keystone XL na całej długości ze względu na ochronę środowiska, co wywołało oburzenie opozycji, teraz, kilka miesięcy przed wyborami, niespodziewanie poparł budowę południowego odcinka rurociągu.

Na prośbę francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych zamknięto stronę na Facebooku poświęconą Mohamedowi Merahowi. 23-latek, który przyznał się do zabicia siedmiu osób w Tuluzie i Montauban zginął w czwartek podczas akcji policyjnej.