- To rzeczywiście nie była zwykła bitwa. Polscy żołnierze w czasie II wojny światowej nie mieli zwykłych bitew. Każda bitwa II wojny światowej, w której polscy żołnierze uczestniczyli, była bitwą o wolność, była częścią wielowiekowej tak naprawdę walki o polską wolność – powiedział Donald Tusk w przeddzień 70. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino.

- Pod Monte Cassino ojciec walczył o wolność, o wolność Polaków, ale także Włochów - powiedziała w przeddzień 70. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego.

Ukraina poradzi sobie z obecnymi problemami na wschodzie kraju, a dzięki integracji europejskiej stanie się silniejsza – oświadczył premier Arsenij Jaceniuk, otwierając Dzień Europy w Kijowie. Szef ukraińskiego MSZ wezwał natomiast Niemców, aby zajęli bardziej zdecydowane stanowisko wobec Rosji.

Lider prorosyjskich separatystów, samozwańczy "ludowy gubernator" obwodu ługańskiego Wałerij Bołotow, został w sobotę zatrzymany na granicy z Rosją. - Później został jednak odbity przez swych uzbrojonych zwolenników - poinformowała ukraińska straż graniczna.

Nieudana egzekucja Claytona Locketta w Oklahomie, nie zmieniła nastawienia Amerykanów do kary śmierci. Jak wynika z ostatnich badań, 61 proc. mieszkańców USA, wciąż uważa ją za moralnie dopuszczalną. Tymczasem przypadek Locketta, to tylko kropla w morzu podobnych spraw. Niesprawdzone mieszanki leków, problemy ze znalezieniem żył, zbyt małe natężenie prądu czy płonące elektrody to niektóre z przyczyn śmierci w wyjątkowych męczarniach. Przedstawiamy egzekucje, w których "coś poszło nie tak".

Egzekucja Claytona Locketta nie zmieniła sposobu, w jaki Amerykanie postrzegają karę śmierci. Jak wynika z najnowszych badań Instytutu Gallupa, za moralnie dopuszczalną uważa ją 61 proc. z nich. Przeprowadzony kilkanaście dni po nieudanej egzekucji w Oklahomie sondaż pokazuje także, że śmiercionośny zastrzyk dla większości Amerykanów jest najbardziej humanitarną metodą wykonania kary śmierci.

W górzystej dżungli na północy Laosu rozbił się wojskowy samolot transportowy z 14 osobami na pokładzie. Wśród pasażerów był między innymi minister obrony wraz z małżonką. Kilka osób przeżyło.

Barack Obama zaoferował Turcji pomoc po katastrofie w kopalni węgla brunatnego, w której zginęło około 300 górników - poinformował w piątek Biały Dom po rozmowie telefonicznej prezydentów USA i Turcji.

Do 299 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej katastrofy w kopalni węgla w Somie na zachodzie Turcji. Z pod ziemi ciągle są wydobywane kolejne ciała górników.

Rosjanie grożą, Amerykanie są zaniepokojeni. Chodzi o międzynarodową stację kosmiczną i jej funkcjonowanie. Znany z ciętego języka rosyjski wicepremier, w odpowiedzi na amerykańskie sankcje, grozi zamknięciem orbitalnej stacji badawczej. Groźba poważna, bo bez Rosjan amerykańscy astronauci nie mają jak się tam dostać.

Interwencje na niebie, a na pokładzie samolotu przechwyconego przez natowskie myśliwce, które chronią przestrzeń powietrzną krajów nadbałtyckich, nasz reporter. Na szczęście to tylko ćwiczenia, ale w tym samym czasie polskie migi wylatują na spotkanie rosyjskim bombowcom i śmigłowcom, które bez ostrzeżenia i komunikacji radiowej zbliżają się do granic NATO.

Sławna amerykańska dziennikarka telewizyjna Barbara Walters w wieku 84 lat odeszła na emeryturę. Swoją decyzję ogłosiła w stworzonym przez siebie programie "The View". Żegnały ją tam na wizji m.in. b. sekretarz stanu Hillary Clinton, królowa talk-show Oprah Winfrey i koleżanki z telewizji.

24 osoby zginęły i ponad 150 zostało rannych w piątkowych starciach w Bengazi na wschodzie Libii pomiędzy islamską milicją i ugrupowaniem paramilitarnym. W walkach uczestniczyły samoloty i bojowe śmigłowce.

O godzinie 11 polskiego czasu odbędzie się kolejny ogólnoukraiński okrągły stół jedności narodowej. Jak poinformował w piątek wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszułynski, rozmowy tym razem odbędą się w Charkowie.